על רקע ההיערכות של צה"ל לפעולה ברפיח שבדרום הרצועה, במערכת הביטחון דורשים מהדרג המדיני להחליט בנושא המבצע. ההבנה היא שאי אפשר יותר להמתין, ולכן הלחץ הולך וגובר מול הממשלה. היום (חמישי) צפוי להתכנס קבינט המלחמה, שם צפוי לעלות נושא הכניסה לרפיח.

 

הרמטכ״ל וראש השב״כ בחמ״ל המבצעים המיוחדים של השב"כ (צילום: תקשורת שב״כ)
אמש: הרמטכ"ל וראש השב"כ ביקרו במצרים, כחלק מהתיאום לקראת פעולה ברפיח. ארכיון | צילום: תקשורת שב״כ

אמש, הרמטכ"ל וראש השב"כ ביקרו בקהיר, וזאת כחלק מהתיאום עם מצרים לקראת הפעולה ברפיח. בינתיים מישראל נדרש להמשיך גם את התיאום עם האמריקנים - מה שיאפשר לתת את האור הירוק למערכת הביטחון. במקביל, יש ניסיונות להניע מחדש הסכם לעסקה חדשה מול חמאס. אם הניסיונות הללו יצליחו - הפעולה הצבאית ברפיח עשויה להידחות.

פעולה ברפיח - והקשר לצפון

פעולה צבאית בצפון תלויה גם במה שקורה ברפיח. בתוך זמן לא רב צה"ל עומד למצות את מספר המטרות שהוא תוקף ויכול עוד לתקוף בקו המגע בדרום לבנון. כלומר, צפויה התחלה של הרחבה והעמקה משמעותית של התקיפות של ישראל, גם של מטרות לבנוניות ולאו דווקא של חיזבאללה.

רפיח (צילום: פלאש 90)
הריסות ברפיח במהלך המלחמה | צילום: פלאש 90

יש להדגיש כי חיזבאללה לא יהיה מוכן בהכרח להמשיך לספוג תקיפות כאלו נרחבות לאורך זמן, ולכן אם צה"ל יחל לעשות זאת - הצפון יהפוך לזירה מרכזית, והדרום למשנית. השאלה היחידה שנשארת פתוחה היא מי ייזום את השינוי במערכה - ישראל או חיזבאללה?

מוקדם יותר אתמול, גורם ביטחוני ישראלי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס: ביצענו את כל ההכנות הנדרשות לפעולה ברפיח, שיכולה להתחיל מיד. לדבריו, צה"ל מחכה לאישור הדרג המדיני ורפיח היא "כנראה מעוז חמאס האחרון ברצועה".

כמו כן, גם הגזרה הצפונית ממשיכה להיות מתוחה. צה"ל השלים אמש תקיפה רחבה, תוך דקות, של כ-40 מטרות חיזבאללה במרחב עייתא א-שעב שבדרום לבנון באמצעות מטוסי קרב וארטילריה, כפי שעדכן דובר צה"ל. בין המטרות שהותקפו - מתקני אחסון, אמצעי לחימה ותשתיות טרור ששימשו את הארגון במרחב. לפי הודעת דובר צה"ל, חיזבאללה עושה שימוש נרחב באזור שהותקף לצורכי טרור ומיקם במרחב עשרות אמצעים ותשתיות שכוונו לעבר העורף הישראלי.

עוד אתמול, שר הביטחון יואב גלנט קיים דיון מבצעי בפיקוד הצפון, ובסיומו הצהיר: "התוצאות המבצעיות מרשימות מאוד - מחצית ממפקדי חיזבאללה בדרום לבנון חוסלו, אלה האנשים שהיו אחראים על הפעולה ההתקפית, על הרצון לפגוע באזרחי ישראל, ואנחנו גרמנו לכך שמחציתם מתים, ומחציתם מתחבאים ומפקירים את דרום לבנון לפעולת צה"ל".