ההיערכות בישראל נמשכת מחשש לתגובה שתגיע מאיראן, זאת על רקע החיסול המיוחס לישראל של הבכירים בדמשק. לפי פרסום ברשת CBS, במודיעין האמריקני מעריכים: התגובה תכלול מתקפת רחפנים וטילי שיוט - אבל היא תהיה פרופורציונלית ותכוון ל"מתקן דיפלומטי" ולא כנגד אזרחים. עוד לפי הערכת האמריקנים, הזמן והמטרה אינם ידועים, אבל הצפי לנקמה הוא "מעכשיו ועד סוף חודש רמדאן בסוף השבוע הבא".

כפי שפורסם ב"אולפן שישי", בצה"ל נערכים לכל התפתחות שעשויה להתרחש, ומוכנים לתרחיש בכל זירה. בינתיים, במערכת הביטחון התקיימו דיונים על התגובות האפשריות, ושם נערכים הן בהגנה - והן במוכנות להתקפה. במערכת הביטחון מאמינים שלא נכון לפתוח כעת חזית ישירה מול איראן, שבעצמה פועלת נגד ישראל דרך שלוחות הפרוקסי שלה. 

החיסול בדמשק - סיקור N12

מוחמד רזא זאדי בכיר איראני  (צילום: המהדורה המרכזית, חדשות)
הבכיר האיראני שחוסל בדמשק | צילום: המהדורה המרכזית, חדשות

מוקדם יותר הגיע שר הביטחון יואב גלנט לבסיס תל נוף של חיל האוויר, ושוחח עם צוותי האוויר והקרקע של טייסת 133, בראשות מפקד בסיס תת-אלוף אריאל דיין ומפקד הטייסת סגן-אלוף ע'. בניסיון להרגיע את הציבור אמר גלנט: "היערכות, מוכנות ודריכות הן לא מילים נרדפות לבהלה ופחד - האויב נפגע קשות בכל המקומות ולכן מחפש דרכי תגובה - אנחנו מוכנים בהגנה רב שכבתית".

"אנו תוקפים בכל מקום שמדינת ישראל מחליטה כנגד כל אויב - זה יכול להיות בדמשק ויכול להיות בביירות"', אמר גלנט והדגיש: "אנחנו תוקפים איפה שאנחנו מחליטים. ההתקפה שלנו היא חזקה, נמרצת, ומדויקת מאוד, והיא פוגעת באויב בצורה קשה. כתוצאה מזה הוא מחפש דרכי תגובה ודרכי התגובה האלה יכולות להגיע מכל מקום, ואנחנו נערכים אל מול העניין הזה".

שר הביטחון גלנט בבסיס חיל האוויר בתל נוף (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
"מוכנות היא לא מילה נרדפת לבהלה", גלנט בבסיס תל נוף | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

נסראללה: "תהיו בטוחים שהתגובה האיראנית תגיע ללא שום ספק"

גם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה התייחס לחיסול הפעילים: "תהיו בטוחים שהתגובה האיראנית תגיע ללא שום ספק. איך, מתי ואיפה - זה לא נוגע לנו, ההחלטה בידי מנהיג איראן ובכירי המשטר".

החיסול של בכירי משמרות המהפכה, ובהם מוחמד-ריזא זאהדי, ליד הקונסוליה האיראנית בדמשק, נועד להעביר מסר ו"להסיר את המסכה" של האיראנים, וכך לחשוף לעולם את פעילותם במזרח התיכון. האיראנים, שמסתתרים מאחורי שלוחיהם באזור, ממשיכים ליצור ולעודד טרור שפוגע בישראל - ובמערכת הביטחון מנסים לשים לזה סוף.

הכשל הגדול של ישראל במאבק נגד איראן, הוא הכישלון בשכנוע של ארצות הברית לפעול נגד האיראנים כפי שהייתה רוצה. לכן, המתקפה שתתרחש וההשלכות שלה עשויות להעלות את המדינה על נתיב חדש, וייתכן שבימים הקרובים ישראל תיכנס למשהו שעוד לא הייתה בו.