סאמי טאלב עבדאללה, שחוסל בערב חג שבועות, שימש כמפקד יחידת נאסר משנת 2016 ונחשב לגורם הבכיר ביותר בחיזבאללה שחוסל מתחילת המלחמה. על מה אמונה היחידה שעמד בראשה, האם באמת מדובר בקפיצת מדרגה ואיך עשוי להשפיע החיסול על הלחימה בגבול הצפון?

יחידת נאסר בחיזבאללה
יחידת נאסר בחיזבאללה

יחידת נאסר בחיזבאללה אחראית לפעילות של ארגון הטרור בגזרה המזרחית בדרום לבנון - מהר דב ועד בינת ג'ביל, מהגבול עם ישראל בדרום ועד הליטני בצפון. היא אחת משלוש היחידות הגיאוגרפיות שפועלות תחת חזית הדרום של חיזבאללה בפיקודו של עלי כרכי, כאשר כל אחת מהן מקבילה לאוגדה.

"היחידות הגיאוגרפיות בעלות יכולות עצמאיות של הנדסה קרבית, הפעלת רקטות לטווח קצר בעיקר, נ"ט, מרגמות, כטב"מים קלים ובהם המירצאד 1, רחפנים, נ"מ קל (טילי כתף), רפואה, לוגיסטיקה, קשר וכדומה", ציין טל בארי, מנהל המחקר במרכז עלמא שחוקר את אתגרי הביטחון של ישראל בצפון.

"מתחילת הלחימה יחידת נאסר היא גורם מרכזי מאוד בלחימה נגד ישראל. פעיליה שרובם המכריע מתגורר בדרום לבנון, אחראים על רבים משיגורי הרקטות, מרגמות, כטב"מים וטילי הנ"ט לעבר צפון הארץ", הוא הוסיף. למרות שחיסולו של אבו טאלב נחשב לחשוב מעצם היותו פונקציה אופרטיבית מרכזית של חיזבאללה בדרום לבנון ובלחימה הנוכחית נגד ישראל, התגובה של ארגון הטרור לחיסול לא איחרה לבוא אתמול עם כ-215 שיגורים מלבנון אל יישובי הצפון.

חיזבאללה סיכם את היממה האחרונה עם 19 פעולות נגד ישראל בצפון הארץ. הארגון קיבל אחריות לשיגור רקטות בורכאן לעבר מוצבי צה"ל, תקיפת מוצבים בפגזי ארטילריה, תקיפות סוללות ארטילריה בקטיושות, תקיפת מפעל ביטחוני בקיבוץ סאסא, ירי לעבר בסיס צבאי בעמיעד, ירי לעבר מירון ותקיפת בסיס עין זיתים.

פרשן שמקורב לחיזבאללה: "המטרה להגביר את הפעולות ועוצמתן"

עיתונאי לבנוני שמקורב לחיזבאללה טען: "ברור שהחלטת חיזבאללה להגיב לחיסול אבו טאלב היא פתוחה, ומטרתה להגביר את רמת הפעולות ועוצמתן. היא מבטיחה לישראל שההתנקשות לא תשפיע על עבודתה, אלא תפתח אותה. הדבר השני הוא שהיא תמשיך לתמוך בהתנגדות בעזה, יהיה המחיר אשר יהיה".

המפקד הבכיר שחוסל, ומה שידוע עליו

סאמי טאלב עבדאללה, ששימש כמפקד יחידת נאסר בעשור האחרון, היה בן 55 במותו ומוצאו מהכפר עדשית שבדרום לבנון. הוא נחשב לאחד מוותיקי חיזבאללה והחל לפעול במסגרת ארגון הטרור כבר בשנות ה-80.

טאלב סאמי עבדאללה
מפקד יחידת נאסר שחוסל, ומה שידוע עליו
טאלב סאמי עבדאללה
טאלב סאמי עבדאללה

אבו טאלב היה מקורב לרמטכ"ל חיזבאללה עימאד מורניה שחוסל בשנת 2008 ולקאסם סולימאני, מפקד כוח קדס הקודם שחוסל בשנת 2020. בנוסף, הוא שימש בעבר כמפקד חטיבת בנת ג'ביל (2006) ביחידה והיה אחראי לפעילויות רבות נגד ישראל, בהן: ניסיון חטיפת חיילים בכפר ע'ג'ר (2005), ירי טילים נגד טנקים והרג חיילי צה"ל (2015).

חיזבאללה אף פרסם תמונות שבהן הוא נראה לצד קאסם סולימאני, עם יורשו אסמאעיל קאאני וכן משקיף לעבר ישראל. בהצהרה הרשמית שבה ארגון הטרור הודיע על מותו, הוא כונה "המפקד הלוחם" - תואר שמעיד על בכירותו. עד כה ארגון הטרור השתמש בו במלחמה רק כשחוסל בחודש ינואר ויסאם א-טוויל, בכיר כוח רדואן.

עיתון אל-אח'באר הלבנוני שנחשב לשופר של חיזבאללה, כינה אותו הבוקר (חמישי) "מפקד גדול המוכר בידי עשרות אלפי לוחמים". נכתב כי "הוא החל את דרכו כלוחם עם ניסיון מוגבל, וקיבל את יסודות השטח והעביר את כל חייו (מגיל 16) כלוחם, מתכנן, מאמן, מורה ומפקד".

"לא היה אירוע בחייו מחוץ לעולם ההתנגדות ושדותיו. הוא אחד מקומץ ששימר את הזיכרון של ארבעה עשורים של עבודת התנגדות על כל צורותיה, משימוש באקדח בודד ועד לניהול רשת של כלי הנשק והטילים העדכניים ביותר", נכתב. "הוא למד לשלב חשיבה ביטחונית עם פעולה צבאית, היה מסוגל לקרוא את האויב ולשנן אותו בעל פה. אבו טאלב שהוביל מחצית מהחזית הלבנונית הפתוחה עם האויב מאז 'מבול אל-אקצא', לא היה רחוק משדה הקרב לרגע".