זיגזג בהגבלות וכאב ראש להורים: בעוד שבשעה 18:00 הודיעו בפיקוד העורף על השארת ההגבלות, בשעה חצות זה התהפך ובצה"ל הודיעו על חזרה לשגרה יחסית ועל חזרה של הפעילות החינוכית ברחבי הארץ. אלא שלא מעט הורים לא ידעו על השינוי לפני שהלכו לישון, בקייטנות ובמסגרות החינוכיות כבר לא הספיקו להיערך ובערים השונות הבינו שלא יהיה ניתן לחזור לקיים פעילות כזו בהתראה כל כך קצרה.

הנחיות פיקוד העורף 15.4-16.4

"פתיחת מסגרות חינוך דורשת התארגנות והערכות מסודרת, הכוללת הפעלת צוותי חינוך, הסעות, הזנה ועוד. זה לא נעשה בלחיצת כפתור, ודורש זמן התארגנות מראש", הדגישו במרכז השלטון המקומי. "הנחתת הודעות באמצע הלילה, מבלי לתאם עם השלטון המקומי, זה חוסר אחריות ומשקפת את הניתוק מהציבור. הרשויות המקומיות צריכות להתמודד עם השלכות ההחלטה וזריקת האחריות. השלטון המקומי פועל במהירות בכדי לחזור לשגרת פעילות כמה שיותר מהר עבור התושבים".

ל-N12 נודע שהלילה התקיימו שיחות ועידה ליליות בין ראשי הערים שרתחו מזעם על החלטת הצבא. לדבריהם, אחרי שהתבטלו המסגרות קשה מאוד לאפשר את קיומן באופן מידי בלי להיערך. בשל כך, מסגרות החינוך בערים מרכזיות בגוש דן יחזרו לפעול רק ביום שלישי.

בחולון הודיעו כי בשל העובדה שלא ניתן לגייס את הצוותים במהלך הלילה, ולא ניתן להזמין ארוחות לילדים בצהרונים, הלימודים יחזרו בפועל רק בשלישי בבוקר. שאר הפעילויות במתנ"סים ובחינוך הבלתי פורמלי בשעות אחר הצהריים צפויות להתקיים כרגיל. בחלק מהמקומות, למשל בהרצליה, הלימודים יחלו בשעה 10:00.

מפעילי מסגרות התעוררו לבלאגן, הורים זועמים: "התנהלות מבישה" 

השינוי בהנחיות לא רק בלבל את ראשי הערים, אלא גם את מפעילי המסגרות החינוכיות ואת ההורים שלא ידעו איך להיערך כל כך מהר לשינוי. "עודכנתי רק עכשיו בשינוי", כתבה מפעילה של פעוטון. "אין לי מושג איפה הצוות ומה קורה עם כל אחת. צריך לחכות ולראות אם לילדים שלהן נפתחו המסגרות כי הם איתם בבית. כשאדע אעדכן".

התכתבויות בקבוצות בעקבות ביטול ההגבלות
התכתבויות בקבוצות בעקבות ביטול ההגבלות
התכתבויות בקבוצות בעקבות ביטול ההגבלות
התכתבויות בקבוצות בעקבות ביטול ההגבלות

אם לשתי בנות בגנים פרטיים כתבה: "זו התנהלות פשוט מזעזעת של פיקוד העורף ואין לי מילה אחרת חוץ ממזלזלת בציבור ההורים. קשה לי להאמין שהיו פה שיקולים ביטחוניים ב-20:00 שגרמו להשאיר את המגבלות ובחצות להסירן. זה מעצבן שכל כך נוח לזלזל בעבודות שלנו ובילדים שלנו".

התכתבויות בקבוצות בעקבות ביטול ההגבלות
התכתבויות בקבוצות בעקבות ביטול ההגבלות

רונית מהשרון מתחה ביקורת גם היא: "איזה תרגיל עשו לנו. זה מרגיש דה זה וו, כמו בקורונה. הילדים שלי שהיו אמורים לצאת היום לטיול של התנועה יכלו לצאת אם היו מודיעים בזמן. כל הטיולים השנה עד היום בוטלו להם".

מתי תחל הפעילות ביישובכם?

המסגרות החינוכיות בהרצליהנהריהרעננה, אילת, חיפה, מודיעין מכבים רעות, בת ים, ראשון לציון, וגבעתיים ייפתחו בשעה 10:00 בבוקר. ביקנעם ובאשדוד מערכת החינוך תחל את פעילותה ב-9:00. בצל מחאת הורים שקראו לפתוח את המסגרות בהדרגה, בבאר שבע הודיעו על פתיחה חלקית של המסגרות החל מ-10:00.