עם תחילת המתקפה האיראנית על ישראל הלילה (בין שבת לראשון) פתחו המנהיגים בישראל, בארה"ב ובאיראן בגל של הצהרות ואיומים. ראש הממשלה נתניהו הבהיר: "אנחנו ערוכים לכל תרחיש", דובר צה"ל תא"ל הגרי הבהיר: "מערך ההגנה האווירית מצוין אבל הוא לא הרמטי" והמנהיג העליון של איראן ח'אמנאי איים: "משטר הרשע ייענש".

האיומים באיראן - וההבהרה

שגרירות איראן באו"ם הודיעה הלילה ברשת X כי מתקפת הכטב"מים וטילי השיוט ששיגרה לעבר ישראל ישירות משטחה וגם בידי שלוחיה הייתה תגובה לחיסול חסן מהדווי בדמשק. לדבריה, "מבחינתנו העניין הסתיים - אלא אם המשטר הישראלי יעשה טעות נוספת". בכותרת הראשית של הטהראן טיימס איימה איראן: "אם ישראל תחזור על המעשה הטיפשי שלה - הצעד הבא יהיה תקיף יותר".

בהודעת השגרירה האיראנית באו"ם נכתב: "תקפנו את המשטר הציוני בהתאם לסעיף 51 לאמנת האו"ם (תקיפה לשם הגנה עצמית) בעקבות התקיפה בדמשק. העניין הסתיים, אך המשטר הישראלי עלול לעשות טעות נוספת ואז התגובה של איראן תהיה חמורה הרבה יותר. זה עימות בין איראן והמשטר הישראלי, ארה"ב צריכה לשמור מרחק".

הטבעת של חמינאי (צילום: AP)
המנהיג העליון של איראן חמינאי | צילום: AP

באיראן המרו את פיו של נשיא ארה"ב ביידן ופתחו במתקפה ישירה למרות אזהרותיו. המנהיג העליון של איראן ח'אמנאי הבהיר: "המשטר הציוני הזדוני ייענש". גם משמרות המהפכה יצאו בהודעה רשמית: "תקפנו מטרות ספציפיות בישראל באמצעות טילים וכטב"מים". שר ההגנה האיראני הוסיף ש"כל מדינה שתפתח את המרחב האווירי או השטח שלה לישראל כדי לתקוף את איראן תקבל את התגובה הנחרצת שלנו".

בטלוויזיה האיראנית הכריזו על "תחילתה של מתקפה מסיבית על מטרות ישראליות בפלסטין הכבושה" ומדווחים על פיצוץ גדול בטהרן. לפי דיווחים עשרות כטב"מים וטילי שיוט שוגרו לעבר ישראל בשני גלים. לפי שעה מדווחים על גל שלישי שיצא לדרך. באיראן מדווחים על קולות פיצוצים וירי טילים מהעיר האיראנית חמדאן. לפי מקור ביטחוני איראני, משגרי הטילים הופנו לעבר כמה בסיסים אמריקנים באזור. בהמשך הדגיש כי "בכל התערבות האויב יקבל תגובה מיידית ומהירה".

התגובה בישראל

"בשנים האחרונות וביתר שאת בשבועות האחרונים ישראל נערכת לאפשרות של תקיפה ישירה מאיראן", הצהיר ראש הממשלה נתניהו. "מערכות ההגנה שלנו פרוסות ואנחנו ערוכים לכל תרחיש. הן בהגנה והן בהתקפה. מדינת ישראל חזקה, צה"ל חזק, הציבור חזק".

"מעריכים את ההתייצבות של ארה"ב לצידה של ישראל, וכן את התמיכה של בריטניה, צרפת ומדינות רבות אחרות"

מתוך הצהרת נתניהו

"אנחנו מעריכים את ההתייצבות של ארה"ב לצידה של ישראל, וכן את התמיכה של בריטניה, צרפת ומדינות רבות אחרות", הדגיש. "קבעתי עיקרון ברור: מי שפוגע בנו, אנחנו פוגעים בו. אנחנו נגן על עצמנו מכל איום ונעשה זאת בקור רוח ובנחישות. אני יודע שגם אתם אזרחי ישראל שומרים על קור רוח. אני קורא לכם לשמוע להנחיות פיקוד העורף. יחד נעמוד, ובעזרת ה' - יחד נתגבר על כל אויבנו".

שגריר ישראל לאו״ם גלעד ארדן פנה לנשיאת מועצת הביטחון של האו״ם ודרש כי המועצה תגנה באופן חד משמעי את התקיפה של איראן על ישראל ותכריז על משמרות המהפכה כארגון טרור.  לדברי ארדן: ״התקיפה של איראן מהווה איום משמעותי לשלום ולביטחון העולמי. איראן אף התפארה בהתקפה, המהווה הסלמה חמורה ומסוכנת".

המדינות שלצד ישראל

בצל ההודעה האיראנית, הבית הלבן הבהיר כי "ארה"ב תעמוד לצד ישראל". לפני התקיפה, גורם אמריקני התראיין ברשת אל-ג'זירה והזהיר כי קיימת "סבירות גבוהה שאיראן תפתח במתקפה נגד ישראל בשעות המוקדמות של מחר - ראשון. איראן צפויה לפתוח במתקפה משטחה נגד מטרות ישראליות, בהשתתפות השלוחות שלה בעיראק ובסוריה".

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן (צילום: רויטרס)
למרות האיום של ביידן: איראן תקפה את ישראל משטחה | צילום: רויטרס

גורמים רשמיים בארה"ב אמרו בניו יורק טיימס כי "הכטב"מים ששוגרו עשויים להיות פעולת הסחה למערכות ההגנה האווירית, בנוסף לטילים שצפויים להיות משוגרים מאיראן". ראש ממשלת בריטניה, רישי סונאק, גינה בחריפות את המתקפה האיראנית וכינה אותה "פזיזה".

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו הבהיר: "קנדה מגנה באופן חד משמעי את ההתקפות האוויריות של אירן נגד ישראל. אנחנו עומדים לצד ישראל, והפעולות האחרונות של המשטר האיראני יגרמו לערעור היציבות באזור. אנו תומכים בזכות ישראל להגן על עצמה ועל אנשיה".

גם נשיא ארגנטינה חאבייר מיליי עמד לצד ישראל. "אנחנו מביעים את המחויבות הבלתי מעורערת למדינת ישראל נוכח התקיפות של הרפובליקה האיסלאמית של איראן", מסר. "ארגנטינה מכירה בזכותן של מדינות הלאום להגן על עצמן, ותומכת נחרצות במדינת ישראל בהגנה על ריבונותה, במיוחד נגד משטרים המקדמים טרור ומבקשים להשמיד את הציביליזציה המערבית".

 

 

קאנצלר גרמניה שולץ מסר: "התקיפה האווירית על ישראל שאיראן פתחה הלילה היא חסרת אחריות ובלתי מוצדקת. איראן מסתכנת בהתלקחות. אנו עומדים לצד ישראל. נדון בכל ההתפתחויות עם בעלות בריתנו".

דריכות במדינות השכנות

בעקבות המתקפה האיראנית הכריזו ירדן ומצרים על מצב חירום. מקורות הבהירו לסוכנות הידיעות רויטרס כי ירדן יירטה עשרות כטב"מים שחדרו למרחב האווירי שלה. לפני תחילת המתקפה האיראנית, החלו שיבושים נרחבים במערכות GPS בעיראק, ירדן, כווית, סוריה ולבנון - וגם בישראל.

סעודיה קראה "לכל הצדדים לפעול באיפוק מקסימלי ולחסוך מתושבי האזור את סכנות המלחמה". בהצהרה של הממלכה הם הביעו "דאגה עמוקה מההסלמה הצבאית באזור וההשלכות שלה".

מקורות בא-חשד א-שעבי בעיראק (ארגון הגג של המיליציות הפרו-איראניות) הכריזו באל-ערבי אל-ג'דיד על מצב כוננות בקרב הפלגים העיראקים, בציפייה לכל תגובה ישראלית או אמריקנית.,