אלפי מפגינים צעדו אמש (שלישי) ממשכן הכנסת למעון ראש הממשלה בירושלים, בקריאה לשחרורם המיידי של החטופות והחטופים המוחזקים בעזה 179 ימים, ובדרישה לקביעת מועד לבחירות.

במהלך ההפגנה, שוטרים התעמתו באלימות עם מפגינים ותועדו גוררים בכוח את איילה מצגר, כלתו של יורם מצגר בן ה-80 שנחטף לעזה מביתו שבקיבוץ ניר עוז. "כואב לי", סיפרה בשיחה עם N12. "הלכנו בהפגנת זעם לכבוש את המעוז של רה"מ. עצרו אותנו שני בתים ליד. זזנו הצידה, התרחקנו הצידה. יש שם גן שעשועים. התחילו לדחוק אותנו ולדחוף ולהרים אותנו, משטרת ישראל, משטרת ירושלים. התקרבנו יותר מדי כנראה".

יורם מצגר
יורם מצגר - בן ה-80 שנחטף לעזה

בהמשך סיפרה: "משכו אותי, המשקפיים שלי עפו הצידה. אחר כך השוטרים קצת נרגעו לשנייה כי הבינו שאני ממשפחת חטופים. היה מגפון לידי והתחלתי לצעוק אז הם התחילו להרביץ לי ולדחוף אותי אפילו. דחפו אותי מאחורי איזשהו מחסום והמשכנו משם. לא עיכבו אותנו".

זו אינה הפעם הראשונה שאלימות מופנית כלפי משפחות חטופים. עינב צנגאוקר, אמו של מתן שנחטף לעזה, הגישה לפני כחודש תלונה במח"ש לאחר שמכת"זית הופעלה לעבר המשפחות במהלך הפגנה שתואמה עם המשטרה. 

הפגנה מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: רויטרס)
הפגנה מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים | צילום: רויטרס

ביום שבת הודיעו שורה של משפחות חטופים כי בצל כישלון המו"מ לעסקה - לאחר חצי שנה של מחאה, הן מחריפות את מאבקן. "בנימין נתניהו לא השאיר לנו ברירה. הוא מטרפד עסקה להחזרת החטופים", אמרה מצגר בכאב והוסיפה: "כולנו ראינו איך הוא דוחה דיוני קבינט מעכב דיונים, דוחה הצעות, מקשיח עמדות - ואז מונע מהמשלחת לנסוע או מצמצם לה את המנדט. ראינו איך האינטרס הפוליטי אישי מניע אותו שוב ושוב בקבלת ההחלטות. זה כישלון מוחלט, זה כישלון מכוון".