עדכונים שוטפים

22:13 - דובר צה"ל הודיע: חוסל מפקד יחידת הרקטות והטילים של הגזרה המערבית של כוח רדואן

צה"ל הודיע כי תקף באמצעות כלי טיס של חיל האוויר במרחב כפר דונין וחיסל את המחבל מחמד חסין מצטפא שחורי, מפקד יחידת הרקטות והטילים של הגזרה המערבית ביחידת רדואן של ארגון הטרור חיזבאללה. חסין שימש כאחראי לתכנון והוצאה לפועל של מתווי ירי רקטות רבים לעבר העורף הישראלי.

"במסגרת תפקידו עסק בקידום ותכנון שיגורי רקטות וטילים לעבר מדינת ישראל ממרחב הגזרה המרכזית והמערבית בלבנון", ציינו בדובר צה"ל. "בתקיפה חוסל גם מחמוד איברהים פדלאללה, פעיל ביחידת הרקטות והטילים של ארגון הטרור חיזבאללה".

20:10 - 28 שיגורים לצפון בשעה האחרונה

כ-15 שיגורים לגליל המערבי, ללא נפגעים או נזק. כיפת ברזל יירטה רקטה אחת. באזור מירון היו 8 שיגורים, ללא נפגעים או נזק – כיפת ברזל יירטה רקטה אחת. 5 שיגורים לקריית שמונה עם נזק לרכוש.

19:36 - 10 שיגורים זוהו לאזור מירון, אזעקות הופעלו בכמה יישובים

18:26 - גלנט בגבול הצפון: "האיראנים נכשלו במתקפה וייכשלו בהרתעת ישראל. שמי המזרח התיכון פתוחים עבור מטוסי חיל האוויר - כל אויב שילחם נגדנו יוכה"

שר הביטחון יואב גלנט ביקר בגבול הצפון, וקיים שם הערכת מצב עם מפקד אוגדה 146 תת-אלוף ישראל שומר, מפקד חטיבה 6 אלוף-משנה איתן גלעד ומפקדי הגדודים הפועלים בגזרת הגליל המערבי. השר גלנט התייחס למתקפה האיראנית על ישראל, והדגיש: "לאחר שהאיראנים נכשלו בהתקפה, הם ייכשלו גם בהרתעה ולא ימנעו ממדינת ישראל לפעול נגד כל ניסיון התעצמות ברחבי המזרח התיכון". 

"גם כאשר המלחמה נראית בגזרות אחרות, המשימה שלכם לא פוסקת", המשיך גלנט. "האיראנים תקפו אותנו בצורה אגרסיבית עם יותר מ-500 חימושים - אף טיל שיוט או כטב"ם לא הגיעו לישראל ומתוך למעלה ממאה טילי קרקע-קרקע, ארבעה נפלו בישראל - כתוצאה מעבודת ההכנה שעשינו עם השותפים שלנו והפעולה האיכותית של צה"ל על כל המערכות שלו".

גלנט איים: "האיראנים לא יצליחו לממש משוואה שונה של הרתעה מול מדינת ישראל. מטוסי חיל האוויר פועלים בכל מקום, שמי המזרח התיכון פתוחים, כל אויב שיילחם נגדנו - אנחנו נדע להכות אותו בכל מקום שהוא. המשימות הן משימות רציניות, אני רואה מה אתם עושים ואני משוכנע שאנחנו נגיע לשלב שבו נחזיר את האזרחים לביתם בביטחון - או בפעולה צבאית או בהסכמה, תמיד יותר טוב להסכים, אנחנו נערכים לכל האפשרויות".

18:18 - שיגור אחד זוהה לאזור יערה שבגליל המערבי, נפילה אותרה בשטח פתוח

18:00 - תיעוד: כך נראה חלק מהטיל הבליסטי מהמתקפה האיראנית 

הערב נחשף תיעוד של מכל הדלק של טיל עצום בגודלו שנפל בים המלח. סגן ע' מהיחידה שמזכה את הטילים, סיפר: "בראש הקרב נמצאים בערך 400 ק"ג של חומר נפץ, זה מה שניתן להעריך על פי בורות הפיצוץ". הוא הוסיף, "לומדים מה החלקים המסוכנים, איך לנטרל אותם כי למזער את הסיכון ואיך לעבוד איתם וזה מה שנעשה בשטח. לאחר מכן זה מגיע למכון לפירוק תחמושות, שם עושים דברים שאי אפשר לעשות בשטח".

טיל בליסטי שנורה מאיראן בשבת ונפל בים המלח (צילום: n12)
טיל בליסטי שנורה מאיראן בשבת ונפל בים המלח | צילום: n12

"הופתעתי לפגוש את הטיל בפעם הראשונה פנים-אל-פנים", המשיך סגן ע'. "הפעם האחרונה שנורו טילים בליסטיים לישראל הייתה במלחמת המפרץ. ידעתי מול מה אני מתמודד, אנחנו מכירים את התחמושת ויודעים איך להתמודד איתה".

טיל בליסטי שנורה מאיראן בשבת ונפל בים המלח (צילום: n12)
טיל בליסטי שנורה מאיראן בשבת ונפל בים המלח | צילום: n12

17:39 - צה"ל חיסל את מפקד גזרת החוף של חיזבאללה

צה"ל תקף באמצעות כלי טיס של חיל האוויר במרחב עין בעאל שבלבנון את המחבל איסמאעיל יוסף באז, מפקד גזרת החוף בארגון הטרור שהיה בדרגה המקבילה למח"ט. איסמאעיל עסק בקידום ותכנון שיגורי רקטות וטילי נ"ט לעבר מדינת ישראל ממרחב החוף בלבנון. כמו כן, בזמן המלחמה ארגן ותכנן מתווי טרור שונים לעבר ישראל.

מפקד השטח של חיזבאללה שחוסל באזור צור
מפקד השטח של חיזבאללה שחוסל באזור צור, אבו ג'עפר באז

17:08 - נשקפת סכנה לחייה של הילדה שנפגעה אנוש מרסיסי טילים במתקפה האיראנית

מצבה של הילדה בת ה-7 תושבת הפזורה הבדואית שנפגעה אנוש במתקפה האיראנית ממשיך להיות קשה, היא מורדמת ומונשמת בטיפול נמרץ במרכז הרפואי סורוקה.

16:40 - צבע אדום בניר עם שבעוטף עזה. במקביל, אזעקות הופעלו באצבע הגליל

16:13 - דיווח: בתקיפת הרכב באזור צור שבדרום לבנון חוסל מפקד שטח בחיזבאללה

לפי הדיווח, מפקד השטח שחוסל מכונה אבו ג'עפר והוא נחשב לאיש מפתח בהיערכות הצבאית של הארגון בדרום לבנון.

צה"ל תקף מכונית בכפר עין מיעאל דרומית ללבנון (צילום: לפי סעיף 27 א')
הרכב הבוער בלבנון, רגעים אחרי שהותקף | צילום: לפי סעיף 27 א'
צה"ל תקף מכונית בכפר עין מיעאל דרומית ללבנון (צילום: לפי סעיף 27 א')
צה"ל תקף מכונית בכפר עין מיעאל דרומית ללבנון | צילום: לפי סעיף 27 א'

15:42 - חיזבאללה קיבל אחריות לשיגור שני כטב"מי הנפץ שחדרו מלבנון והתפוצצו באזור בית הלל

15:28 - שורת אזעקות הופעלו בשלומי, באדמית, בחניתה, ביערה ובמצובה שבגליל המערבי

14:45 - אחרי הנפילות במרחב בית הלל - בלבנון מדווחים על סיכול ממוקד של רכב בדרום המדינה

לפי הדיווח, ישראל תקפה רכב שנסע בכפר עין מיעאל שבדרום לבנון. בתיעוד שמפיצים כלי תקשורת, הרכב נראה בוער. זהות הנוסעים שהייתה בתוכו בזמן התקיפה המיוחסת לצה"ל לא ידועה לפי שעה.

כטב"ם נפץ בעמק החולה (צילום: לפי סעיף 27 א')
כטב"ם נפץ בעמק החולה | צילום: לפי סעיף 27 א'

14:30: שני כטב"מי נפץ שחדרו מלבנון התפוצצו לפני זמן קצר באזור בית הלל

שלושה בני אדם נפצעו באורח קל מפגיעת כטב"מים שחדרו לבית הלל ללא אזעקה והתפוצצו שם. 

תרגיל יחידת האלפיניסטים (צילום: דובר צה"ל)
תרגיל יחידת האלפיניסטים | צילום: דובר צה"ל

13:07 - דיווח ב-Axios: משרד האוצר האמריקני אישר שורת סנקציות חדשות על איראן בתגובה על המתקפה נגד ישראל

13:01 - נתניהו על איראן: "אנחנו מוכנים לנצח שם - ולהגן על עצמנו בכל הזירות"

ראש הממשלה נתניהו נפגש היום עם מתגייסים לשירות בצה"ל המיועדים לתפקידי לוחמה בגבעתי וגולני, והתייחס למלחמה מול חמאס - ולאיום האיראני: "איראן עומדת מאחורי חמאס, מאחורי חיזבאללה, מאחורי אחרים, אבל אנחנו נחושים לנצח שם, ולהגן על עצמנו בכל הזירות".

עוד הוסיף נתניהו למתגייסים כי "יש שלוש מטרות: אחת - לחסל את החמאס. להחזיר את החטופים - שתיים. ושלוש - להבטיח שעזה לא תהיה יותר איום על ישראל".

13:00 - סדרת תרגילים בפיקוד הצפון: ערכו תרגיל לחימה במרחב הסייבר, תרחיש ללחימה בסוריה ובלבנון במקביל - ומעבר פתע משגרה לחירום של תותחנים

צה"ל הודיע כי פיקוד צפון השלים סדרת תרגילים בשטח ובמרחב הסייבר להעלאת המוכנות. עם אגף התקשוב וההגנה בסייבר נערך תרגיל דימוי של לחימה במרחב הדיגיטלי במסגרתו נפרסו כוחות בכל הגזרה. מפקדת הפיקוד תרגלה אנשי מילואים בתוכניות אופרטיביות, ובתרגיל נוסף - אוגדה 210 תרגלה מגוון תרחישים בזירת לבנון וסוריה במקביל. בתרגיל של חטיבת האש 282 כוחות התותחנים תרגלו מעבר משגרה לחירום במתכונת פתע, ויחידת האלפיניסטים תרגלה מוכנות ללחימה מורכבת בשטח בנוי.

סדרת תרגילים במרחב הסייבר בפיקוד צפון  (צילום: דובר צה"ל)
סדרת תרגילים במרחב הסייבר בפיקוד צפון להעלאת המוכנות בגזרה הצפונית | צילום: דובר צה"ל
תיעוד מפגיעת טיל איראני בתשתית בנייה בבסיס נבטים (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד הנזק מפגיעת טיל איראני בתשתית בבסיס נבטים | צילום: דובר צה"ל

12:40 - בעקבות המצב, חברת התעופה איזיג'ט הודיעה: מבטלת את כל טיסותיה לישראל - עד 27 באוקטובר

בשל המתיחות הביטחונית המתמשכת, חברת הלואו-קוסט איזיג'ט החליטה היום (שלישי) להשעות את טיסותיה לתל אביב לשארית עונת הקיץ ועד 27 באוקטובר. "ללקוחות שהזמינו טיסות בקווים לישראל וממנה עד לתאריך הזה - מוצעות אפשרויות הכוללות החזר כספי מלא", נמסר. לכתבה המלאה

11:02 - בשל הערכת המצב הביטחונית: כביש 10 יישאר סגור גם במהלך חג הפסח

כחלק מהערכת המצב, הוחלט כי השנה צה"ל לא יפתח את ציר 10 למטיילים במהלך חג הפסח, כך לפי הודעת דובר צה"ל. עוד נמסר כי "כל הגעה לשטח צבאי מצריכה תיאום ואישור מראש. הגעה לשטח צבאי ללא תיאום ואישור מראש מסכנת את ביטחון המטיילים".

09:32 - סוכנות ISNA האיראנית: נשיא איראן ראיסי מתריע שכל פעולה נגד אינטרסים איראניים תגרור תגובה חריפה

09:00 - דיווח: המודיעין המדויק שהעבירו סעודיה והאמירויות לסיכול המתקפה מאיראן

הוול סטריט ג'ורנל מפרסם כי ערב הסעודית ואיחוד האמירויות שיתפו מודיעין חשוב ומרכזי עם ארה"ב, שסייע מאוד לסיכול מתקפת הטילים והכטב"מים של איראן.

03:23 - הפלסטינים מדווחים כי צה"ל פועל בשעה זו בשכונת טל אל-סולטן שממערב לעיר רפיח בדרום הרצועה. על פי הדיווחים, ארבעה חשודים נהרגו וכמה אחרים נפצעו בעת פעילות הכוחות במקום

02:23 - שר החוץ הסיני: איראן מימשה את זכויות ההגנה העצמית שלה לאחר תקיפת הקונסוליה בסוריה

שר החוץ של סין ערך שיחת טלפון עם מקבילו האיראני, גינה נחרצות את ההתקפה על הקונסוליה האיראנית בסוריה וכינה אותה הפרה חמורה של החוק הבין-לאומי. עוד אמר כי סין מאמינה שאיראן תוכל לנהל את המצב היטב ולהימנע מחוסר יציבות נוסף תוך שמירה על ריבונותה וכבודה, וכי איראן מימשה את זכויות ההגנה העצמית שלה.

00:07 - דובר הוועדה לביטחון לאומי באיראן: "אנחנו מוכנים להשתמש בנשק שמעולם לא השתמשנו בו"

איראן אינטרנשיונל, אחד מערוצי האופוזיציה של הרפובליקה האיסלאמית, מצטט את דובר הוועדה הפרלמנטרית לביטחון לאומי: "אנחנו מוכנים להשתמש בנשק שמעולם לא השתמשנו בו". עוד קרא הדובר לישראל "לפעול בתבונה".

23:54 - גורם בחיל האוויר לרשת NBC: ירדן אפשרה למטוסי הקרב של ישראל לפעול בתחומה האווירי כדי ליירט את הטילים והכטב"מים של איראן

22:51 - דובר צה"ל: מטוסי קרב תקפו מבנה צבאי בדרום לבנון שבו שהו מחבלים של חיזבאללה, לצד מבנה צבאי נוסף של הארגון

20:50 - דובר צה"ל: המתקפה שהייתה בדרכה לישראל סוכלה כמעט במלואה

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי אמר כי "המתקפה האיראנית שהייתה בדרכה לישראל סוכלה כמעט מבלי לחדור לשטחנו". בהצהרה שמסר הציג הגרי את הנזק שנגרם בבסיס נבטים, ואמר כי "מדובר בנזק קל בלבד לתשתית, סך הכול היו ארבע פגיעות, ליד מסלול המראה, שתיים בשטח פתוח וסמוך למבנה בבנייה שגרמה לו נזק קל. הכול יתוקן בימים הקרובים. הבסיס מפקד מסביב לשעון".

הגרי התייחס לביקורת על הסרת ההגבלות על קיום פעילויות חינוכיות בחצות, ואמר כי "השיקול העליון הוא ביטחון האזרחים. יכולנו לעשות זאת רק סמוך לחצות. אם יכולנו לשחרר לפני - כך היינו עושים. אם נידרש לשוב להנחיות - נעשה זאת. פיקוד העורף עושה מאמצים לתיאום מיטבי. המלחמה בכמה זירות, האיומים משתנים - וגם ההנחיות. הן עשויות להשתנות גם בימים הקרובים".

הרמטכ"ל הרצי הלוי בבסיס נבטים (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל הרצי הלוי בבסיס נבטים | צילום: דובר צה"ל

20:43 - גלנט הנחה להיערך לפינוי האוכלוסייה מרפיח

שר הביטחון יואב גלנט קיים דיון בנושא ההיערכות לביצוע הפעולות האזרחיות הנדרשות, לקראת הכניסה הקרקעית של כוחות צה"ל לרפיח. גלנט הדגיש בדיון כי יש להיערך לביצוע שורת פעולות לקראת תחילת הפעילות הקרקעית, בדגש על פינוי האזרחים מרפיחנ והרחבת הדרכים להכנסת מזון וציוד רפואי לרצועת עזה.

20:08 - הרמטכ"ל בבסיס נבטים לרקע מטוס F-35: "טילים לשטח מדינת ישראל ייענו בתגובה"

הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי אמר בביקור בבסיס נבטים כי "איראן רצתה לפגוע ביכולות אסטרטגיות של מדינת ישראל, זה דבר שלא היה בעבר. נערכנו במבצע 'מגן ברזל', ההיערכות הזו הביאה את איראן לפגוש גם עליונות אווירית שאתם ביטאתם בצורה מאוד טובה".

_OBJ

הלוי הוסיף כי כבר ביום שני היו סימנים מקדימים לקראת המתקפה, והתייחס לסיוע הכוחות הזרים ביירוט הטילים והכטב"מים מאיראן: "ישראל חזקה מאוד ויודעת להתמודד לבד, אבל עם איום כל כך מרובה וכל כך רחוק אנחנו תמיד שמחים שיש איתנו מישהו. יש משהו באמירה הזו - איראן פוגשת פה יכולת בינלאומית מאוד מאוד חזקה".

_OBJ

לדברי הלוי, "השיגור הזה של כל כך הרבה טילים, טילי שיוט וכטב"מים לשטח מדינת ישראל ייענה בתגובה". לחיילים שפגש, אמר כי "אנשים מצוינים עושים תהליכים מצוינים ומביאים לתוצאות מצוינות. זה מאוד מאוד ניכר. אני חושב שאתם מוכנים היטב ומאוד מאוד סומך על היכולת הזו קדימה למה שיידרש".

19:25 - ביידן: ארצות הברית מחויבת לביטחון ישראל

נשיא ארצות הברית אמר כי הוא מחויב לביטחון ישראל, להפסקת אש בעזה והחזרת החטופים. בכיר אמריקני הסביר: ביידן לא ימנע מישראל לתקוף באיראן.