חזרה ללחימה עצימה - באוויר, בים וביבשה: דובר צה"ל, תא"ל דני הגרי, עדכן הערב (שלישי) ששלוש אוגדות מתמרנות כעת ברצועת עזה - בשלושה מוקדים שונים: ג'באליה בצפון הרצועה, זייתון במרכז הרצועה ורפיח בדרומה. הגרי גם סיפר שהרמטכ"ל הרצי הלוי ביקר היום במזרח רפיח - וקיבל עדכון חריג ממפקדי החטיבות: "גם במרחב רפיח יש חטופים, אנחנו נחושים לעשות כל שיידרש כדי לייצר את התנאים שהם ישובו אלינו הביתה במהרה".

זייתון
זייתון

במסיבת העיתונאים שהתקיימה בגבול רצועת עזה, הגרי עדכן כי הכוחות חיסלו כ-100 מחבלים במהלך התמרון ברפיח, כ-80 מחבלים במהלך התמרון החוזר בג'בליה, במקום שלדברי הגרי הכוחות "לא נכנסו בעבר" וכ-150 מחבלים במרחב זייתון. לדבריו, רק במהלך יום העצמאות חוסלו ברחבי הרצועה כ-100 מחבלים. בנוסף, מאז תחילת הפעילות ברפיח, השמידו הלוחמים כ-10 תוואים של מנהרו תת-קרקעיות, משגרים ומאגרי אמל"ח ונ"ט. 

13 חיילים נפצעו היום במהלך הקרבות ברצועה, בהם 4 במצב קשה. הם פונו לקבלת טיפול רפואי בבתי החולים בישראל, משפחותיהם עודכנו. בנוסף, 5 חיילים נפצעו בינוני-קל בגבול הצפון. 

תא"ל הגרי נשאל אם ההחלטה שלא לייצר "אלטרנטיבה שלטונית" לחמאס, גורמת לכוחותינו לשוב ולהילחם במקומות שבהם נלחמו בעבר. "אין ספק שחלופה שלטונית לחמאס תייצר לחץ על חמאס, אבל זו שאלה לדרג המדיני", השיב הגרי. 

במתחם של אונר"א: מחבלי חמאס מבצעים ירי לצד רכבי או"ם | תיעוד מרפיח

במהלך פעילות של כוחות חטיבת גבעתי תחת אוגדה 162, מזרחית לרפיח, זוהו מחבלים במתחם הלוגיסטי המרכזי של סוכנות אונר"א לצד רכבי או"ם. בתיעוד ניתן לראות כמה מחבלים בסמוך לרכבי או"ם ובאזור המתחם המחסנים הלוגיסטיים של הארגון, המהווים ציר מרכזי לחלוקת הסיוע מטעמו ברצועה - ומבצעים ירי במתחם של הארגון במזרח רפיח.

בעקבות האירוע החריג, נציגי מתאם פעולות הממשלה בשטחים העבירו לבכירים בקהילה הבין-לאומית את הממצאים שבידי צה"ל וקראו לאו"ם לבצע בירור דחוף של הנושא. בשיחה הזהירו הנציגים על הימצאות המחבלים במרחב, לצד חומרת הסכנה שיש בנוכחות המחבלים במתחם המרכזים הלוגיסטיים למען המשך השמירה על מתקני הארגון.