פרטים חדשים על מתקפת חיזבאללה שגרמה לפציעתם של 14 חיילים ו-4 אזרחים. הלוחמים והאזרחים נפצעו היום (רביעי) כחלק ממארב של חיזבאללה. תחילה נורו לעבר הכוחות ששהו במתנ"ס במקום שני טילי נ"ט. כשהגיעו כוחות החילוץ שלחו המחבלים כטב"ם מתאבד, שהוביל לתוצאה הקשה. בין הפצועים, שישה במצב קשה. לפי ההערכות, הירי הזה הגיע בעקבות שני החיסולים של בכירי חיזבאללה מכוח רדואן ביממה האחרונה. 

שיגורי כטב"מים לישראל
שיגורי כטב"מים לישראל

בחצי השנה האחרונה שוגרו לישראל יותר מ-1,500 כטב"מים. הם שוגרו מאיראן, עיראק, סוריה, לבנון ותימן. כ-20 מהם התפוצצו בשטח ישראל וגרמו לנפגעים בגוף או לנזקים. כאשר כטב"ם משוגר מדרום לבנון, ועושה מרחק קצר ובגובה נמוך, קשה לגלות אותו בזמן וליירט אותו. עם זאת, כאשר הכלי מגיע ממדינות רחוקות, איראן למשל, קל יותר לאתר ולהפיל אותו.

הכוחות בשטח שנמצאים באזורי הגבול צריכים לדעת שהם נצפים על ידי הצד השני ושאסור להם להתקהל. האירוע שהתרחש היום עדיין לא שובר את המשוואה בין ישראל לחיזבאללה, ולמרות התוצאה הקשה אנחנו נמצאים עדיין באותו תחום התכתשות בין הצדדים. 

הנזק מהפגיעה הישירה בערב אל-עראמשה
תיעוד פגיעת כטב"ם בצפון (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
תיעוד פגיעת הכטב"ם בצפון | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

הירי והפגיעה בצהריי היום

14 חיילים נפצעו, שישה מהם במצב קשה, מפגיעה ישירה של כטב"ם נפץ במרכז קהילתי מאוכלס בערב אל-עראמשה שבגליל המערבי. שני פצועים מוגדרים במצב בינוני, והשאר קל. צוותי מד"א, יחד עם צוותי רפואה של צה"ל, פינו את הפצועים למרכז הרפואי לגליל בנהריה. ארבעה אזרחים נוספים פונו לבית החולים במצב קל.  

 

שיגורי כטב"מים לישראל (צילום: לפי סעיף 27 א')
שיגורי כטב"מים לישראל | צילום: לפי סעיף 27 א'
שיגורי כטב"מים לישראל (צילום: לפי סעיף 27 א')
כטב"ם שנפל בשטח ישראל, ארכיון | צילום: לפי סעיף 27 א'

מדובר צה"ל נמסר כי החיילים נפצעו משיגורים של טילי נ"ט וכטב"ם שחצו משטח לבנון. משפחות הלוחמים עודכנו וצה"ל תקף את מקורות הירי ופעל גם בעומק לבנון. לפי ההערכות, הירי נעשה בתגובה על החיסולים שביצע צה"ל אתמול. המחבלים ירו לעבר הכוח ולעבר כוח החילוץ שהגיע להעניק טיפול רפואי לפצועים. 

בתיעוד של רגעי הפגיעה נראה כטב"ם הנפץ מתרסק ישירות על המתנ"ס שהיה מלא באנשים, מבלי שהופעלה התרעה. כחלק מניסיונות הפינוי, צה"ל פתח בירי ארטילרי לעבר גבול לבנון, ולמקורות הירי. במקביל, הירי מלבנון לעבר האזור נמשך בזמן מאמצי הפינוי, והופעלו כמה התראות על ירי רקטות.