הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי התייחס הלילה (בין שלישי לרביעי) לאירוע הפגיעה בעובדי ארגון הסיוע הבין-לאומי "World Central Kitchen" ברצועת עזה. בדבריו, אמר הרמטכ"ל: "האירוע הקשה הוא תוצאה של זיהוי שגוי בתנאים מורכבים - בלילה במהלך מלחמה. זה לא היה צריך לקרות; אנחנו נשלים את התחקיר בימים הקרובים, נלמד מהמסקנות וניישם אותן באופן מיידי".

ישראל במלחמה - סיקור N12

אמש, לפחות 7 עובדי ארגון הסיוע הבין-לאומי "World Central Kitchen" נהרגו בתקיפה ישראלית על רכב בדיר אל-בלח שבמרכז רצועת עזה, כך אישר הבוקר הארגון. לפי ההודעה הרשמית, 4 מהם הם אזרחים זרים ממדינות שונות בהן - ארה"ב וקנדה, פולין, אוסטרליה, אירלנד ובריטניה. בעקבות המקרה, מהארגון נמסר כי הוא עוצר מיידית את פעילותו בעזה.

הרמטכ"ל הרצי הלוי בסיור והערכת מצב בגבול הצפון (צילום: דובר צה"ל)
"התקיפה הזו היא טעות חמורה". הרמטכ"ל הרצי הלוי, ארכיון | צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל התייחס בדבריו לאופי הארגון עצמו: "המטבח המרכזי העולמי הוא ארגון שאנשיו פועלים בכל רחבי העולם, וגם בישראל, כדי לבצע מעשים טובים במקומות מורכבים. צה"ל עובד בשיתוף פעולה הדוק עם הארגון ומעריך מאוד את עבודתו החשובה". עוד הוסיף רב-אלוף הרצי הלוי והתייחס לתקרית המצערת: "השלמנו תחקיר ראשוני בנושא. אני רוצה לומר בבירור - לא הייתה תקיפה מכוונת כנגד עובדי סיוע של ארגון המטבח המרכזי העולמי. האירוע הקשה הוא תוצאה של זיהוי שגוי בתנאי מורכבים - בלילה במהלך מלחמה, זה לא היה צריך לקרות".

הרמטכ"ל הוסיף ואמר כי הממצאים הראשוניים הוצגו בפניו בפיקוד הדרום. "ביקרתי בחמ"ל הפיקוד ההומניטרי החדש שהקמנו כאן היום, על מנת לשפר את האופן שבו אנו מתאמים את חלוקת הסיוע בעזה", סיפר הלוי. "אנחנו נמשיך לפעול על מנת להגן על ארגונים בין-לאומיים המחלקים סיוע הומניטרי". עוד הוסיף ואמר: "התקיפה הזו היא טעות חמורה. ישראל נמצאת במלחמה עם חמאס, לא עם תושבי עזה.

"אנו מצטערים על הפגיעה שלא באופן מכוון בעובדי הארגון. אנו משתתפים בצערם של משפחותיהם, כמו גם בצערם של ארגון המטבח המרכזי העולמי כולו, מעומק ליבנו. מנגנון התחקור המטכ"לי יתחקר את האירוע ביסודיות. אנחנו נשלים את התחקיר בימים הקרובים, נלמד מהמסקנות וניישם אותן באופן מיידי. נשתף, בשקיפות מלאה, את ממצאי התחקיר עם המטבח המרכזי העולמי וגופים בין-לאומיים נוספים. אנו רואים חשיבות רבה בהמשך מתן הסיוע ההומניטרי ונמשיך לפעול כדי לסייע במאמץ חיוני זה".

מוקדם יותר, דוברת הבית הלבן הודיעה שהנשיא ביידן שוחח עם מייסד הארגון, חוסה אנדרס, ואמר לו שידרוש חקירה. בהודעה חדשה מטעם הבית הלבן, נאמר מטעמו של ביידן: "אני זועם ושבור לב ממותם של 7 עובדי הסיוע בעזה - כולל אמריקני אחד. הם היו אמיצים ולא אנוכיים - מותם הוא טרגדיה. ישראל התחייבה לעשות חקירה יסודית ולבדוק מדוע מכונית של עובדי הסיוע הותקפה מהאוויר. חקירה זו חייבת להיות מהירה, לשאת תוצאות ולהתפרסם בגלוי".

ג'ו ביידן (צילום: AP)
התבטאות בשפה חריגה מאוד. נשיא ארה"ב ביידן, ארכיון | צילום: AP

עוד הוסיף נשיא ארה"ב: "אפילו עוד יותר טרגי שזוהי לא תקרית בודדה - הסכסוך הזה הוא הגרוע ביותר בזמנים האחרונים מבחינת היקף עובדי הסיוע שנהרגו, וזו אחת הסיבות למה כ"כ קשה להפיץ סיוע הומניטרי בעזה. תקריות כמו שהיו אתמול פשוט לא יכולות לחזור על עצמן. ישראל לא עושה מספיק כדי להגן על האוכלוסיה האזרחית. ארה"ב הפצירה שוב ושוב בישראל שהלחימה לא תפגע בסיוע ההומניטרי כדי למנוע פגיעה באזרחים. ארה"ב תמשיך לעשות כל שביכולתה כדי להגדיל את הסיוע ההומניטרי בעזה ואנחנו דוחפים להפסקת אש במסגרת עסקה לשחרור חטופים. הצוותים בקהיר עובדים על זה עכשיו".