דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי עדכן הערב (שישי) בהצהרה מיוחדת כי כוחות צה"ל ושב"כ חילצו הלילה מצפון הרצועה את גופות החטופים עמית בוסקילה, שני לוק ויצחק גלרנטר. הודעה נמסרה למשפחותיהם. 

עמית בוסקילה ז"ל
עמית בוסקילה ז"ל
שני לוק ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
שני לוק ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה
יצחק איציק גלרנטר
יצחק איציק גלרנטר ז"ל

עמית, שני ויצחק היו במסיבת הנובה בבוקר 7 באוקטובר. "השלושה נמלטו מאזור המסיבה לעיקול מפלסים, ושם נרצחו באכזריות בידי מחבלי חמאס. הגופות שלהם נלקחו לרצועה", אמר הגרי.

שלוש הגופות שחולצו הועברו להמשך הליך זיהוי בידי גורמים במכון לרפואה המשפטית. דובר צה"ל מסר כי "הכוחות פועלים בנחישות בסביבת לחימה מורכבת, תוך סיכון, כדי להביא את החטופים שנרצחו לקבורה בישראל".

עוד מסר הגרי: "הלחימה העצימה נמשכת בכל הרצועה והמשימה העליונה להשבת החטופים עומדת לנגד עיניו של כל מפקד הנמצא בשטח ונלחם. אנו ממשיכים להשקיע ממאצים מודיעיניים רבים, כולל בשעה זאת, ולפעול בכל האמצעים כדי להשיב הביתה את החטופות והחטופים מהר ככל הניתן".

"צהל ושב"כ משתתפים בצער המשפחות", הוסיף דובר צה"ל. "אני קורא לציבור - הימנעו מהפצת שמועות ושמרו על ביטחון כוחותינו. הישמעו להודעות גופים רשמיים בלבד".

במהלך הפעולה של הכוחות בצפון הרצועה הגיע מידע שנאסף כבר זמן ובהמשך דויק בידי השב"כ והצבא. יחד עם המידע מחקירות שבויים, במערכת הביטחון הצליחו לעשות ניתוח שטח של אותו מתחם בצפון הרצועה. המבצע לחילוץ הגופות התנהל למעלה מיממה. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר: "הלב נשבר על האובדן הגדול. רעייתי שרה ואני דואבים עם המשפחות. לב כולנו איתן בשעת יגונן הכבד. נחזיר את כל חטופינו, החיים והמתים כאחד. אני מברך את כוחותינו האמיצים שבפעולה נחושה השיבו בנים ובנות לגבולם".

נשיא המדינה יצחק הרצוג הביע את תנחומיו למשפחות החטופים שנרצחו בדם קר. "תודה לצה"ל, שב"כ וכוחות הביטחון ובתקווה ותפילה לשובם של כל שאר החטופות והחטופים במהרה. יהי זכרם ברוך", הוא הוסיף.

עמית בוסקילה

עמית, בת ה-27 מאשדוד, בילתה במסיבה ברעים ונרצחה באזור מפלסים, כשניסתה לברוח מהמחבלים. שם היא נרצחה באכזריות וגופתה נלקחה לרצועה. באותו בוקר שבת, עמית התקשרה לשמעון, הדוד שגידל אותה כבתו. "היא אמרה לי 'שמעון, יש מחבלים סביבי, אני מסתתרת מתחת לאיזשהו רכב'", שחזר. "ואז היא נחשפה לעיני המחבלים, שירו בה. היא צעקה לי בטלפון שירו בה ביד ושהיא אוהבת אותנו".

שמעון אטיאס, עמית בוסקילה (צילום: באדיבות המשפחה)
עמית בוסקילה ז"ל עם דודה שמעון אטיאס | צילום: באדיבות המשפחה

עמית השתתפה באודישנים ל"מאסטר שף" זמן קצר לפני השבת השחורה. עם שידור התכנית המשפחה ביקשה שלא לשדר את הקטעים בהם היא מצולמת.

שני לוק

שני לוק, אומנית קעקועים בת 23 מתל אביב, בילתה במסיבה ברעים ב-7 באוקטובר וגופתה נחטפה לרצועת עזה. לוק תועדה בסרטון שהופץ בידי חמאס כשהיא שוכבת מחוסרת הכרה ופצועה על טנדר שעושה דרכו לעזה.

על אף ההערכות שהיא נלקחה לרצועה בחיים, ב-30 באוקטובר הודיעו הרשויות למשפחתה כי שני לא בחיים. זאת, על בסיס ממצאים שנאספו בשטח הישראלי, שזוהו כשייכים לה באמצעות בדיקות גנטיות. הממצאים הספיקו לקביעת מוות גם על ידי פתולוגים מומחים וגם מבחינה הלכתית.

"אומנם הידיעה קשה, אף אבא לא מצפה שהבת שלו בת 23 תיעלם לו מהחיים, אבל כבר ידענו שהיא נפטרה", אמר ניסים לוק, אביה של שני. "אני יודע שהחיילים האמיצים היו שם וחיפשו. הגיע אלינו צוות של חיילים שמלווה אותנו, והודיעו לנו שמצאו את גופתה. ביקשתי לראות תמונות, וראיתי תמונה שלה - היא נראית במצב מצוין, כאילו היא חיה. לראות את הידיים והקעקועים, זה הפתיע אותי. הייתה ילדה של ריקוד ושל חופש".

ניסים לוק, אביה של שני לוק ז"ל שנרצחה במסיבה ברעים (צילום: n12)
ניסים לוק, אביה של שני לוק ז"ל | צילום: n12

לוק, הניחה אחריה עבודות אומנות רבות ושני שירים. אלה הוצגו בתערוכה מיוחדת שהזמינה ביקור בעולמה היצירתי. "ציינו יום הולדת 23 לשני בלעדיה כשהמטרה הייתה לזכור אותה, את האוצר שהיא הייתה והאוצר שהיא השאירה מאחוריה", סיפרה רינת, דודתה של שני, על התערוכה שהקימה ואצרה.

ריקי, אימה של שני, פינתה את הדירה שלה בתל אביב ומצאה עוד ועוד ציורים, עבודות ושרבוטים, וככה נוצר קלסר ענק בכל טוב. כשהחלטתי עם השותפה שלי נועה חלפי להקים את התערוכה, צללנו לתוך עולם קסום ומסתורי".

גם את המוזיקה של לוק הוציאה משפחתה לאור. שכנתה של לוק, אליה בר נוי, הלחינה את השיר "בית" שכתבה. בר נוי כתבה: "בשנים האחרונות טיילה שני בעולם בעקבות פסטיבלי מוזיקה למען שלום בין מדינות שונות. בין חלומותיה הייתה תוכנית ליצירת תפאורות ענק לפסטיבלים ברחבי העולם. לאחר מותה, בין שלל יצירותיה, נמצאו גם מילים. כשאחותי איה, חברת ילדות של שני, שלחה לי את הטקסט, היה לי ברור שזה חייב לצאת לאור. באופן מצמרר, שני חוזרת בשיר על חלומה לשלום ועל רצונה לחזור הביתה".

יצחק (איציק) גלרנטר

איציק, בן ה-56 ממושב אירוס, היה במסיבה ברעים. שלושת החברים שהיו איתו באוטו והגיעו אותו למסיבה נרצחו. גם הוא נרצח, וגופתו נלקחה בידי המחבלים המתועבים לרצועה. בני משפחתו הבינו שהוא חטוף לאחר שהטלפון הסלולרי שלו אוכן בבית להיא שברצועת עזה.

בתו ירדן פיבקו סיפרה בריאיון לכאן ב': "אבא אוהב את החיים. בשבת חשבנו שהוא ישן במרתף בגלל הטילים ואין שם קליטה. אבא חכם, חסון ובעל תושייה. הוא היה עם שלושה אנשים שכבר נקברו וזה הופך את זה ליותר קשה".

"אבא צעיר בגילו, במראהו, בראשו ובתפיסתו", אמרה בתו בריאיון לתוכנית הבוקר בזמנו. "הוא חי חיים קלילים וכן, מצא את עצמו במסיבה. הוא נסע יחד עם חברים לרקוד ולשמוע מוזיקה. כל מי שהיה עם אבא ברכב שנהג בו ביציאה מהמסיבה, כשברחו מהטילים, נרצח. אבא נחטף. הנקודה האחרונה שהרכב עמד בו הייתה לקראת הכניסה לקיבוץ מפלסים".

באותו ריאיון בינואר סיפרה ירדן כי לא שמעו דבר על אביה מהחטופים שחזרו, או מהצבא. "לא שמענו שום דבר. זה הופך את זה לעוד יותר קשה, לא לדעת איפה לשים את עצמך במחשבות שלך, ברגשות שלך, בתחושות שלך, בחוסר ודאות הזו. אנחנו יודעים מה גורל האנשים שהיו איתו ברכב. הצלחנו ליצור לנו את התמונה, את הדרך שהוא עבר מהרגע שהיו טילים במסיבה ועד לרגע האחרון, כשהרכב עמד מול הכניסה לקיבוץ מפלסים. חסר לנו סוף הסיפור", היא אמרה.