בקפלן התקיימה אתמול (שבת) בערב מחאה בדרישה לקיים בחירות מיד. מפגינים הבעירו מדורה על הכביש וחסמו את התנועה. עימותים נרשמו עם כוחות המשטרה, שבעה נעצרו ומכת"זית הופעלה.

מהמשטרה נמסר כי: "קצין משטרה הכריז על הפגנה לא חוקית והתריע שאם לא יתפזרו המשטרה תאלץ להשתמש באמצעים. לאחר שלא נשמעו להוראת הקצין המשטרה נאלצה להשתמש באמצעים על מנת לפזר את מפרי הסדר. השוטרים עצרו שני חשודים בגין הפרת הסדר".

משפחות החטופים התיישבו על הכביש בצומת הדמוקרטיה (צילום: עופר מריאש)
מפגינים יושבים על הכביש, קפלן | צילום: עופר מריאש

בתחילת הערב אייל אשל, אביה של התצפיתנית רוני אשל שנרצחה בחמ"ל נחל עוז, נאם: "בישראל אף פעם אין אשמים, אף פעם אין נושאים באחריות. אני עומד בפניכם כדי לקרוא מעל במה זו לראש הממשלה ולכל מי שאחראי למחדל הנורא: קחו אחריות, אמיתית ובעיקר אמיצה".

"סרטוני הזוועות מרגעי חטיפת החיילות במיגונית של נחל עוז מדגישים עוד יותר את הכשלים שנבנו נדבך על נדבך. שמונה חודשים של התעללות ורוע צרוף בבנות האלה ובשאר החטופים. שמונה חודשים אחרי שהזוועה הזו קרתה בפועל. שמונה חודשים. אתם קולטים? מישהו מצליח להבין את משמעות הזמן?"

העצרת בכיכר החטופים: "הפכתי לאחות שכולה"

בצל הדיווחים על חידוש המגעים וחזרתו של ראש השב"כ מהפסגה בפריז, קרובי משפחות חטופים התכנסו הערב לעצרת בכיכר החטופים. אביבית יבלונקה, אחותו של חנן ז"ל שגופתו הוחזרה מעזה בסוף השבוע ויובא מחר למנוחות, אמרה: "הפכתי מאחות עם תקווה - לאחות שכולה".

"החלטנו להגיע לפה הערב, השארנו את ההורים בבית רק בגלל זה באתי", סיפרה יבלונקה וקראה להגיע ללוות את אחיה למנוחות. "הלוואי ואח שלי היה רואה אתכם עכשיו. הבת של חנן עומדת פה, היא לא רצתה להיות בתוך כל הדבר הזה והיא קיבלה אומץ לבוא לעמוד פה לפני שהיא הולכת לקבור את אבא שלה".

"כל מי שחושב שהמקום שלו מחר זה להיות עם משפחות החטופים ועם חנן, תגיעו. נלך בשקט ולא נצעק כלום, לא נצעק להם, הם לא שווים את זה. נלך בדממה ונרגיש כמה אנחנו רוצים אותם חזרה הביתה - עם חיוך על הפנים, אחי היה רוצה לראות את זה כי הוא אהב את כל האנשים". 

עצרת משפחות חטופים בכיכר החטופים
אלפים הגיעו להפגין בדרישה לקדם עסקה, תל אביב
עצרת משפחות חטופים בכיכר החטופים (צילום: Paulina Patimer)
אחותו של חנן יבלונקה ז"ל: "הפכתי לאחות שכולה" | צילום: Paulina Patimer

אימהות התצפיתניות שסרטון חטיפתן מנחל עוז פורסם השבוע, הגיעו גם הן לכיכר החטופים. איילת לוי, אימה של נעמה לוי: "עכשיו זה הזמן שלנו, ללמוד ממך, נעמה. למצוא כוחות להישיר מבט למציאות קשה מנשוא. לגלות תושייה שתנחה אותנו אל ההחלטות שצריך לקבל ולאזור את האומץ לקבל אותן. אומץ לשלם מחירים. ונחישות, כמו שלך, ששורדת שם עכשיו בגיהנום, נחישות להחזיר אותה ואותן הביתה עכשיו".

"מדינה שלמה וכל העולם נחשפו לסרטון שבו רואים את דניאלה וחברותיה ברגעים של פחד ואימה - כמו שאף אמא, בשום מקום לא רוצה לראות את הבת שלה", אמרה אורלי גלבוע, אימה של דניאלה גלבוע. "דמיינו לרגע את הסיוט הכי נורא שלכם ואז דמיינו את עצמכם יושבים חסרי אונים מול מסך ורואים אותו מתגשם. שוב ושוב".

עצרת משפחות חטופים בכיכר החטופים (צילום: מחאת הנשים להחזרת החטופות והחטופים)
"תצילו את מי שעוד אפשר" | צילום: מחאת הנשים להחזרת החטופות והחטופים
עצרת משפחות חטופים בכיכר החטופים
אימהות התצפיתניות שנחטפו מנחל עוז, כיכר החטופים

עינב צנגאוקר: "בזמן שהבן של ראש הממשלה מעודד מרד בצה"ל, הבן שלי חטוף בעזה"

במקביל קרובי חטופים נוספים התאספו גם בשער בגין לעצרת שאותה כינו "ליל האימהות". עינב צנגאוקר, אימו של החטוף מתן, אמרה:  "232 ימים שראש הממשלה בגיבוי הקבינט מטרפדים את העסקאות ומונעים ממני לחבק אותך. אין לי יום ואין לי לילה בלעדיך. מה עובר עליך? איזה סיוט אתה עובר? אתה ועוד 124 חטופים שחלקם יתומים מאם. מתן - אם רק היית יודע כמה אני, אילנה, אחיות שלך ועם שלם עומד על הרגליים למענך".

ויקי כהן, אימא של החייל החטוף נמרוד כהן: "בלתי נתפס שכבר 232 ימים לא ראיתי את הבן שלי. קשה לתאר מה מתחולל בנפשה של אם שבנה נלקח שם. מאז 7 באוקטובר כל רגע שעובר עלינו הוא רגע של תסכול גדול. כאב מפלח, כאילו האדמה נשמטת מתחת לרגליים וקשה לנשום. אנחנו חווים תחושה מרה נוספת - הפקרה".

מחאה מול שער בגין (צילום: איתי רון, פלאש 90)
תל אביב, הערב | צילום: איתי רון, פלאש 90

קרובי חטופים בהצהרה סמוך לקריה: "בלי עסקה - נאבד את יקירנו"

אחר הצוהריים אתמול קיימו משפחות חטופים הצהרה לתקשורת בשער בגין, עינב צנגאוקר אמרה: "צריך להבין אחת ולתמיד שהתנאים לעסקה לא השתנו והם הדרך היחידה להחזרת החטופים. אם הממשלה לא תחתור עכשיו לעסקה, בסוף תיכפה על ישראל הפסקת המלחמה ללא החזרת החטופים. נאבד את בני משפחותינו לנצח".

"הממשלה חייבת להוביל עכשיו לעסקה כוללת להפסקת המלחמה בתמורה להחזרת כל החטופים", הוסיפה צנגאוקר בדברים שנשאה לאחר פרסום הסרטון של המחבל שחטף את בנה, ללא עדכונה. "המשך המלחמה עלול להביא להפסד בכל החזיתות – כולל אי החזרת החטופים. תפסיקו את המלחמה ותחזירו את החטופים עכשיו".

איילה מצגר, כלתו של יורם מצגר: "ראשי מערכת הביטחון ובפרט הרמטכ"ל אומרים גם הם בדיונים סגורים – קודם כל להחזיר את החטופים. בחמאס אפשר לטפל אחר כך. אנחנו אומרים שהקונספציה לפיה אפשר למוטט את חמאס ולהחזיר את החטופים בו-זמנית קרסה. על ממשלת ישראל לפעול קודם כל להחזרת החטופים, כמטרת-על עליונה".

הצהרת משפחות חטופים בשער בגין (צילום: חדשות 12)
"המשך המלחמה עלול להביא להפסד בכל החזיתות", צנגאוקר | צילום: חדשות 12

יפעת קלדרון, בת דודתו של עופר קלדרון: "אנחנו רואים כיצד נתניהו ממשך לטרפד עסקאות וכיצד הוא ממשיך להוות מכשול לעסקה. אנחנו ממשיכים לקרוא לגנץ, איזנקוט, גלנט ודרעי – אל תתנו לנתניהו להפקיר את בני משפחותינו לגורל של עינויים ומוות בידי חמאס. בגלל נתניהו אחיותינו ובנותינו נאנסות עכשיו בעזה, בגלל נתניהו אחינו ובנינו חשופים לעינויים, רעב ומוות".

"אנחנו שומעים בתקשורת על חידוש המשא ומתן בימים הקרובים", הוסיפה קלדרון. "חובתכם לבלום את ניסיונות הסיכול של נתניהו וחובתכם לדאוג שיינתן מנדט מלא לצוות המשא ומתן ולדרוש לסגור עסקה עכשיו. אם לא תבלמו את ניסיונות הטרפוד הפושעים של נתניהו תהפכו לשותפים להפקרה – דם החטופים שלא יחזרו בחיים יהיה גם על ידיכם".