המו"מ לשחרור החטופים: המודיעין המצרי שינה בתחילת החודש בחשאי את פרטי ההצעה שישראל, ארה"ב וקטאר הסכימו עליה - מה שהוביל להכרזה של חמאס על הסכמה להפסקת האש. המהלך המצרי, שנעשה מאחורי גבן של המתווכות, הוביל לזעם ותסכול רב - ולפיצוץ השיחות. כך דווח הערב (בין שלישי לרביעי) ב-CNN מפי שלושה מקורות שנכחו בשיחות. "כולנו הרגשנו שהם הוליכו אותנו שולל", אמר אחד המקורות.

ההכרזה של חמאס על הסכמה לעסקה הפסקת אש, לא הייתה על העסקה שהייתה ידועה למתווכות קטאר וארה"ב. מאוחר יותר, התברר כי המודיעין המצרי ערך שינויים מהותיים בעסקה - שהובילו עד מהרה לקרב האשמות וזעם רב של ארה"ב, ישראל וקטאר על מצרים. בסופו של דבר, השינוי הוביל לקריסת שיחות המו"מ ולמבוי סתום בעסקת החטופים. 

מנהיג חמאס סינוואר בפגישה עם ראש המודיעין המצרי (צילום: AP)
מנהיג חמאס יחיא סינוואר בפגישה עם ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל, ארכיון | צילום: AP

על פי הדיווח, ראש ה-CIA ביל ברנס שהיה באזור באותם ימים "זעם והיה נבוך", והרגיש שהמעשה של מצרים גרם לו להיראות כמי שלא היה "בלופ" ולא עדכן בזמן את הישראלים בנושא. "ברנס כמעט התפוצץ", נטען.

אחמד עבד אל-ח'לק, סגנו הבכיר של ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל, היה אחראי לשינוי על פי הדיווח. "הוא אמר משהו אחד לישראלים ומשהו אחר לחמאס". לאחר שראש ממשלת קטאר גילה על כך - הוא עדכן את ראש המוסד דדי ברנע כי מצרים פעלה לבדה ועל דעת עצמה.