שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל הרצי הלוי דנו הערב (ראשון) על דרכי הפעולה השונות להתמודדות עם הסנקציות האמריקניות הצפויות נגד גדוד נצח יהודה. זאת לאחר שהשר גלנט קיים שיחה בנושא עם שגריר ארה"ב בישראל ג'ו לו וטרם שיחה נוספת שהוא צפוי לקיים עם מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן.

גלנט הנחה את מערכת הביטחון להבהיר לממשל האמריקני את חשיבות הגיבוי לפעולות צה"ל: "כל ניסיון להטיל דופי כלפי יחידה שלמה, מטיל צל כבד על עשייתו של צה״ל להגנת אזרחי ישראל וסיכול גורמי הטרור. פגיעה בגדוד אחד היא פגיעה בכל מערכת הביטחון - זו לא הדרך לנהוג עם שותפים וחברים לדרך".

״בימים אלה ידידנו ואויבנו בוחנים את הקשר בין ישראל לארה"ב יותר מתמיד - אני מצפה מהממשל האמריקני לחזור בו מכוונתו להטיל סנקציות על גדוד נצח יהודה", אמר גלנט בדיונים שנערכו בנושא כחלק מהיערכות לקידום ההחלטה. "זו עלולה להיות בכייה לדורות ולפתוח פתח מסוכן לפעולות מסוג זה".

"מפקדי ולוחמי גדוד נצח יהודה פועלים בחזית - מפרוץ המלחמה הם פעלו להרחקת כוחות חיזבאללה בגבול הצפון, לסיכול גורמי הטרור ביהודה ושומרון ובימים אלו פועלים לפירוק חטיבות חמאס ברצועה, תוך סיכון חיים וחתירה למגע נגד האויב. פעילות הגדוד - בהתאם לערכי צה"ל ולפי החוק הבין-לאומי, וכל אירוע החורג מהנהלים מטופל בהתאם".

גדוד 'נצח יהודה' בפשיטות במרחב בית חאנון בעזה (צילום: דובר צה"ל)
גדוד 'נצח יהודה' בפשיטות בצפון רצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

התגובה של צה"ל - והחשש במערכת הביטחון

דובר צה"ל הגיב בצוהריים על הצעד האמריקני המסתמן וטען שהודעה בנושא לא הועברה אליהם באופן רשמי. אם הצעד יתממש - תהא זו הפעם הראשונה שארה"ב מטילה הגבלות על יחידה שלמה בתוך צה"ל. בצבא מסרו כי אם תתקבל החלטה כזו היא תיבחן. עוד הוסיפו: "לוחמי נצח יהודה נמצאים בליבת העשייה המבצעית".

"לוחמי גדוד נצח יהודה משתתפים כעת במלחמה ברצועת עזה, באומץ ובמקצועיות, תוך שמירה על ערכי ורוח צה"ל ועקרונות הדין הבין לאומי", נמסר מצה"ל. "לאורך השנים האחרונות, לוחמי הגדוד נמצאים בליבת העשייה המבצעית מסביב לשעון, כדי לשמור על ביטחון אזרחי מדינת ישראל, לצד היותו גדוד מוביל בשילוב חרדים לוחמים בצה״ל".