בכיר בחמאס אמר היום (רביעי) כי יחיא סינוואר סייר לאחרונה באזורי הקרבות ברצועת עזה ופגש כמה מאנשי הארגון מעל האדמה ולא במנהרות. "סינוואר לא מנותק מהמציאות, למרות המלחמה המתמשכת", אמר הבכיר לעיתון הקטארי אל-ערבי אל-ג'דיד.

"הוא עושה את עבודתו כמנהיג של הארגון בשטח", הוסיף הבכיר. זאת בניגוד לטענות שמנהיג ארגון הטרור "מנותק קשר".

יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה (צילום: Ali Jadallah/Anadolu Agency/Getty Images)
"לא מנותק מהמציאות". סינוואר | צילום: Ali Jadallah/Anadolu Agency/Getty Images

הבכיר התייחס למשא ומתן לעסקת חטופים והכחיש את הדיווח שלפיו חמאס הציע לשחרר רק 20 חטופים במקום 40 בשלב הראשון של ההסכם, כחלק מההצעה שעלתה לאחרונה בפסגה בקהיר. "הטענה שלפיה אין יותר מ-20 חטופים חיים סותרת את המציאות", הוא אמר.

לדבריו, "לא ניתן לקבוע במדויק את מספר החטופים החיים, אבל מה שבטוח הוא שזה יותר מהמספרים שהופצו בתקשורת הישראלית". הבכיר הדגיש כי "הדרך היחידה לשחרר את החטופים היא באמצעות משא ומתן רציני ולאחריו התחייבות מלאה להפסקת אש ולשיקום הרצועה".

"חמאס לא נדרש לעזוב את קטאר"

בינתיים, סגנו של סינוואר ח'ליל אל-חיה אמר בריאיון לערוץ א-שרק הסעודי כי "אמרו לנו שאם נגלה גמישות במפתחות, אז ישראל תהיה מוכנה לגמישות גבוהה. אז הורדנו את הדרישה מ-500 אסירים פלסטינים בתמורה לכל חייל או חיילת ל-50 אסירים. הדגשנו את הצורך בהפסקת אש, אך ההצעה לא כללה את העניין הזה ולא נסיגה של הצבא מרצועת עזה".

כוחות אוגדה 162 בפעילות במרכז הרצועה (צילום: דובר צה"ל)
"ההצעה לא כללה נסיגה של הצבא". כוחות צה"ל בעזה | צילום: דובר צה"ל

אל-חיה התנער מהדיווחים על גירוש הנהגת חמאס מדוחה והבהיר כי "מאז תחילת המשא ומתן, יש לחץ על קטאר כדי שתלחץ על חמאס. לא נדרשנו לעזוב את קטאר ואני מאמין שזה אינטרס של כולם שחמאס יישאר במקומות שבהם הוא נמצא".

גם דובר משרד החוץ הקטארי מאג'ד אל-אנסארי התייחס אמש לדיווח במסיבת עיתונאים והדגיש: "חמאס יישאר בדוחה כל עוד נוכחותו שימושית וחיובית למאמצי התיווך". הוא ציין כי דוחה בוחנת מחדש את תפקידה כמתווכת. "מנהיגי חמאס נמצאים בדוחה ויכולים לעזוב ולחזור אליה בכל עת, אין הגבלות עליהם". 

בזמן שקטאר עדיין משמשת מתווכת בין ישראל לחמאס ומספקת מקלט להנהגת ארגון הטרור, היא גם מסיתה נגד ישראל בפומבי. בכינוס של הליגה הערבית שהתקיים בליל הסדר, חבר הפרלמנט הקטארי עיסא בן אחמד א-נצר נשא נאום מסית.

"מבול אל-אקצא (השם של חמאס לטבח 7 באוקטובר - ס"ל) הוא ההקדמה לחיסול הישות הציונות בארץ ואינשאללה, של קץ מדינתם", הוא אמר. "לא יהיה שלום ולא משא ומתן עם הישות הציונית. עיקרי האמונה שלהם לא מכירים מלכתחילה במשא ומתן אלא בהונאה, בהפרת התחייבות ובשקר".