ארגון הטרור חמאס הפיץ היום (רביעי) סרטון שבו מדבר החטוף הרש גולדברג פולין, שנחטף ממסיבת הנובה. לא ידוע מתי הסרטון צולם, והרש מתועד ללא יד - שנקטעה בשבת השחורה. משפחתו של הרש אישרה שזיהתה אותו בסרטון.

"הוקל לנו לראות אותו בחיים", מסרו בשעות הערב הוריו של הרש, ג'ון ורייצ'ל, "אבל אנחנו מודאגים לבריאותו, כמו גם לבריאות של החטופים האחרים וכל מי שסובל באזור". ההורים פנו למנהיגי העולם: "אנחנו כאן עם תחינה לכל מי שניהל את המשא ומתן עד היום, כולל קטאר, מצרים, ארה"ב, חמאס וישראל - היו אמיצים, תושיעו אותנו, נצלו את הרגע הזה ותעשו עסקה כדי לאחד את כולנו עם אהובינו ולסיים את הסבל באזור הזה". 

ההורים פנו גם להרש: "שמענו את קולך לראשונה מזה 201 ימים. אם אתה יכול לשמוע אותנו - אנחנו אומרים לך: אנחנו אוהבים אותך, תהיה חזק, תשרוד". 

"133 חטופים ישראלים נמצאים בשבי חמאס כבר למעלה מ-200 ימים", נמסר ממטה משפחות החטופים. "זעקתו של הרש, היא זעקתם של כל החטופים - הזמן שלהם נגמר! למדינת ישראל אין עוד זמן לבזבז, יש לשים את החטופים בראש, בלעדיהם למדינת ישראל לא תהיה תקומה ולא יהיה ניצחון. יש להחזיר את כולם הביתה - החיים לשיקום, הנרצחים לקבורה בכבוד".

בתיעוד מהשבת השחורה נראה הרש, בעל אזרחות אמריקנית, נלקח על טנדר בידי מחבלים, כשהוא פצוע בידו השמאלית כתוצאה מפגיעת רימון שהושלך למיגונית בעוטף עזה. הרש הוא תושב ירושלים, ולו הורים ושתי אחיות.

משפחתו של הרש נלחמת להחזרתו במסגרת עסקת חטופים. בשבוע שעבר זכתה אימו, רייצ'ל, לרשימת מאה המשפיעים של מגזין "טיים" לשנת 2024. "בשבת השחורה הדלקתי את הטלפון והיו שתי הודעות ממנו. באחת היה כתוב 'אני אוהב אותך', ובשנייה 'אני מצטער'. מיד ידעתי שמשהו נורא קורה", תיארה בריאיון בתחילת המלחמה. 

הרש גולדברג פולין
הרש גולדברג פולין

האיכון האחרון של הטלפון של הרש הוא מעזה בשבעה באוקטובר, משעה 10:20 בבוקר. משפחתו של הרש פעלה אחרי החטיפה כדי לוודא שהוא זוכה לטיפול רפואי. "דיברתי עם אנשי הצלב האדום והם אמרו לי שהם מחכים על הגבול, אבל חמאס לא מאפשר להם להיכנס", אמר האב, ג'ון, בחודש אוקטובר. "הוא זקוק לעזרה רפואית מקצועית מיידית, כמו החטופים, הפצועים, והחולים האחרים".

את הסרטון של הרש נחטף לעזה קיבלו ההורים ממגיש CNN, אנדרסון קופר. אחרי שהתראיינו בתוכניתו הוא התקשר אליהם, ושאל אם נחשפו לסרטון של בנם. "הוא שואל אותי אם עד עכשיו לא ראיתי שום סרטון של הבן שלי",  נזכר ג'ון. "עניתי לו שלא ראיתי כלום והוא אמר: 'ראיתי המון סרטונים. עכשיו אני מכיר אתכם – ויודע שיש לי סרטון שלו'".

קופר שלח להם את הסרטון, שהתאים בדיוק לעדויות שעליהם סיפרו בריאיון איתו. בתיעוד הקשה ראו את בנם קטוע יד ומדמם, עולה בשארית כוחותיו לטנדר של המחבלים. "כשעדי ראייה סיפרו לנו מה קרה, שהיד שלו נקטעה בפיצוץ ושהוא לא השמיע קול – הרגשנו כאילו הלב שלנו התפוצץ", סיפרה רייצ'ל בקול חנוק. אחרי שצפתה בסרטון, כך תיארה, הלכה לבד לחדר ובכתה.