הג'יהאד האיסלאמי פרסם היום (שלישי) סרטון של החטוף אלכסנדר (סשה) טרופנוב, שנחטף מבית הוריו בניר עוז בשבעה באוקטובר, יחד עם זוגתו ספיר כהן, אימו ילנה וסבתו אירנה טאטי. אביו ויטלי נרצח בטבח האכזרי. חלק מהסרטון פורסם באישור משפחתו של אלכס.

כך אמר החטוף בסרטון שצילמו מחבלי הג'יהאד האיסלאמי: "שמי אלכסנדר טרופנוב. אזרחי ישראל והמפגינים, בימים הקרובים תשמעו ממני את כל האמת על מה שקרה לי ולשאר האסירים בעזה. מבקש מכם, תהיו סבלניים".

אלכס טרופנוב בסרטון משבי החמאס
אלכס טרופנוב בסרטון משבי החמאס

אימו וסבתו של אלכס שוחררו ב-29.11.23 כמחוות חמאס לפוטין, לשחרור חטופים ישראלים בעלי אזרחות רוסית. בת זוגו ספיר שוחררה יום למוחרת, ב-30.11.23, במסגרת העסקה לשחרור חטופים.

עם פרסום הסרטון, מסרה אימו של אלכס: "לראות את סשה שלי היום בטלוויזיה זה מאוד משמח, אבל גם שובר את הלב, שהוא עדיין כל כך הרבה זמן בשבי. אני פונה לכולם, לכל מקבלי ההחלטות, בבקשה תעשו הכול, אבל הכול, בשביל להחזיר את הבן שלי ואת כל החטופים הביתה עכשיו". 

סבתו של אלכס הוסיפה: "אלכס שלי, טוב לי מאוד שראיתי אותך, שמש שלי. יש לי תקווה שאני אראה אותך". זוגתו ספיר כתבה: "סשה יקר שלי, אנחנו מחכות לך שתחזור אלינו כבר ואנחנו עושות את כל המאמצים האפשריים שזה יקרה בזמן הקרוב".

משפחת טרופנוב הם משפחה של ציונים שעלו ארצה מברית המועצות לפני 25 שנה והתיישבו בקיבוץ. בשבת השחורה סשה ביקר אצל ההורים עם בת זוגו ספיר ולפי עדויות הם כולם נחטפו יחד לעזה. אלכס עובד בשנה האחרונה באמזון, כמהנדס בחטיבת הענן.

אלכס טרופנוב
אלכס טרופנוב

באותו בוקר שישי, 6 באוקטובר, שכנעה ספיר את בן זוגה סשה לוותר על סוף שבוע רגוע בדירתם ברמת גן ולהדרים - לבקר את הוריו בניר עוז. "היה סוף שבוע רגיל לגמרי", סיפרה ספיר לפני כשלושה שבועות בריאיון ל"מהדורה המרכזית". "אני זוכרת שאני כל פעם יוצאת מחדר האירוח ומצלמת את הנוף, ומה שעבר לי בראש זה איך במקום כזה יפה יש מלחמות כאלה".

סשה וספיר, בני אותו גיל, הם זוג מהנדסים טרי ומאוהב שהיה מעט יותר משנה יחד. "הכרתי את סשה לפני שנה וחצי באפליקציה - איך שראיתי את הפרצוף הזה, ישר עשיתי לייק, בלי לחשוב פעמיים", היא שחזרה בחיוך. "זה הגבר היחיד שרציתי בחיי".

ספיר כהן
ספיר כהן

כשהמחבלים הוציאו את ספיר אל מחוץ לממ"ד היא ראתה את סשה. תפסו אותו מחבלים חמושים והפנים שלו דיממו. "הוא מסתכל אליי וצועק 'לא, לא' - זאת הפעם האחרונה, התקשורת האחרונה שהייתה בינינו. לא הצלחתי להגיד כלום, לא רציתי לומר מילות פרידה", שיתפה ספיר בכאב.

ספיר כואבת את היעדרו של סשה כשהיא נמצאת לבדה בדירתם, החפצים שלו נותרו מיותמים: "הדירה בלעדיו חסרת משמעות, אין לי מה לעשות פה. אני כל כך מחכה לו שיחזור כבר - אני מאוד אופטימית כי הוא שורד אמיתי, יש לו את כל התכונות של שורד אמיתי".

בסוף חודש ינואר התראיינה ילנה, אימו של אלכס, ל"שש עם" וסיפרה על התנאים הקשים שחוותה ברצועה - ועל הציפייה לפגוש את בנה שנחטף. "הייתה תקופה שלא היו מים, אפילו להוריד את המים בשירותים לא היה אפשר. היינו 15 אנשים דחוסים בחלל קטן, היה מאוד קשה לנשום. אני מאוד דואגת לאנשים שנשארו שם, אני מאוד דואגת לשלומם. סשה לא היה במנהרה, אבל הוא שם בעזה לצערי הרב", היא אמרה.

ילנה טרופנוב, אירנה טאטי
ילנה טרופנוב, אירנה טאטי

"לפעמים זה מאוד קשה, ויש ימים יותר קשים", הוסיפה ילנה. "החברים של סשה ואנשים שאני פוגשת ברחוב - מחבקים ומחזקים אותי. זה מה שנותן לי כוחות להמשיך ולהילחם עד שהבן שלי יחזור. הוא הבן היחיד שלי, אני חייבת את זה גם בשביל בעלי".

ממטה המשפחות נמסר בעקבות התיעוד שהופץ: "אות החיים מאלכס היא הוכחה נוספת וברורה לכך שממשלת ישראל צריכה לתת מנדט משמעותי לצוות המו"מ, שיוכל להוביל לעסקה להחזרת כל החטופים, החיים לשיקום והנרצחים לקבורה".