למעלה משבעה חודשים שעשרות אלפי תושבי צפון הארץ מפונים מבתיהם ואמש (שני) פרסמנו במהדורה המרכזית כי התושבים גילו שהם נדרשים להשתתף בעלויות של בניית ממ"דים פרטיים – "כי זה יקר למדינה".

ביקורת על מצב המקלטים, ארכיון (צילום: החדשות)
מקלט בצפון, ארכיון | צילום: החדשות

במכתב ששיגר משרד האוצר לפיקוד העורף והגיע לידינו, עולה כי העלות של בניית ממ"ד התייקרה ביותר מ-50%, ולנוכח העובדה שמימוש התוכנית הממשלתית למיגון הצפון פועלת בעצלתיים, הרי שהתושבים יאלצו מעתה לשלם גם עבור ממ"ד.

גבול ישראל לבנון (צילום: אמיר לוי, AFP)
גבול ישראל לבנון | צילום: אמיר לוי, AFP

במכתב שנשלח ממשרד האוצר צוין כי: "בעקרונות תוכנית מיגון הצפון יומלץ על השתתפות האזרח במיגון הפרטי, החל מ-20% ביישובים שסמוכים לגדר, והיקף ההשתתפות יעלה כפונקציה של המרחק מקו העימות".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

עלות של ממ"ד פרטי הינה כ-200 אלף שקלים, כלומר שתושב שחי סמוך לגבול לבנון ייאלץ להוציא עשרות אלפי שקלים מכיסו כדי להיות מוגן בביתו. ראשי הרשויות נפגשו שלשום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ומחו בין היתר גם על סעיף זה. אחד מהם טען: "לא מספיק שתחושת הביטחון שלנו נפגעה אנושות, עכשיו נצטרך גם להתמודד עם המחיר הכלכלי של המלחמה בצפון".

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, כתב בתגובה בחשבון הטוויטר שלו: "הידיעה על כך שהממשלה מסרבת לשלם על מיגון לתושבי הצפון צמודי הגדר ודורשת מהתושבים להשתתף בעלויות של בניית ממ"ד בבית, היא פשוט שערורייתית ובלתי מתקבלת על הדעת. עוד לפני המלחמה טענתי שלא יכול להיות שתקציב תכנית מיגון הצפון שאישרתי פעמיים, גם כשר הביטחון וגם כשר האוצר, קוצץ ב-70% לטובת מימון הסכמים קואליציוניים צרים. לאזרחי ישראל מגיעה הנהגה אחרת, הנהגה שתחזיר את הביטחון, תשקם את ההרתעה ותדאג לתושבים".