שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן צפוי להודיע בימים הקרובים על סנקציות נגד גדוד "נצח יהודה", על רקע הפרת זכויות אדם של פלסטינים ביהודה ושומרון – כך דיווח אתמול (שבת) בערב העיתונאי ברק רביד באתר Axios. על פי הדיווח, ארה"ב תאסור להעביר לגדוד סיוע צבאי אמריקני, ותמנע מחייליו ומקציניו לקחת חלק באימונים עם צבא ארה"ב. אם הדבר יקרה, זו תהיה הפעם הראשונה שבה הממשל האמריקני מטיל סנקציות על יחידה צבאית ישראלית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף את כוונת הממשל האמריקני להטיל סנקציות וכתב בציוץ בעברית כי "אסור להטיל סנקציות על צבא ההגנה לישראל". לדבריו, "‏בשעה שחיילינו נלחמים במפלצות הטרור, הכוונה להטיל סנקציה על יחידה בצה"ל זה שיא האבסורד ושפל ערכי. הממשלה בראשותי תפעל בכל האמצעים נגד מהלכים אלה".

גדוד 'נצח יהודה' בפשיטות במרחב בית חאנון בעזה (צילום: דובר צה"ל)
גדוד 'נצח יהודה' בפשיטות במרחב בית חאנון בצפון רצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הוסיף כי "החלטה להטיל סנקציות על צה"ל בזמן שישראל נלחמת על קיומה היא טירוף מוחלט. הזהרנו שהסנקציות של ממשל ביידן נגד המתיישבים ימשיכו לצה"ל ולכל מדינת ישראל. זה חלק ממהלך מתוכנן לכפות על מדינת ישראל להסכים להקמת מדינה פלסטינית ולהפקיר את ביטחון ישראל".

יו"ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ, הצטרף לגינויים: "גדוד נצח יהודה הוא חלק בלתי נפרד מצה"ל. הוא כפוף לחוק הצבאי, והוא פועל בהתאם למשפט הבין-לאומי. למדינת ישראל מערכת משפט חזקה ועצמאית, שיודעת לבדוק ולבחון כל הפרת חוק או חריגה מפקודות צה"ל, וכך גם נעשה. יש לי הערכה רבה לידידינו האמריקנים, אבל הטלת סנקציות על היחידה היא תקדים מסוכן, וגם מעבירה מסר שגוי לאויבינו המשותפים בזמן מלחמה. אפעל כדי שההחלטה הזו לא תעבור".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב: "סנקציות על חיילנו זה קו אדום! השר גלנט חייב לגבות מיד את נצח יהודה. אם לא, נקלוט אותם במג"ב - כגיבורים גדולים". חבר הכנסת צבי סוכות מהציונות הדתית כתב: "שיקפצו כולם, רק תמשיכו איך שאתם בדיוק". חברת הכנסת טלי גוטליב הוסיפה: "מי את ארה"ב? אנטישמיות בת זמננו".

שר התקשורת שלמה קרעי הגיב: "ישראל במלחמה, צה"ל בחזית, וארצות הברית, ידידתנו הגדולה, שמצהירה ופועלת לשם כך שננצח את החמאס, מטילה עיצומים על יחידה או על חיילים מיחידה בצה"ל? זה הזוי ובלתי מתקבל על הדעת. כבוגר 'נצח יהודה' אני מצדיע לחיילי צה״ל כולם, ולחיילי 'נצח יהודה' בפרט, שמחרפים את נפשם למען עם ישראל. אסור ליפול למלכודת הדבש הצבועה של ה-BDS וגרורותיו".

בוגר גדוד "נצח יהודה" פתח קבוצת וואטסאפ בשם "גם אני נצח יהודה" שהתמלאה תוך דקות. בוגרי הגדוד דורשים תגובה מיידית וחד-משמעית מהרמטכ"ל ומשר הביטחון לכך שאין הבדל בין חייל לחייל בצה"ל.

באירוע שהתרחש לפני כשנתיים תועדו חיילי "נצח יהודה" מכים פלסטינים ללא סיבה. החיילים אז הושעו מתפקידם והמשטרה הצבאית פתחה בחקירה. "מדובר באירוע חמור ביותר המעורר שאט נפש והוא בניגוד גמור לערכי צה"ל", אמר אביב כוכבי שכיהן אז כרמטכ"ל. "הלוחמים באירוע אינם ראויים להיות לוחמים. האירוע יתוחקר ביסודיות בידי המפקדים וייחקר בידי המשטרה הצבאית. נמצה את הדין עם המעורבים. אין ולא יהיה בצה"ל מקום להתנהגות מסוג זה".