בצל המגעים לעסקת חטופים וההצהרות החוזרות ונשנות בנוגע לכניסה "מיידית" לרפיח, ראש המל"ל צחי הנגבי הגיע היום (שבת) לריאיון ב"פגוש את העיתונות". לטענת הנגבי כשזה מגיע לרפיח, "הפור נפל", וכרגע השאלה היא לא "אם", אלא "מתי". בנוסף, לטענתו, למרות ההצהרות של חמאס שסינוואר הסתובב מחוץ למנהרות, ולמרות העיכוב מצדם במתן תשובה להצעה שעל השולחן, סינוואר כרגע בכלל "במצוקה".

"קשה לו כנראה לקבל החלטה שהמשמעות שלה עשויה להיות קץ שלטון חמאס", אומר הנגבי, "ברגע שהוא מוותר על קלף משמעותי בשביל ההישרדות שלו, שזה החטופים שלנו, זה לא פשוט עבורו - ולכן הדברים מתעכבים".

יחיא סינוואר במנהרות (צילום: דובר צה"ל)
"סינוואר נמצא על זמן שאול, הוא נמלט ממחילה למחילה" | צילום: דובר צה"ל

עוד הוסיף הנגבי כי "סינוואר נמצא על זמן שאול": "הוא נמלט ממחילה למחילה, היינו מאוד קרובים אליו. יש האומרים אפילו קרובים מאוד בשלב מסוים. אולי אפילו פחות מכמה ימים". לטענת הנגבי, כפי שהיה עם בן לאדן והאמריקנים, "הוא לא ייצא חי" ו"צריך סבלנות".

"צריך לקחת נשימה ארוכה"

הנגבי התייחס גם לתחושת "הדשדוש" בקרב הציבור בנוגע למלחמה, וביקש מהציבור לאמץ סבלנות בנושא. "יש את האופנה הזאת שאוהבים להתריס נגד צה"ל. אני חושב שאנחנו לא במצוקה. אני חושב שצריך לקחת נשימה ארוכה". הנגבי שיתף שבישיבה הראשונה שצה"ל הביא בקבינט את תוכנית הפעולה להשמדת יכולותיו של חמאס, נאמר בפירוש כי יהיה מדובר ב-3 חודשים של מבצע עצים ואז בתקופה של עד שנה של "העמקת ההישג".

"כשאומרים שאנחנו פסע מ'ניצחון מוחלט', צריך להבין מה זה", המשיך הנגבי, "זה 3 מטרות שאפתניות, אבל נשיג אותן - המטרה הראשונה היא ליצור את התנאים להשבת החטופים. למעלה מחצי מהם כבר שבו ואנחנו נלחמים ומתפללים על חייו של כל אחד ואחד מהם שנותרו - ומקווים שהעסקה תביא להצלת חיים. אנחנו נשיג את המטרה השנייה של השמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של חמאס. המטרה השלישית, שהיא מעל הכול, היא להביא לכך שמעזה לא יישקף איום כזה של טבח על ישראלים".

פעילות כוחות צה"ל בשטח רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
הנגבי מזכיר שהוגדרה תקופה של עד שנה להשגת המטרות ברצועה | צילום: דובר צה"ל

בנוגע לעמימות בנוגע לשאלה של "היום של אחרי", הנגבי כינה את העניין "מופרך". "כשאמריקנים נלחמו מול הנאצים 4 שנים הם חשבו על 'היום שאחרי'? לעזה לא ייכנס אף אחד, כי הוא יודע שכל עוד יש גדודי חמאס מתפקדים, עם יכולות להרוג אותו ואת משפחתו, הוא לא ייכנס".

"הפור נפל"

בנוגע לכניסה לרפיח, שעליה נשמעו כוונות כבר כמעט חצי שנה, מבחינת הנגבי "הסיפור הוא מאוד פשוט". "האם התקבלה החלטה על רפיח? אני אומר לכם כעובדה - הפור נפל", הוא אומר לנו, "ראש הממשלה הנחה את צה"ל על דעת כל שרי הקבינט לבצע את הפעולה ברפיח. אנחנו לא מבשרים לאויב מתי היא תחל, אבל אפשר לומר היא תחל בקרוב מאוד". עוד שיתף הנגבי כי היה תאריך שהרמטכ"ל קבע - והוא נדחה בעקבות ההסלמה בעימות עם איראן.

איתמר בן גביר, בצלאל סמוטריץ' (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
הנגבי: רה"מ נתניהו נתן אור ירוק לקדם את העסקה למרות ההשלכות הפוליטיות | צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

בהתייחסות לאיומים מימין בקואליציה להפיל את הממשלה, בשל עסקה שתביא עשרות חטופים חיים חזרה אל חיק משפחותיהם, הנגבי ביקש שהציבור יבחן את ה"פעולות" ולא ה"מילים". "האם ראש הממשלה נתן אור ירוק לצוות המו"מ לקדם את העסקה, ביודעו שיכול להיות שיהיה לזה השלכות פוליטיות? אנחנו יודעים שהתשובה היא כן".