עדכונים שוטפים

20:50 - דובר צה"ל: המתקפה שהייתה בדרכה לישראל סוכלה כמעט במלואה

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי אמר כי "המתקפה האיראנית שהייתה בדרכה לישראל סוכלה כמעט מבלי לחדור לשטחנו". בהצהרה שמסר הציג הגרי את הנזק שנגרם בבסיס נבטים, ואמר כי "מדובר בנזק קל בלבד לתשתית, סך הכול היו ארבע פגיעות, ליד מסלול המראה, שתיים בשטח פתוח וסמוך למבנה בבנייה שגרמה לו נזק קל. הכול יתוקן בימים הקרובים. הבסיס מפקד מסביב לשעון".

הגרי התייחס לביקורת על הסרת ההגבלות על קיום פעילויות חינוכיות בחצות, ואמר כי "השיקול העליון הוא ביטחון האזרחים. יכולנו לעשות זאת רק סמוך לחצות. אם יכולנו לשחרר לפני - כך היינו עושים. אם נידרש לשוב להנחיות - נעשה זאת. פיקוד העורף עושה מאמצים לתיאום מיטבי. המלחמה בכמה זירות, האיומים משתנים - וגם ההנחיות. הן עשויות להשתנות גם בימים הקרובים".

תיעוד מפגיעת טיל איראני בתשתית בנייה בבסיס נבטים (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד הנזק מפגיעת טיל איראני בתשתית בבסיס נבטים | צילום: דובר צה"ל

20:43 - גלנט הנחה להיערך לפינוי האוכלוסייה מרפיח

שר הביטחון יואב גלנט קיים דיון בנושא ההיערכות לביצוע הפעולות האזרחיות הנדרשות, לקראת הכניסה הקרקעית של כוחות צה"ל לרפיח. גלנט הדגיש בדיון כי יש להיערך לביצוע שורת פעולות לקראת תחילת הפעילות הקרקעית, בדגש על פינוי האזרחים מרפיחנ והרחבת הדרכים להכנסת מזון וציוד רפואי לרצועת עזה.

20:08 - הרמטכ"ל בבסיס נבטים לרקע מטוס F-35: "טילים לשטח מדינת ישראל ייענו בתגובה"

הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי אמר בביקור בבסיס נבטים כי "איראן רצתה לפגוע ביכולות אסטרטגיות של מדינת ישראל, זה דבר שלא היה בעבר. נערכנו במבצע 'מגן ברזל', ההיערכות הזו הביאה את איראן לפגוש גם עליונות אווירית שאתם ביטאתם בצורה מאוד טובה".

הלוי הוסיף כי כבר ביום שני היו סימנים מקדימים לקראת המתקפה, והתייחס לסיוע הכוחות הזרים ביירוט הטילים והכטב"מים מאיראן: "ישראל חזקה מאוד ויודעת להתמודד לבד, אבל עם איום כל כך מרובה וכל כך רחוק אנחנו תמיד שמחים שיש איתנו מישהו. יש משהו באמירה הזו - איראן פוגשת פה יכולת בינלאומית מאוד מאוד חזקה".

הרמטכ"ל הרצי הלוי בבסיס נבטים (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל הרצי הלוי בבסיס נבטים | צילום: דובר צה"ל

לדברי הלוי, "השיגור הזה של כל כך הרבה טילים, טילי שיוט וכטב"מים לשטח מדינת ישראל ייענה בתגובה". לחיילים שפגש, אמר כי "אנשים מצוינים עושים תהליכים מצוינים ומביאים לתוצאות מצוינות. זה מאוד מאוד ניכר. אני חושב שאתם מוכנים היטב ומאוד מאוד סומך על היכולת הזו קדימה למה שיידרש".

19:25 - ביידן: ארצות הברית מחויבת לביטחון ישראל

נשיא ארצות הברית אמר כי הוא מחויב לביטחון ישראל, להפסקת אש בעזה והחזרת החטופים. בכיר אמריקני הסביר: בידן לא ימנע מישראל לתקוף באיראן.

17:47 - איראן על תגובה ישראלית: "נגיב מיידית וחזק יותר מקודם"

שר החוץ של איראן אמר בשיחה עם עמיתו הבריטי כי "טהרן אינה חותרת להרחבת העימות" עם ישראל. עם זאת, הוא הוסיף כי "היא תגיב מיידית וחזק יותר מקודם אם ישראל תצא להרפתקה".

17:17 - שתי אזעקות הופעלו בקיבוץ חניתה שבגליל המערבי בהפרש של דקות

16:49 - הסתיימה ישיבת קבינט המלחמה

כמה מדרגות תגובה עלו על שולחן הקבינט, ברמות תגובות שונות. חלק מהתגובות מינוריות וחלק עצימות יותר. חלק מהתגובות הן כאלו שאפשר להוציא לפועל באופן מידי. המטרה של ישראל היא להכאיב לאיראן אבל לא לגרום למלחמה כוללת. בנוסף ישראל רוצה לצאת לפעולה שמתואמת עם האמריקנים. בגלל התארכות קבינט המלחמה, פגישת נתניהו עם ראשי האופוזיציה נדחתה.

16:32 - דיווח בארה"ב: גורמים אמריקנים מעריכים - ישראל תגיב במהירות, ייתכן שכבר היום

על פי הוול סטירט ג'ורנל, גורמים מערביים וביניהם אמריקנים מעריכים כי ישראל תגיב במהירות - ייתכן עוד היום - למתקפה האיראנית לשטח ישראל.

16:25 - לקראת תגובה ישראלית? נתניהו מזמין את ראשי האופוזיציה לעדכון ביטחוני בקריה

15:35 - מפקד פיקוד העורף מסביר את ההחלטה לחדש את הלימודים רק אחרי חצות

"אנחנו במלחמה ארוכה ורב זירתית, לאורך כל המלחמה אנו נלחמים עושים הערכות מצב כשמטרות המלחמה וביטחון תושבי מדינת ישראל לנגד עינינו. בליל שבת התמודדנו עם התקפה מאיראן ושלוחות הטרור שלה. צה"ל בהובלה של חיל האוויר, אגף המודיעין ושאר הצבא התמודד באופן מיטבי עם האיומים הכל כדי להגן על מדינת ישראל, לאורך כל המלחמה וגם באירוע האחרון.

פיקוד העורף פועל באופן מיטבי עם ראשי הרשויות, המועצות המקומיות והאזוריות הכל כדי לאפשר שגרת מלחמה בטוחה ומאפשרת. אתמול במהלך שעות הערב והלילה ביצענו הערכת מצב לגבי ההגבלות. רק לקראת חצות התגבשה ההבנה וההחלטה להסרת ההגבלות מתוך רצון לאפשר הקלה במדיניות ההתגוננות לצד שמירה על הביטחון. פתיחת המשק וחזרה של ההורים לעבודה החלטנו בחצות להסיר את המגבלות על החינוך וההתקהלויות. אני מודע לקושי של ראשי הרשויות המועצות האזוריות והמקומיות להתארגן במהלך שעות הלילה, לכן החזרה הייתה הדרגתית.

אנחנו במלחמה ארוכה יכולים להיות שינויים גם בימים הקרובים לאור הערכת מצב. לסיום, חשוב לי לציין את ההקפדה המופתית שלכם, תושבי מדינת ישראל על ההנחיות המשיכו להקשיב ולפעול בהתאם להנחיות פיקוד העורף, הן מצילות חיים".

12:50 - חשד לחדירת כלי טיס עוין בגליל המערבי. פיקוד העורף - האירוע הסתיים

התרעות הופעלו בגורנות הגליל, גורן, חניתה, אילון, יערה, אדמית וערב אל עראמשה בשל חשש לחדירת כלי טיס עוין. מפיקוד העורף נמסר כי האירוע הסתיים.

11:45 - הותר לפרסום: 4 לוחמים נפצעו, בהם אחד קשה, מפיצוץ "שלא ידוע מקורו" בגבול הצפון

במהלך פעילות מבצעית במרחב הגבול בצפון הארץ הלילה, לוחם צה"ל נפצע באורח קשה, שני לוחמים נפצעו באורח בינוני ולוחם נוסף נפצע באורח קל מפיצוץ שאינו ידוע מה מקורו. הלוחמים, מגדוד סיירת גולני ומיחידת יהל"ם, פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. מדובר צה"ל נמסר כי האירוע מתוחקר.

הפצועים פונו במסוק לקבלת טיפול רפואי בבית החולים, אחד מהם טופל כבר בנקודת האירוע באופן דחוף. פעילות הכוחות אירעה במרחב גדר הגבול, בגזרה המערבית של גבול הצפון. 

11:23 - קבינט המלחמה יתכנס ב-14:00 לדיון נוסף על התגובה על ההתקפה האיראנית

11:14 - דיווח בוול סטריט ג'ורנל: סעודיה ואיחוד האמירויות שיתפו מודיעין מסווג עם ארה"ב כחלק מהמערך האזורי לסכל את המתקפה האיראנית נגד ישראל

09:40 - שר החוץ של בריטניה: "נשקול להטיל סנקציות נוספות על איראן"

שר החוץ הבריטי דייוויד קמרון אמר היום בריאיון לסקיי ניוז כי ברטיניה שוקלת להטיל סנקציות נוספות על איראן בעקבות התקפתה על ישראל, והוסיף כי "אנחנו דוחקים בישראל שלא תסלים את המצב. ההתקפה האיראנית הייתה כישלון".

09:30 - נשיא צרפת מקרון ישוחח היום עם נתניהו: "נעמוד לצד ישראל ונבטיח את ההגנה הטובה ביותר עבורה"

נשיא צרפת עמנואל מקרון על ההתקפה האיראנית על ישראל: "איראן הגיבה על חיסול הבכיר בדמשק בצורה לא פרופורציונלית. נעשה כל שביכולתנו כדי למנוע הסלמה ולשכנע את ישראל שהיא לא צריכה להגיב להתקפה האיראנית. עלינו לעמוד לצידה של ישראל כדי להבטיח את ההגנה שלה הכי טוב שאנחנו יכולים". עוד הודיע הנשיא כי ישוחח היום עם רה"מ נתניהו.

07:56 - דיווח: כמחצית משיגורי הטילים הבליסטיים מאיראן - נכשלו

כ-50% מהטילים הבליסטיים ששוגרו מאיראן התרסקו לפני שהגיעו ליעדם או ששיגורם נכשל, כך דיווח הבוקר הוול סטריט ג'ורנל מפי שלושה גורמים אמריקנים. עוד נמסר כי איראן שיגרה בין 115 ל-130 טילים בליסטיים שכוונו לישראל - אך רק מחציתם יורטו, שכן השאר כלל לא הגיעו ליעדם. 

נפילת טילים באיראן
טילים איראניים ששיגורם נכשל
נפילת טילים באיראן
טיל איראני שפגע במבנה בתוך איראן
נפילת טילים באיראן
טיל שהתרסק בתוך איראן לאחר ששיגורו נכשל

07:30 - מטוסי קרב יירטו במהלך הלילה כטב"ם ממזרח, אין נפגעים ולא נגרם נזק

דובר צה"ל הודיע שבמהלך הלילה, מטוסי קרב של חיל האוויר יירטו בהצלחה כלי טיס בלתי מאויש שעשה את דרכו לשטח ישראל מכיוון מזרח. לפי ההודעה, הכטב"ם היה במעקב על ידי כוחות צה"ל, לא היווה איום ולא הופעלו התרעות בהתאם למדיניות. אין נפגעים ולא נגרם נזק.

05:09 - אזעקות באילון, אדמית וערב אל-עראמשה שבגליל המערבי

02:54 - סנטקום, פיקוד המרכז של צבא ארה"ב, הודיע כי כוחותיו השמידו יותר מ-80 כטב"מים ולפחות 6 טילים בליסטיים במהלך המתקפה האיראנית על ישראל

01:20 - שר החוץ של ארה"ב אנתוני בלינקן שוחח עם שרי החוץ של ערב הסעודית, ירדן ומצרים

בלינקן שוחח עם מקביליו בעקבות המתקפה של איראן על ישראל - וחזר על כך שארה"ב אינה מחפשת הסלמה. בשיחתו עם שר החוץ המצרי, הדגיש בלינקן את חשיבות הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה.

01:03 - שגריר ישראל באו"ם ארדן: "העולם חזה בהסלמה חסרת תקדים שמוכיחה מה קורה כשלא נשמעים לאזהרות"

השגריר גלעד ארדן בנאומו במועצת הביטחון של האו"ם בדיון על איראן שכונס לבקשת ישראל: "מאז שהתחלתי את תפקידי, צלצלתי בפעמונים בכל הנוגע לאיראן בכל נאום שנשאתי פה. הבהרתי שמטרותיה לשליטה עולמית חייבות להיבלם לפני שזה יביא את העולם לנקודת אל חזור - מלחמה אזורית שיכולה להתדרדר למלחמה עולמית. לצערי, לא ננקטה כל פעולה. אתמול בלילה, העולם חזה בהסלמה חסרת תקדים שמוכיחה מה קורה כשלא נשמעים לאזהרות". לידיעה המלאה >>>

00:40 - שגריר איראן באו"ם: נשתמש בזכותנו להגיב באופן יחסי אם ארה"ב תיזום פעולות צבאיות נגדנו

00:00 - לאחר הערכת מצב, צה"ל הסיר את המגבלות מהעורף

בעדכון מעט אחרי חצות, פיקוד העורף הודיע על שינוי בהנחיות החירום שהוכרזו בעקבות המתקפה האיראנית. במרבית אזורי הארץ אין הגבלות על פעילויות חינוכיות, מקומות עבודה והתקהלויות, אך עדיין לא ברור אם המסגרות החינוכיות אכן יופעלו בבוקר. הנחיות ייעודית נותרו ביישובי הצפון ובעוטף עזה.

23:25 - נציג ארה"ב באו"ם: "איראן תישא באחריות אם תנקוט פעולה נוספת נגד ישראל"

סגן שגרירת ארה"ב באו"ם, רוברט ווד, אמר כי מועצת הביטחון מחויבת להתייחס למתקפה האיראנית והבהיר: "איראן תישא באחריות אם היא או שלוחיה ינקטו פעולה נגדנו או פעולה נוספת נגד ישראל. עלינו לגנות באופן חד משמעי את הפעילות של איראן - אנחנו תומכים ביכולת של ישראל להגן על עצמה".

23:09 - המטרה החשודה שיורטה בים סוף - כטב"ם | כך נראה היירוט

בצה"ל עדכנו כי המטרה האווירית החשודה שיורטה מוקדם יותר הערב היא כטב"ם. ספינת טילים מסוג "סער 6" יירטה אולתו בהצלחה באמצעות מערכת "כיפה ימית".

23:00 - החל הדיון במועצת הביטחון של האו"ם על המתקפה האיראנית נגד ישראל

21:47 - צה"ל: בוצע יירוט של מטרה אווירית חשודה במרחב ים סוף | תיעוד

דובר צה"ל עדכן הערב כי חילות הים והאוויר זיהו מטרה אווירית חשודה, שהגיעה למרחב האווירי של ישראל מאזור ים סוף - ויורטה באמצעות מערכת "כיפה ימית" - אין נפגעים ונזק. "המטרה הייתה במעקב של כוחות צה"ל, לא היוותה איום ולא הופעלה התרעה בהתאם למדיניות", נמסר מצה"ל. 

ירוט כטב"ם מעל מפרץ אילת (צילום: לפי סעיף 27 א')
יירוט מטרה חשודה מעל מפרץ אילת | צילום: לפי סעיף 27 א'

21:17 - צה"ל תקף מטרות חיזבאללה בדרום לבנון

דובר צה"ל עדכן כי מטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר תקפו בשעות האחרונות כמה מבנים צבאיים ותשתית טרור של חיזבאללה במרחבים כפר כילא, מרון א-ראס ומרכבא שבדרום לבנון. בנוסף, הותקפה עמדת תצפית של הארגון במרחב אל מטמורה.

21:07 - צה"ל מפרסם תיעודים: הנזקים בבסיס נבטים ובציר במרחב החרמון מהתקיפה האיראנית

הפגיעה בבסיס נבטים (צילום: דובר צה"ל)
הפגיעה בבסיס נבטים | צילום: דובר צה"ל
הפגיעה בציר במרחב החרמון (צילום: דובר צה"ל)
הפגיעה בציר במרחב החרמון | צילום: דובר צה"ל

בצה"ל הבהירו: "מתוך מאות שיגורים, מספר טילים בודדים בלבד חדרו לשטח מדינת ישראל וגרמו לנזק קל בלבד לתשתית בבסיס נבטים, בסמוך למסלול הסעה ובציר במרחב החרמון".

20:40 - דובר צה"ל בהצהרה: "איראן שיגרה כ-60 טונות חומר נפץ, התוכנית שלה נכשלה"

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי מסר הצהרה הערב לתקשורת, כמעט יממה לאחר המתקפה האיראנית נגד ישראל. בהצהרה, שיבח הגרי את התנהלות העורף הישראלי בזמן המתקפה, והמשיך: "אנחנו אחרי קרב אווירי מורכב ומוצלח שבמסגרתו צה"ל, יחד עם קואליציה אזורית חזקה, מנעו וסיכלו את התקיפה האיראנית"". לדבריו, איראן שיגרה 60 טון של חומר נפץ: "זה היה יכול לסכן כל מדינה באזור".

הגרי המשיך להתייחס לקואליציה, שכללה בין היתר את ארה"ב, צרפת ובריטניה: "זו הפעם הראשונה שקואליציה כזו פועלת נגד האיום האיראני. איראן רצתה לפגוע במטרות אסטרטגיות, אך נכשלה: מתוך מאות שיגורים - מספר טילים בודדים בלבד חדרו למרחב הארץ וגרמו לנזק קל בבסיס נבטים".

20:33 - בכיר בבית הלבן: "ביידן אמר לנתניהו שארה"ב לא תהיה חלק מתגובה ישראלית. על ישראל לחשוב היטב על האפשרויות"

20:00 - מלך ירדן שוחח עם ביידן, משרד החוץ הירדני זימן לשיחה את השגריר האיראני

אחרי המתקפה האיראנית: מלך ירדן עבדאללה השני שוחח בטלפון עם נשיא ארה"ב ביידן ודן עימו במאמצים להפחתת ההסלמה, כך נמסר מהארמון בממלכה. במקביל, שר החוץ הירדני הודיע: זימנו את השגריר האיראני במחאה על ההצהרות הפוגעניות נגד ירדן והעברנו לו מסר לגבי הצורך להפסיק לפקפק בעמדותינו.