איש בעזה לא יכול היה לפספס אתמול (ראשון) את גל השמועות שהתפשטו ברצועה מפה לאוזן - ובקבוצות המקומיות: "ילדים מתחת לגיל 14 ונשים מורשים לחזור לצפון הרצועה", טענו שם - וההמונים עשו את דרכם לציר החוף שברחוב א-רשיד. אולם, בתוך זמן קצר התברר שמדובר בתקוות שווא וצה"ל פעל כדי למנוע את חזרתם.

העזתים שבו לדרום הרצועה לאחר שצה"ל מנע את חזרתם
העזתים שבו לדרום הרצועה לאחר שצה"ל מנע את חזרתם

בתיעודים שהגיעו מעזה, נראו המוני תושבים שניסו את מזלם כדי לחזור צפונה, לאחר שבתחילת המלחמה פונו מבתיהם בעקבות התמרון של צה"ל. אלא שגם הקולות שנפוצו ברשתות חיזקו את הפייק. "אי אפשר לתאר מה שקורה עכשיו, עשרות משפחות נכנסו בשלום מדרום לצפון, ללא הגברים הצעירים בינתיים וללא הודעה. אף אחד לא מבין כלום", כתב אחד האזרחים העזתים.

העזתים שבו לדרום הרצועה לאחר שצה"ל מנע את חזרתם
העזתים שבו לדרום הרצועה לאחר שצה"ל מנע את חזרתם

על פי מקורות בעזה, חמאס שלוחץ על כך שצה"ל יאפשר את חזרת העזתים לצפון הרצועה אחראי להפצת הבשורה השגויה. ארגון הטרור שמציב את הדרישה הזו כאחד התנאים לעסקה להשבת 133 החטופים והחטופות המוחזקים 192 ימים בעזה, מדקלם שוב ושוב את דף המסרים שלו, שלפיו לא יהיו מוכנים להגבלות או לבידוק בחזרתם.

בניסיון לשים קץ לפייק ניוז, דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי הבהיר: "השמועות על כך שכוחות צה"ל מאפשרים חזרה של תושבים פלסטינים לצפון הרצועה הן שקריות וחסרות בסיס לחלוטין. צה"ל לא מאפשר את חזרתם, לא דרך סלאח א-דין ולא דרך א-רשיד. אזור צפון רצועת עזה הוא עדיין אזור מלחמה ולא נאפשר לשוב אליו".

המאפיות חוזרות לפעול בעזה
המאפיות חוזרות לפעול בעזה

אתמול חזרה לפעול לראשונה מאפיית WFP שבצפון הרצועה, שצפויה לייצר כ-650,00 פיתות מדי יום. היא מצטרפת לשתי מאפיות נוספות שנפתחו מחדש במרכז עזה בשבוע שעבר. לפי מתאם פעולות הממשלה בשטחים שמוביל את מאמצי הסיוע ההומניטרי, כיום פועלות יותר מ-23 מאפיות בעזה שמספקות למעלה מ-3 מיליון פיתות מדי יום לתושבי הרצועה.