לקראת פשיטה על בית לאהיא? מהמוקד הזה שבצפון רצועת עזה שוגרו אתמול (שלישי) במהלך החג מטחים לעבר אשקלון, שדרות וזיקים. נראה כי מאז שצה"ל נסוג משם, מחבלי חמאס והג'יהאד האיסלאמי כבר שבו לשם כדי לשקם את יכולותיהם ולבנות מחדש תשתיות טרור. בינתיים נקראו האזרחים העזתים שנותרו בבית לאהיא להתפנות מבתיהם ומהמחסות - ועשו את הדרך החוצה.

על פי דיווחים פלסטיניים, במהלך הלילה צה"ל ביצע ירי ארטילרי בכמה מוקדים ברצועת עזה ובהם בית לאהיא שבצפון הרצועה. קודם לכן תקף חיל האוויר מן האוויר במקום שממנו זוהו השיגורים לעוטף עזה ותקף, בין היתר, פירים מבצעיים, תשתיות טרור ומשגר עם רקטות מוכנות לשיגור.

עזתים עוזבים את בית לאהיא
אזרחים עזתים עוזבים את בית לאהיא

לאחר שיגור הרקטות קרא אתמול דובר צה"ל בערבית סא"ל אביחי אדרעי לכל התושבים שנמצאים באזור בית לאהיא - להתפנות משם. "אתם נמצאים באזור לחימה מסוכן. צה"ל יפעל בעוצמה רבה נגד תשתיות טרור וגורמים מסוכנים באזור. למען ביטחונכם - עזבו את האזור מיד".

הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי קיבלה אתמול אחריות לירי לשדרות, שכתוצאה ממנו עלה באש מחסן בבית פרטי בעקבות נפילת רסיסי יירוט, ובכך מנסה לאותת שהיא משמרת את יכולותיה גם אחרי 200 ימי מלחמה.

"צפון רצועת עזה עדה להסלמה ניכרת בפעולות הצבאיות. כוחות ישראל מבצעים שורה של פעולות, כולל בבית לאהיא", טען אחד העזתים. "התגובה הפלסטינית הייתה ירי רקטות לעבר שדרות והיישובים הסמוכים". במקביל, הפלסטינים מהדהדים ברשתות את התמונות של ההרס בבית לאהיא.

העיתונאי הפלסטיני אימן ח'אלד מתח ביקורת על ארגוני הטרור: "הג'יהאד האיסלאמי שיגר רקטות מצפון הרצועה כדי לתת לצבא הישראלי הצדקות לחזור ולהפציץ שוב את האזור. הממשל האמריקני והקהילה הבין-לאומית נדרשים לתפוס את כספי חמאס ולהחזירם לתושבי עזה. לא יהיה שיקום בקרוב אם חמאס יישאר, אפילו ברמה המדינית".

אולם, יש גם מי שלועג לצה"ל על כך שכמעט נסוג לחלוטין מהאזורים האלו. "200 ימים ויום מאז תחילת המלחמה ⁧‫בעזה והוא לא הצליח לשלוט ולחסל את ההתנגדות הפלסטינית בבית חאנון ובבית לאהיא שבצפון הרחוק של רצועת עזה, למרות כניסתו אליהם בימים הראשונים של הפלישה והשמדתם הכמעט מוחלטת", נכתב בתקשורת הפלסטינית.

עזתים עוזבים את בית לאהיא
עזתים עוזבים את בית לאהיא

בזמן הזה הילדים העזתים מתועדים קוראים שוב ושוב: "להפסיק את המלחמה" ומייחלים לשוב לשגרה. אלא שהמציאות שבה חמאס עדיין שולט בעזה, מורכבת הרבה יותר. "בגלל כמה רקטות ששוגרו התחילו להפגיז את צפון הרצועה". ציינו בעזה. "צפון הרצועה מתמודדת עם הפצצות כבדות ומתמשכות כבר שעות".