20:20 - האזעקה באילת והסביבה: נשלל החשד לחדירת כלי טיס עוין

20:13 - אזעקה באילת: חשד לחדירת כלי טיס עוין

אזעקה הופעלה באילת, אילות ואזור התעשייה שחורת מחשש לחדירת כלי טיס עוין

16:40 - הרמטכ״ל לאנשי המילואים בצפון: ״הדרך להחזיר את התושבים לגבול הצפון עוברת דרך תכנון והרבה מאוד עקשנות״

הרמטכ״ל הרצי הלוי, ביקר היום בתרגיל של חטיבת המילואים ״חצי האש״ (551) למוכנות לצפון, בהשתתפות מפקד פיקוד הצפון, מפקד זרוע היבשה, מפקד המרכז הלאומי לאימונים ביבשה, מפקד חטיבה 551 ומפקדים נוספים.

במהלך הביקור התייחס הרמטכ״ל לנושא החזרת תושבי הצפון לביתם ואמר: "להלחם בעזה או בלבנון, דורש עקשנות. אין הישגים קלים. אנחנו צריכים להיות הרבה יותר עקשנים מהצד השני. אנחנו מסתכלים קדימה והדרך להחזיר את התושבים בגבול הצפון בביטחון עוברת דרך הרבה מאוד כישרון ותכנון נכון, והרבה מאוד עקשנות״.

16:04 - ראש המל"ל הנגבי: ישראל לא מעוניינת לשלוט אזרחית בעזה

ראש המל"ל צחי הנגבי אמר בסקירה בוועדת החוץ והביטחון כי "ישראל איננה מעוניינת לשלוט בחיים האזרחיים בעזה ובוחנת חלופות הכוללות גם גורמים פנימיים, אך שאלה לא יצמחו כל עוד חמאס טרם הוכרע. הנגבי הבהיר שעמדת המל"ל היא שאין גורם שיוכל לקחת אחריות ביטחונית על הרצועה, מלבד צה"ל".

13:07 - מחבלים חוסלו בג'נין, חמוש השתמש בבית החולים כמקלט

המבצע של צה"ל בג'נין נמשך: הכוחות חיסלו מחבלים שהשליכו מטענים, חמוש השתמש בבית החולים הממשלתי בעיר כמחסה. במהלך הפעילות הלוחמים החרימו ציוד צבאי וחשפו מטענים שהוטמנו מתחת לצירים ויועדו לפגוע בכוחות.

מנהיג חמאס נפגש עם ראש המודיעין המצרי הגנרל כאמל (צילום: עבד רחים, פלאש/90 )
יחיא סינוואר עם ראש המודיעין המצרי כאמל, ארכיון | צילום: עבד רחים, פלאש/90

12:05 - צה"ל ושב"כ השמידו מתחם אמצעי לחימה וחיסלו מחבלי חמאס בתוך בית ספר של אונר״א בנוסיראת

דובר צה"ל הודיע שמטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מתחם בתוך בית ספר של אונר"א שפעלו בו מחבלים של חמאס, ביניהם פעיל נ"ט ומחבל נוח'בה. במתחם היו גם אמצעי לחימה ביניהם מרגמות, נשקים ומטענים.

צה"ל ושב"כ השמידו מתחם אמצעי לחימה בביה"ס של אונרא (צילום: דובר צה"ל)
מיקום המתחם | צילום: דובר צה"ל

לפי ההודעה, התקיפה תוכננה בהובלת אוגדת עזה ובהכוונה מודיעינית של אמ"ן ושב"כ, ו"בוצעה בקפידה תוך שימוש בחימוש מדויק והימנעות ככל הניתן מפגיעה בבלתי מעורבים".

9:15 - מטה משפחות החטופים: סרטון מחטיפת התצפיתניות ייחשף הערב

מטה משפחות החטופים הודיע כי ייחשף הערב סרטון מחטיפת התצפיתניות מבסיס נחל עוז ב-7.10. על פי הודעת המטה, הסרטון נערך וצונזרו ממנו חלקים קשים לצפייה. "הסרטון הוא כתב אישום חריף על מחדל לאומי של הפקרת החטופות והחטופים. אין משימה גדולה יותר, אין ניצחון גדול יותר ואין סיכוי להחזיר את התקווה לישראל ללא השבת כולם - החיים לשיקום, והנרצחים לקבורה. לממשלת ישראל אסור לבזבז אפילו רגע אחד נוסף - עליה לחזור לשולחן המו"מ עוד היום!". לידיעה המלאה

תיעוד חטיפת התצפיתניות
תיעוד חטיפת התצפיתניות

8:48 - קבינט המלחמה והקבינט המדיני-ביטחוני יתכנסו הערב

קבינט המלחמה שאמור היה להתכנס מחר יתכנס הערב, בדומה לקבינט המדיני-ביטחוני. על הפרק: ניסיון לבדוק אם אפשר להחיות את המו"מ לעסקת חטופים. עוד לפני כינוס הקבינט צפויים השרים גלנט, גנץ ואיזנקוט להיפגש עם נציגי משפחות חטופים.

8:38 - צה"ל: חוסל פעיל נ"ט מרכזי של חמאס שהשתתף במתקפת הטרור בעוטף עזה ב-7.10 וחוסלו חמישה מחבלים שהסתתרו בבית ספר בצפון הרצועה

דובר צה"ל עדכן כי בהובלת אוגדת עזה, אמ"ן והשב"כ, כלי טיס של חיל האוויר חיסל בח'אן יונס את המחבל אחמד יאסר אל-קרא, פעיל נ"ט מרכזי בחמאס שהוביל תקיפות ומתווי טרור נגד כוחות צה"ל במהלך המלחמה והיה במעקב בידי החטיבה הדרומית. "אל-קרא השתתף במתקפת הטרור בעוטף עזה ב-7.10 ובמהלך הלחימה ניסה לירות פעמים רבות לעבר כוחותינו במרחב הרצועה".

עצירת תקיפת מבנה בו היה מחבל בשל זיהוי ילד קטין במ (צילום: דובר צה"ל)
עצירת תקיפת מבנה בו היה מחבל בשל זיהוי ילד קטין במרחב | צילום: דובר צה"ל

"במהלך ההיערכות לתקיפה, זיהתה יחידה 414 ילד שהיה סמוך למחבל, ולכן חדלו את התקיפה מיד לאחר הזיהוי", ציינו בדובר צה"ל. "לאחר התרחקות הילד מטווח המבנה, בוצעה התקיפה שבה חוסלו שני מחבלים נוספים".

בנוסף ציינו בדובר צה"ל כי מטוסי קרב של חיל האוויר, בהכוונת פיקוד הדרום ואגף המודיעין, חיסלו חמישה מחבלי חמאס שפעלו מתוך מתחם בית הספר 'פהמי אל-ג'רג'אוי' במרחב דרג' תפאח בצפון רצועת עזה. "בין המחבלים שחוסלו בתקיפה, המחבל פאדי סלים, ראש מערך ההסברה בחטיבת עזה של הארגון. לצידו חוסלו שלושה מחבלים במערך המודיעין של הארגון ומחבל נוח'בה נוסף".

6:34 - המודיעין האמריקני מעריך: ישראל חיסלה רק כשליש ממחבלי חמאס, 65% מהמנהרות עדיין פעילות

דיווח בפוליטיקו: ההערכה העדכנית של המודיעין האמריקני קובעת כי ישראל הצליחה לחסל רק כ-30%-35% מהלוחמים שהיו לחמאס לפני 7 באוקטובר, וכי 65% מהמנהרות של ארגון הטרור עדיין פעילות. בנוסף, מאז 7 באוקטובר הצליח חמאס לגייס עוד אלפי לוחמים חדשים.

מנהרות החטופים בח'אן יונס (צילום: דובר צה"ל)
מנהרות החטופים שאיתר צה"ל בח'אן יונס בינואר | צילום: דובר צה"ל

בממשל ביידן חוששים שישראל מאבדת את ההזדמנות לנצח את חמאס וכינו את האסטרטגיה שלה בעזה כ"תבוסה עצמית" ו"פתיחת דלת להישארות חמאס". בוושינגטון מותחים ביקורת על כך שישראל לא הצליחה לשלוט באזורים ברצועה לאחר שטיהרה אותם, הפנתה את האוכלוסייה האזרחית ודעת הקהל העולמית נגדה ואפשרה לחמאס לגייס עוד אלפי לוחמים חדשים.

הביקורת האמריקנית הייתה חשאית במשך תקופה ארוכה, אך הופכת כעת לפומבית בשל מה שמתואר כ"תסכול" מלצפות בישראל מסרבת לשנות את המדיניות שלה. "אנו רוצים לעודד את ישראל להתמקד בצורך לחבר את הפעולות הצבאיות לאסטרטגיה לסיום הלחימה. אנו הולכים להמשיך וללחוץ על זה", אמר בכיר בממשל ביידן.

5:58 - לוחם מילואים נפצע קשה במהלך היתקלות עם מחבלים בצפון הרצועה

לוחם צה"ל מגדוד 222, חטיבת כרמלי (2) נפצע אתמול קשה במהלך היתקלות עם מחבלים בצפון רצועת עזה - כך עדכן דובר צה"ל. הלוחם פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, משפחתו עודכנה.

1:30 - רה"מ נתניהו בריאיון ל-CNN: "יישוב מחדש של עזה מעולם לא היה על הפרק ואמרתי את זה בגלוי, למרות שחלק משותפיי לא אוהבים את זה"

1:00 -  דיווח ברויטרס: ממשלת אירלנד תודיע היום, יום רביעי, על הכרה במדינה פלסטינית

00:12 - בכיר בממשל ביידן מכחיש את הדיווחים: עוזרים לישראל למצוא את סינוואר ובכירי חמאס

גורם בכיר בבית הלבן הכחיש הלילה (בין שלישי לרביעי) את הדיווחים ולפיהם ארה"ב הציעה לישראל מודיעין איכותי בתמורה להימנעות ממבצע נרחב ברפיח. "ארה"ב עושה כל מה שהיא יכולה כדי לסייע לאיתור סינוואר", אמר הבכיר בממשל. "יש לו גם דם אמריקני על הידיים. נעשה הכול כדי שהצדק יעשה עימו ועם בכירים אחרים בחמאס שעדיין מסתתרים". לידיעה המלאה

23:45 - דיווח: מצרים שינתה בחשאי את פרטי התנאים לעסקת חטופים

על פי הדיווח ברשת CNN, המודיעין המצרי שינה בחשאי את פרטי הצעת הפסקת האש שישראל, ארה"ב וקטאר הסכימו עליה - מה שהוביל להצעת הפסקת האש של חמאס בתחילת החודש. "כולנו הרגשנו שהם הוליכו אותנו שולל", אמר אחד המקורות.

עוד נאמר בדיווח כי ראש ה-CIA ביל ברנס, שהיה באזור באותם ימים, "זעם והיה נבוך", והרגיש שהמעשה של מצרים גרם לו להיראות כמי שלא היה מעורה בנעשה ושלא עדכן בזמן את הישראלים בנושא. בשל המעשה, כך נטען, "ברנס כמעט התפוצץ".

מי שהיה אחראי לשינויים על פי הדיווח הוא אחמד עבד אל-ח'לק, סגנו הבכיר של ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל. "הוא אמר משהו אחד לישראלים ומשהו אחר לחמאס", נטען בדיווח. לידיעה המלאה

23:40 - אזעקות הושמעו בקיבוץ דפנה שבגליל העליון

מאוחר יותר, דובר צה"ל עדכן כי מדובר באזעקות שווא.

23:35 - הר מירון הוכרז שטח סגור

לקראת אירועי ל"ג בעומר ותחת תוקף החוק להסדרת אירוע הילולת רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון, מפקד פיקוד העורף חתם על סגירת השטח במרחב. הצו ייכנס לתוקף החל מהיום ועד ליום שני 27.5.2024 בשעה 12:00.

כל הגעה לשטח הר מירון צריכה להיעשות בהתאם להיתרים מתוקף החוק.

23:30 - השרים גלנט, גנץ ואיזנקוט ייפגשו עם משפחות חטופים - לפני כינוס קבינט המלחמה

שלושת חברי קבינט המלחמה אישרו לקיים פגישה עם המשפחות, לאחר שאלו פנו בבקשה לכל חברי הקבינט. הפגישה כאמור תתקיים מחר, לפני התכנסות קבינט המלחמה.

"בני משפחות החטופים מצפים לקביעת פגישה דחופה, ומזמינים גם את ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר רון דרמר וחה"כ הרב אריה דרעי - לאשר השתתפותם", כתבו בהודעה מטעם מטה המשפחות.