המשטרה הצבאית איתרה את זהותו של חייל המילואים שהשתתף ב"סרטון ההמרדה" ועצרה אותו לחקירה. אתמול (שבת) הופץ סרטון ברשתות החברתיות של חייל רעול פנים, שנמצא כביכול בתוך רצועת עזה, וקורא למרד ברמטכ"ל הרצי הלוי ובשר הביטחון יואב גלנט. יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה שיתף את הסרטון ברשתות החברתיות - ומאוחר יותר מחק את ההודעה.

"רה"מ בנימין נתניהו הסרטון הזה מיועד לך, אנחנו חיילי המילואים לא מתכוונים למסור את המפתחות לאף רשות פלסטינית", מצהיר החייל בסרטון. "חיילי המילואים מאחוריך ואנחנו רוצים לנצח, יש לנו הזדמנות של פעם בחיים. יש לך מאה אלף לוחמים שמוכנים למסור את הנפש, אין לנו לאן ללכת - איבדנו את המשפחה שלנו ואת הפרנסה שלנו. נישאר פה עד הסוף, עד הניצחון. יואב גלנט אתה לא יכול לנצח מלחמה, נקשיב למנהיג אחד".

נתניהו פרסם גינוי בהודעה שיצאה מלשכתו שעות לאחר הפצת הסרטון, וגם לא התייחס לכך שבנו שיתף אותו: "ראש הממשלה הזהיר פעמים רבות מפני הסכנות שבתופעת הסרבנות והגישה המתירנית כלפיה. ראש הממשלה עקבי בעמדתו זו, הוא דוחה על הסף כל גילוי של סרבנות מצד כלשהו, ומצפה מכל המערכות לטפל בהם באופן שוויוני".

יאיר נתניהו שיתף את הסרטון בעמוד הטלגרם שלו
יאיר נתניהו שיתף את הסרטון בעמוד הטלגרם שלו

גורם בכיר מסר כי "שיתוף הסרטון על ידי יאיר נתניהו מהווה קריאה ברורה למרד נגד פיקוד צה"ל". על כך שהגינוי מלשכת נתניהו פורסם שעות רבות לאחר הפצת הסרטון אמר אותו גורם: "ראש הממשלה בשתיקתו הרועמת לאורך שעות ארוכות מגבה את המעשה החמור".

דקות לאחר הודעת לשכת רה"מ, השר בני גנץ פרסם הודעה שבה הוקיע את הסרטון - ותקף את הגינוי של נתניהו בטענה שהוא "מתחבא מאחורי מכבסת מילים": "בצה"ל כצבא העם משרתים חיילים מכל חלקי החברה הישראלית, עם מגוון השקפות ואמונות - אבל יש רק דרג פיקודי עליון אחד: הרמטכ"ל. הבעת תמיכה בקריאה להמרדה בזמן מלחמה ובכלל, כמו בסרטון שפורסם אתמול - פוגעת בביטחון ישראל".

השר גנץ הוסיף: "אני קורא לראש הממשלה, לגנות באופן חד וברור את סרטון ההמרדה ולא להתחבא מאחורי מכבסת מילים. כך ראוי שתעשה כל ההנהגה בישראל".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד אמר כי "סרטוני ההמרדה המסיתים שרצים ברשת ביממה האחרונה הם מסוכנים והרי אסון, בין אם הם אמיתיים או מבויימים כדי לעורר מהומה. העובדה שמכונת הרעל והשופרות של נתניהו מהדהדים בהתלהבות סרטונים הקוראים למלחמת אחים ולפירוק הצבא היא עוד ניסיון לבריחה מאחריות של מי שהוביל לאסון הגדול בתולדות העם היהודי מאז השואה. את הטירוף הזה צריך לעצור. את הממשלה הזו צריך לסלק מחיינו לפני שתחריב כל מה שיקר וקדוש למדינה הזו".

בצה"ל הודיעו כי "ההתנהגות המתועדת בסרטון היא הפרה חמורה של פקודות צה"ל וערכי צה"ל, ומהווה חשד לעבירות פליליות. בגין האירוע הורתה הפרקליטה הצבאית הראשית על פתיחת חקירה של המשטרה הצבאית החוקרת. במקביל לחקירה, לנוכח חומרת האירוע, הרמטכ"ל הנחה על קיום שיח פיקודי מיידי בכל הרמות".