דיווח בחדשות ABC: אחרי התגובה האמריקנית המאוחרת לפיה "התמונות מרפיח שוברות לב", בישראל עדכנו את ממשל ביידן הלילה (בין שני לשלישי) על ממצאי החקירה הראשונית. בבית הלבן עודכנו על ההערכה לפיה רסיס מהתקיפה שלשום ברפיח או רכיב דומה פגע במכל דלק שעמד במרחק של כ-100 מטרים ממוקד התקיפה, והוא ככל הנראה זה שהצית את השרפה באוהלי העקורים.

ארה"ב קיבלה את המידע במהלך הלילה מישראל ובודקת את הפרטים - כך לפי אותו גורם אמריקני. בדיווח מדגישים כי לפי שעה לארה"ב אין מידע שמאפשר לה לאושש או לערער על המידע שהועבר לה מישראל. עוד נטען כי בבית הלבן ניסו להזהיר את ישראל מפני השלכות של תקיפה קרקעית נרחבת ברפיח.

התקיפה ברפיח (צילום: רויטרס)
תיעוד ההרס אחרי תקיפת צה"ל ברפיח | צילום: רויטרס

הגורם האמריקני הדגיש בריאיון ל-ABC כי ארה"ב, כמו ישראל, נמצאת בתהליך של ניתוח ופיענוח האירוע. לדבריו, בממשל ביידן מצפים שישראל תערוך תחקיר מקיף, ובסופו תחליט איזו פעולה יש לנקוט. נזכיר כי אמש הבהירו בצה"ל שמנגנון התחקור המטכ"לי יתחקר את התקיפה ברפיח, בהנחיית הפרקליטה הצבאית הראשית, האלופה יפעת תומר ירושלמי. 

לפי ממצאים ראשוניים, "טרם התקיפה ננקטו צעדים רבים על מנת לצמצם את הסיכוי לפגיעה בבלתי מעורבים, הכוללים בדיקת חוזי מהאוויר, שימוש בחימוש מדויק ומידע מודיעיני נוסף, שעל בסיסם הוערך כי לא צפוי היה להיגרם נזק לאזרחים בלתי מעורבים".

מיקום התקיפה ביחס למרחב ההומניטרי (צילום: דובר צה"ל)
מיקום התקיפה ביחס למרחב ההומניטרי | צילום: דובר צה"ל

"התקיפה לא בוצעה במרחב ההומניטרי, אליו צה"ל קרא לאוכלוסייה להתפנות", הדגישו בצבא. "האירוע מתוחקר בידי גוף עצמאי שאחראי על בחינת אירועים חריגים בלחימה. המנגנון מתחקר את הנסיבות למותם של אזרחים במרחב התקיפה. צה"ל מצר על כל פגיעה בבלתי מעורבים במסגרת הלחימה".

"כלי טיס תקף יעדי טרור משמעותיים ברפיח, בהם בכירים במטה הגדה של ארגון הטרור חמאס, שהכווינו פיגועים של פעילי חמאס ביהודה ושומרון וביצעו פיגועים רצחניים כנגד אזרחי מדינת ישראל. התקיפה התבצעה על בסיס מידע מודיעיני מקדים על הימצאותם של המחבלים במקום".