צה"ל הגיב היום (ראשון) לדיווח שלפיו ארה"ב תטיל סנקציות על גדוד נצח יהודה. אם הצעד יתממש, זו תהיה הפעם הראשונה שארה"ב מטילה הגבלות על יחידה שלמה בתוך צה"ל. בצבא מסרו כי הם לא מכירים כוונה כזו, ושאם תתקבל החלטה היא תיבחן. עוד הוסיפו: "לוחמי נצח יהודה נמצאים בליבת העשייה המבצעית".

"לוחמי גדוד נצח יהודה משתתפים כעת במלחמה ברצועת עזה, באומץ ובמקצועיות, תוך שמירה על ערכי ורוח צה"ל ועקרונות הדין הבין לאומי", נמסר מצה"ל. "לאורך השנים האחרונות, לוחמי הגדוד נמצאים בליבת העשייה המבצעית מסביב לשעון, כדי לשמור על ביטחון אזרחי מדינת ישראל, לצד היותו גדוד מוביל בשילוב חרדים לוחמים בצה״ל".

גדוד 'נצח יהודה' בפשיטות במרחב בית חאנון בעזה (צילום: דובר צה"ל)
גדוד 'נצח יהודה' בפשיטות במרחב בית חאנון בצפון רצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

בצבא סיכמו: "בהמשך לפרסומים אודות סנקציות נגד הגדוד, העניין לא מוכר בצה״ל. באם תתקבל החלטה בעניין היא תבחן. צה״ל פועל ויוסיף לפעול לבדיקת כל אירוע חריג באופן ענייני ובהתאם לדין".

אמש דיווח העיתונאי ברק רביד באתר Axios כי שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן צפוי להודיע בימים הקרובים על סנקציות נגד גדוד "נצח יהודה", על רקע הפרת זכויות אדם של פלסטינים ביהודה ושומרון. על פי הדיווח, ארה"ב תאסור להעביר לגדוד סיוע צבאי אמריקני, ותמנע מחייליו ומקציניו לקחת חלק באימונים עם צבא ארה"ב.

שר החוץ של ארה"ב אנתוני בלינקן (צילום: AP)
צפוי להודיע על סנקציות נגד "נצח יהודה". בלינקן | צילום: AP

הבוקר בכל המערכת הפוליטית הגיבו על הדיווח. לפיד כינה את המהלך המתוכנן "שגיאה" והאשים ש"מקור הבעיה - הדרג המדיני". יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי אמרה שמדובר בהחלטה קשה, והחריפה את הטון: "גדוד שהורג פלסטינים ללא סיבה אמיתית". השר גדי איזנקוט: "הרעיון שגוי מיסודו, נפעל יחד כדי למנוע את ההחלטה".