עימותים אלימים התפתחו בשעות האחרונות בין פלסטינים ומתנחלים, לאחר איתור גופת הנער בנימין אחימאר הבוקר (שבת), שלפי החשד נרצח על רקע לאומני. במהלך האירועים יודו אבנים, בוצע ירי חי ודווח גם על הצתת בתים ורכבים בכמה כפרים. צה"ל העלה את הכוננות באזור והודיע על תגבור כוחות.

"כוחות רבים של צה"ל ומג"ב נערכו במרחבים השונים והשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות. נכון לשעה זו כלל האירועים הסתיימו", עדכנו בצה"ל. "הוחלט על תגבור של כמה פלוגות של צה"ל וכוחות מג"ב נוספים. כוחות הביטחון ממשיכים במרדף אחר המחבלים שרצחו את בנימין אחימאיר ז"ל".

כרגע המבצע הצבאי כחלק מהמרדף ממשיך, כוחות רבים של צה״ל וכל הכוחות של מג״ב איו״ש הוקפצו לגזרה. החקירה עצמה מנוהלת על ידי שב״כ. בזירת הרצח נמצאו סכין ואבן מגואלת בדם, ניכר שהרצח בוצע באמצעים קרים ובאכזריות. חלק מכוחות צה״ל שמגיעים לגזרה הם מביה״ס לקומנדו, כפיר, בסיס האימונים של חטיבת נחל ויחידות מיוחדות נוספות. מג"ב איוש הוקפצו במלואם מהבית וגויסו מילואים. הצבא המשטרה ומגב פרוסים בנקודות חיכוך מרכזיות, אין נקודות חיכוך פתוחות כרגע ואנחנו מוכנים לחיכוכים שיקרו מאחר ויצאה גם שבת.

צלם "ידיעות אחרונות" שאול גולן, היום (צילום: עופר חדד)
עיתונאי ידיעות אחרונות שאול גולן, ארכיון | צילום: עופר חדד

לפי עמותת יש דין, בשעות האחרונות דווחו אירועי אלימות בכמה עיירות וכפרים. בין היתר בכפרים דומא ואל-מורייר דיווחו על ירי חי, שריפת מכוניות ופצועים פלסטינים. באל-סאוויה דיווחו על חמישה בתים שניזוקו מזריקת אבנים וכמה רכבים, גם בכפר קוסרה טענו כי שישה בתים וארבעה רכבים הוצתו.

עיתונאי ישראלי הותקף בדומא בידי מתנחלים

עיתונאי "ידיעות אחרונות" שאול גולן טען שהותקף בידי מתנחלים בכפר דומא. גולן כתב ברשתות החברתיות לאחר התקרית: "הם פירקו אותי במכות, שברו לי את האצבעות ושרפו לי את כל התיק וציוד הצילום. אחר כך הם חיפשו לי בכיסים מחשש שיש לי איזה כרטיס זיכרון שהם מתועדים בו. חלק היו במדי צה"ל ורובים".

"30-20 איש הכו אותי וצעקתי 'הצילו' בתקווה שחיילים ישמעו אותי, אבל החיילים זה הם", המשיך גולן בפוסט שבו תיאר את השתלשלות האירועים. "ערבים לא היו עושים לי דבר כזה. שכבתי על הרצפה וכל אחד נותן בעיטה, בראש ובבטן. זרקו לי גם את המפתחות של האופנוע לאש".

מתנחלים הציתו בתים בכפר קוסרה
בתים הוצתו בכפר קוסרא, הבוקר

בארגון העיתונאים והעיתונאיות הגיבו על התקרית: "מזועזעים על התקיפה הברוטלית של צלם 'ידיעות אחרונות' שאול גולן בידי מתנחלים אלימים. במהלך התקיפה הקשה שברו את ידו של הצלם ושרפו את כל ציוד הצילום שלו תוך כדי שהם מפליאים בו את מכותיהם. אנחנו דורשים מהמשטרה לאתר מיד את המעורבים ולהעמידם לדין".

"לא לקחת את החוק לידיים"

השר בני גנץ מסר: "כוחות הביטחון ירדפו את הרוצח ואת כל מי שסייע למעשה הטרור הנפשע. אני קורא לכולם לאפשר לצה"ל ולכל הכוחות לבצע את משימתם. אסור לקחת את החוק לידיים. נרדוף את המרצחים, נתפוס אותם, ונמשיך להיות חזקים ונחושים יותר מכל טרוריסט שפל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לתקריות בהודעה חריגה שפרסם עם היוודע דבר איתור גופתו של הנער אחימאיר: "אני קורא לכל אזרחי ישראל לאפשר לכוחות הביטחון לעשות את עבודתם באין מפריע, כדי שנוכל לבוא חשבון עם הרוצחים המתועבים וסייעניהם במהרה".

"מערכת הביטחון תגיע אל הרוצח ותמצה איתו את הדין, כפי שעשינו עם כל מחבל ורוצח", צייץ שר הביטחון גלנט. "אני פונה לציבור, תנו לכוחות הביטחון לפעול במהירות במצוד אחר המחבלים - פעולות נקם יקשו על לוחמינו במשימתם - אסור לקחת את החוק לידיים".