המבצע לחילוץ גופותיהם של ארבעת החטופים, שני לוק, עמית בוסקילה, רון בנימין ויצחק גלרנטר, מהמנהרה בג'באליה היה מורכב, וארך יותר מ-3 ימים. כעת, הלוחמים שהשתתפו בקרבות משחזרים את האירועים שהובילו למציאת הגופות. איך זיהו את פיר המנהרה בבית מגורים ברפיח - והפעולות לחילוץ הגופות של הישראלים שנחטפו.

בלילה שבין חמישי לשישי בשבוע שעבר, במהלך הקרבות במרחב, נכנסו הכוחות לאחד הבתים. הם נתקלו במטענים ונטרלו אותם. באחד החדרים הלוחמים הרימו שטיח ואיתרו פיר, שעומקו כ-10 מטרים. במקביל, הקרבות בחוץ ובאזור הבית נמשכו. 

פיר המנהרה ממנה הוצאו גופות החטופים  (צילום: N12)
פיר המנהרה ממנה הוצאו גופות החטופים | צילום: N12

"הפיר היה מכוסה עם שטיחים וציוד, סביר להניח שגרה כאן משפחה", הסביר סא"ל אלמוג רותם, מג"ד 202. "הכוח היה עם הרבה מקצועיות וחתירה למגע, עם תובנה עמוקה שאין בית שהוא שגרתי, במיוחד במתחם לחימה כזה". לדבריו, הכוחות הבינו "שיש בבית משהו שמגינים עליו". 

הדירה בה אותרה המנהרה עם גופת החטופים
הסתרת המנהרה עם גופות החטופים

"הכוח עם הרבה תושייה ואחריות התחיל להזיז את הדברים", הוסיף סא"ל רותם. "הוא דיווח שיש פיר בתוך הבית. אנחנו יצרנו קשר עם כוחות יחידת יהל"ם שימשיכו את המשימה. זה קורה במקביל ללחימה רבה שהתבצעה כאן בגזרה". 

אחרי טיהור הבית לוחמי יחידת יהל"ם נכנסו לתוואי התת-קרקע. "נכנסנו ללחימה מתחת לאדמה", תיאר רס"ן א' מיחידת יהל"ם שהשתתף במבצע החילוץ. "לאחר מספר שעות של מבצע אנחנו זיהינו שתי נקודות חשודות. אנחנו התחלנו חפירה, זיהוי וחילוץ. ברגע כזה צריך להיות בקור רוח ברמה הכי גבוהה שיש כדי לעמוד במשימה כמו שצריך ולשמור על הלוחמים". 

כוחות צה"ל פועלים בג'בליה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל פועלים בג'באליה | צילום: דובר צה"ל

בסיומו של המבצע הלילי, גופותיהם של שני לוק, עמית בוסקילה, רון בנימין ויצחק גלרנטר ז"ל שנרצחו בשבעה באוקטובר, שבו למדינת ישראל.  "אחרי שסיימנו את המשימה בישרו לי שמדובר בגופות של חטופים, אין דבר מרגש מזה", שחזר רס"ן א'. "שום דבר לא יכול להכין אותך לרגע הזה. זו זכות ענקית. זה עדיין בלתי ניתן לעיכול".

הפעולה בג'באליה 

לוחמי אוגדה 98 נכנסו לג'באליה לפני כשבוע וחצי. בימים האחרונים הם העמיקו את הלחימה בעיר ופשטו על יעדי טרור נוספים במרחב. הלחימה במחנה הפליטים מורכבת ונעשית בתא שטח צפוף. הכוחות סורקים ועוברים מבית לבית, ומנהלים לחימה בסמטאות הצרות של העיר. מתחילת המבצע בג'באליה נפלו שמונה לוחמים, שבעה מהם - מחטיבת הצנחנים. 

"לא האמנתי שיקרה לנו דבר כזה", סיפר רס"ן מתן מ"פ בגדוד 202 על חילוץ הגופות, "אבל כמו הרבה אירועים פה אתה לא מאמין שזה קורה לך. אנחנו כבר רגילים לאירועי קיצון כאלה, הלוחמים אריות". סא"ל רותם התייחס אף הוא לניסיון של הכוחות: "אחרי שמונה חודשים, הלוחמים והמפקדים עם ניסיון מבצעי בלתי רגיל, השכל המבצעי שהם מביאים לשטח הוא עוצמתי במיוחד". 

היתקלות הלוחמים במרחב ג'באליה (צילום: דובר צה"ל)
"הלוחמים והמפקדים עם ניסיון מבצעי בלתי רגיל" | צילום: דובר צה"ל

למרות השחיקה והקשיים, הכוחות זוכרים את גודל האחריות וחשיבות המשימה שהוטלה עליהם. רס"ן מתן סיפר: "הגענו למצב שאנחנו בתוך הלחימה הזאת הרבה זמן. נכנסנו כולם בהתלהבות, וכבר אין את ההתלהבות וכמו כל דבר שאתה עושה הרבה זמן זה לא קל, אבל אנחנו מבינים למה אנחנו כאן ונמשיך לעשות את זה כל עוד יש כאן חטופים וכל עוד חמאס על הרגליים". 

הערכה היא שהמבצע בג'באליה יושלם בימים הקרובים, ולאחריו לוחמי אוגדה 98 ימשיכו משם ליעדים הבאים.