אלעד קציר שנחטף לעזה ב-7 באוקטובר נרצח בשבי בידי הג'יהאד האיסלאמי. גופתו הוחזרה הלילה (בין שישי לשבת) לישראל במבצע של צה"ל ושב"כ. היא אותרה קבורה באזור ח'אן יונס, חודשים לאחר שנרצח. אחותו כרמית כתבה: "אלעד נחטף מביתו בניר עוז חי ושלם וצולם פעמיים מתוך השבי. ניתן היה להציל אותו לו עסקה הייתה קורית בזמן. המנהיגות שלנו פחדנית ומונעת משיקולים פוליטיים ולכן זה לא קרה". 

הפרטים על מבצע החילוץ הלילי

  • התקבל מידע מודיעיני על הירצחו של אלעד בשבי בידי הג'יהאד האיסלאמי, ככל הנראה בינואר.
  • בוצעה הערכה ומיפוי של המיקום שבו הוסתרה, במחנה פליטים בח'אן יונס.
  • כוחות מיחידת אגוז, מגלן וגדוד 37 של השריון יצאו לאזור באישון לילה.
  • גופתו אותרה קבורה באדמה, במקום שבו הייתה לכך אינדיקציה מודיעינית.
  • הגופה הועברה לישראל, זוהתה בידי גורמי רפואה - והודעה נמסרה למשפחתו.
אלעד קציר
אלעד קציר, בתיעוד שפורסם מהשבי

אביו של אלעד, אברהם, נרצח ב-7 באוקטובר. אימו חנה נחטפה ושוחררה בעסקה, אך מאושפזת בבית החולים מאז השחרור. אלעד, בן 42, נראה בשני סרטונים שפורסמו בידי הג'יהאד האיסלאמי. אחת החטופות שחזרו מהשבי אף סיפרה על כך שפגשה בו בדירה בח'אן יונס. אחותו של אלעד, כרמית, ספדה לו בפוסט: "אלעדי - יהי זכרך צחוק, חיבוק ושמחה, שדות ואדמה. לא ככה הסיפור שלך ושלנו היה צריך להסתיים. סליחה שלא הצלחנו להציל אותך".

"אלעד הובא הלילה לישראל, אחרי שנרצח בשבי", פתחה קציר את דבריה. "דובר צה"ל יספר לכם על פעולת החילוץ האמיצה, שאכן הייתה כזו. במציאות הנוראית שיצרו לנו, גם זו נחמה. יהיה לאלעד קבר בניר עוז. אנחנו לא נישאר בחוסר וודאות. דובר צה"ל לא יספר לכם שלראש הממשלה, לקבינט ולצה"ל אין מושג איפה מוחזקים מרבית החטופים, החיים והנרצחים, ושאין להם שום דרך לשמור על החטופים, גם כשהם יודעים איפה הם".

אלעד קציר עם אחות כרמית פלטי קציר (צילום: באדיבות המצולמת)
אלעד קציר עם אחותו כרמית פלטי קציר | צילום: באדיבות המצולמת

"הוא אולי יוכר כנפגע פעולות איבה אבל המונח המדויק הוא 'נפגע פעולות הפקרה'. הוא הופקר ב-7 באוקטובר והופקר 183 ימים בשבי, בהם ניתן היה להחזירו בחיים 'כל שמאחר לפדות השבויים היכן שאפשר להקדים, כאילו שופך דמים'. ראש הממשלה, קבינט המלחמה וחברי הקואליציה. תסתכלו על עצמכם במראה ותגידו אם ידיכם לא שפכו את הדם הזה. יש לכם עוד 133 חטופים לפדות, עולמות להציל".

קיבוץ ניר עוז הודיע על הירצחו של אלעד בשבי: "אלעד נרצח לאחר שסבל עינויי גוף ונפש במשך חודשים. על פי המידע שהתקבל מצה"ל, אלעד נרצח בשבי בחודש ינואר וגופתו הושבה היום לישראל במהלך מבצע צבאי".

"אלעד היה בן 47, חבר קיבוץ ניר עוז", נכתב בהודעה מטעם הקיבוץ. "אביו, רמי קציר ז"ל נרצח בטבח ב-7 באוקטובר ואימו חנה קציר נחטפה גם היא ושוחררה .אלעד היה איש של צחוק, חיבוק ושמחה, שדות ואדמה. אהוב במיוחד על ילדי הקיבוץ, חבריו ותושביו".

אלעד קציר ז"ל
"אלעד היה איש של צחוק, חיבוק ושמחה, שדות ואדמה"

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול: "קיבלנו בצער ובתדהמה עמוקה את הבשורה על הירצחו בשבי של אלעד קציר שנחטף חי מביתו בניר עוז בשבת השחורה. אלעד היה איש אדמה בכל נימי נפשו עם לב רחב שהיה רכז ההשקיה של ענף גידולי השדה המפואר של הקיבוץ. אני משתתף בצערן העמוק של אמו חנה, של אחיותיו כרמית ואביטל ושל קהילת ניר עוז".

"כל יום שהחטופים עדיין בשבי הוא סכנת חיים עבורם ולא נוכל להשתקם כל עוד הם מוחזקים שם אחרי שהופקרו", הוסיף. "אני קורא לממשלת ישראל להתעשת ולעשות כל שבידה כדי להביא לשחרורם של כל החטופים והחטופות הביתה, את החיים ואת הנרצחים. אנו קוראים לעסקה, עכשיו. לא יהיה חוסן אזרחי ולא שיקום ותקומה אמיתיים לעוטף עזה ולכל ישראל אם הם לא יחזרו אחרי שהופקרו. גם אם יהיה פה שקט עולמי - לא נוכל לחיות בשקט בלעדיהם. החזרתם היא המשימה העליונה והחשובה מכל".

ממטה משפחות החטופים נמסר: "אלעד קציר הוחזק בשבי חמאס בחיים במשך שלושה חודשים, במהלכם הגיעו לישראל אותות חיים ודיווחים המעידים על מצבו. שלושה חודשים בהם הייתה אפשרות להצילו ולהחזירו בחיים למשפחתו ולמדינתו. השבת גופתו של אלעד קציר היא תזכורת כואבת, מיידית וקשה - כי לחטופים נגמר הזמן, מזמן".

"השבת גופתו אל אלעד היא תזכורת כי לחטופים ומשפחותיהם, אין זמן למשאים ומתנים, אין זמן למאבקי כוחות, אין זמן לדיפלומטיה עולמית. מטה משפחות החטופים קורא לראש הממשלה ולקבינט המלחמה - מדינת ישראל לא תוכל להשתקם אם נקבור את כל 133 החטופים שהופקרו מאחור. אין לנו אף יום לבזבז. יש בשבי חמאס חטופים שחייבים להציל. יש בשבי חמאס נרצחים שחייבים להגיע לקבורה וכבוד באדמת ישראל".