העיר שדרות מתמודדת בימים האחרונים עם ירי בלתי פוסק מעזה, לאחר שחלק מהתושבים שהתפנו מהעיר לאחר 7 באוקטובר - חזרו לביתם. רק הבוקר (רביעי) רקטה פגעה ישירות בבניין לא מאוכלס בשכונה חדשה בעיר, לאחר שהופעלה התרעת צבע אדום. לנוכח הירי הגובר, ועל רקע הפרסום ב-N12, תושבי העיר זועמים - והורים הבהירו כי לא ישלחו את ילדיהם למסגרות החינוך השונות.

ענת גבאי, תושבת העיר, סיפרה בשיחה עם N12: "תחושת חוסר אונים. ההחלטה לחזור לשדרות, שהתקבלה בצער על ידי בני משפחתי, הייתה שגויה. זה לא מה שהובטח לנו, זה לא מה שהממשלה הבטיחה לנו. הם לא היו יכולים להבטיח שלא יהיו 'טפטופים', אבל זה כבר לא 'טפטופים' - אנחנו רואים את זה כבר כירי מסיבי. הם לא נתנו לנו לחגוג עצמאות, על איזה 'עצמאות' אפשר לדבר?".

קבוצת ההורים שמשביתה את הלימודים בשדרות
קבוצת וואטסאפ שפתחו הורים בשדרות לצורך השבתת הלימודים

"אנחנו מתכוונים להשבית את כל מערכת החינוך, יוצאים בקריאה לראש העירייה לתמוך בנו באופן מלא", היא הוסיפה. "צריך להסיר בכלל את ההחלטה לדילול כוחות הביטחון בשדרות. נשב כל יושבי הראש וציבור ההורים - ונקבל החלטות. יש כאלה שבעד פינוי חוזר של העיר. אני מבינה לליבם, אין לנו תחושת מוגנות בעיר כרגע".

מתנאל, תושב שדרות, סיפר גם הוא ל-N12: "הפעילו עלינו לחץ מאוד כבד לחזור לעיר לפני בערך חודשיים, סגרו לנו את כל מסגרות החינוך של ילדי המפונים. היום נהיה מצב אבסורדי, שנהיה גרוע יותר מלפני 7 באוקטובר. זה לא אומר שהצבא לא עושה את העבודה שלו, להפך אנחנו קוראים להגביר את התקיפות. אבל אם לפני המתקפה היו רקטות והלימודים היו מתבטלים - היום לעומת זאת המסגרות פועלות כרגיל".

"אנחנו התושבים התאגדנו, ומקווים שכמה שיותר משפחות לא ישלחו מחר את ילדיהם לבתי הספר. אם פיקוד העורף או גורם רשמי לא מקבל אחריות בנושא, אנחנו נקבל אותה. זה לא הגיוני ללמוד תחת לחימה, זה לא משהו נורמלי. יש בומים מטורפים במהלך כל היום, העיר שלנו רועדת".

נזקי פגיעה ישירה בשדרות
נזקי הפגיעה הישירה בשדרות, הבוקר
נזקי פגיעה ישירה בשדרות
בניין לא מאוכלס בשכונה חדשה בשדרות, שנפגע הבוקר מרקטה

הרקטה פגעה הבוקר בבניין לא מאוכלס כאמור, ולכן למרבה המזל לא היו נפגעים; רקטה אחת נוספת יורטה בהצלחה באמצעות כיפת ברזל. שעה קודם לכן, הופעלה גם התרעת צבע אדום - ובמהלכה שתי נשים נחבלו ונפצעו קל - בזמן שהתפנו למרחב המוגן.

בשבוע שעבר פרסמנו ב-N12 כי במערכת הביטחון החליטו להוציא מהעיר את כוחות צה"ל שמאבטחים את מוסדות החינוך. בעקבות ההחלטה, ראש עיריית שדרות אלון דוידי שיגר מכתב זועם לשר הביטחון והדגיש: "רידוד הכוחות אינו עומד אל מול הבטחות והתחייבות שהעיר קיבלה מבכירי הצבא". 

אלון דוידי, ראש עיריית שדרות (צילום: החדשות 12)
אלון דוידי, ראש עיריית שדרות. ארכיון | צילום: החדשות 12

עוד הוא הוסיף: "איני יכול לקבל מצב שבו מופרות הבטחות והתחייבויות על ביטחון העיר. לא נאפשר מצב שבו תלמידי שדרות יחזרו לבית-ספר אחרי יום העצמאות ולא יראו חייל/ת בכניסה". דוידי אף דורש מצה"ל תוכנית אבטחה הכוללת אבטחת מוסדות חינוך, שמחויבת להישאר עד לסיום המלחמה לכל הפחות, כולל אבטחת מוסדות חינוך בתחילת שנת הלימודים הבאה.