דובר צה"ל התיר הבוקר (ראשון) לפרסום את שמותיהם של חמישה לוחמי צה"ל שנהרגו אתמול בבוקר באסון הנמ"ר ההנדסי ברפיח, במהלך קרב שהתנהל בשכונת תל א-סולטאן. במקביל, הותרו לפרסום שמותיהם של שני לוחמי שריון במילואים שנפלו בקרב בצפון הרצועה. אלו שמות הנופלים: 

סרן (במיל') איתן קופלוביץ 

קופלוביץ ז"ל, בן 28, מהושעיה, שירת כקצין לוחם בגדוד חש"ן 129, חטיבה 8, נפל בקרב בצפון רצועת עזה.

איתן היה בוגר מחזור תשע"ב של ישיבת בני עקיבא "תקוות יעקב" בשדה יעקב. "לוחם גיבור שהגן על העם והמולדת", ספדו לו בישיבה. "האובדן קשה מנשוא. כאב שאין לו סוף". 

סרן (מיל') איתן קופלוביץ ז"ל
סרן (מיל') איתן קופלוביץ ז"ל

בסרטון מיום ההולדת שלו שחגג במילואים אמר: "כל יום אני מרים את הראש מחדש ואני אומר - אין סיבה שזה יעבוד. אבל משהו עובד וזה ממש משמח אותי. הייתי מעדיף להיות עם אנשים אחרים ביום הולדת שלי, אבל זה לגמרי משמח וכיף להיות אתכם". 

איתן קופלוביץ ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
איתן ז"ל ובנו התינוק | צילום: באדיבות המשפחה
איתן קופלוביץ ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
איתן ורעייתו | צילום: באדיבות המשפחה

רס"ב (במיל') אילון ויס

ויס ז"ל, בן 49, מהיישוב פסגות בבנימין. אילון, נשוי לנטע, אבא ל-7 ילדים וסב לנכדה. הוא התנדב למילואים ושירת מאז שמחת תורה כלוחם שריון. אילון איש חינוך ומעמודי התווך של קהילת פסגות. פרטי ההלוויה יימסרו בהמשך. 

ראש המועצה האזורית בנימין ישראל גנץ כתב לזכרו: "אילון חבר ושכן אהוב. מעמודי התווך של קהילת פסגות, בנה עם נטע רעייתו משפחה לתפארת. מחנך ואיש דגול. מאז שמחת תורה הוא בשירות מילואים כמתנדב. בעוד חצי שנה ימלאו לו 50 והוא לחם כשריונר כמו בחור צעיר. לפני כשבועיים חיתן את ביתו רחלי ובעוד שלושה שבועות תתחתן הבת הודיה. אין מילים בשעה הגדולה והקשה הזו. אנחנו כאן בפסגות ובבנימין נזכור את דרכו ומורשתו. נפילתו של אלון עם שאר הלוחמים הגיבורים מחייבת אותנו לדבוק בניצחון למענו הם מסרו את נפשם".

אילון ויס (צילום: באדיבות המשפחה)
רס"ב (מיל') אילון ויס ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

 

סמל יקיר יעקב לוי

 לוי ז"ל, בן 21, מחפץ חיים, שירת כלוחם בגדוד ההנדסה 601, עוצבת עקבות הברזל (401), נפל באסון הנמר"ה ברפיח. במועצה האזורית נחל שורק ספדו לו: "בחור שמח ומאיר פנים לכל אדם. יקיר הוא בנם של אסנת ורבינא לוי ואח של חננאל, אשי, אלישיב ותפארת לוי. הקהילה כולה כואבת ואבלה איתכם באובדנכם הקשה והבלתי נתפס". פרטי ההלוויה יימסרו בהמשך".

סמל יקיר יעקב לוי ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סמל יקיר יעקב לוי ז"ל | צילום: דובר צה"ל

סמל אליהו משה צימבליסט

צימבליסט ז"ל, בן 21, מבית שמש שירת כלוחם בגדוד 601, עוצבת עקבות הברזל (401), נפל באסון הנמר"ה ברפיח. 

סמל אליהו משה צימבליסט ז"ל
סמל אליהו משה צימבליסט ז"ל

סמל איתי עמר

עמר ז"ל, בן 19, מכוכב יאיר - צור יגאל, שירת כלוחם בגדוד 601, עוצבת עקבות הברזל (401), נפל באסון הנמר"ה ברפיח. בסרטון שפרסמה מורה בבית הספר התיכון שבו למד, נראה איתי יחד עם לירי אלבג, תצפיתנית שחטופה בעזה.

סמל איתי עמר ז"ל
סמל איתי עמר ז"ל

סמ"ר סטניסלב קוסטרב 

קוסטרב ז"ל, בן 21 מאשדוד, שירת כלוחם בגדוד 601, עוצבת עקבות הברזל (401), נפל באסון הנמר"ה ברפיח. 

סמ"ר סטניסלב קוסטרב ז"ל
סמ"ר סטניסלב קוסטרב ז"ל

סמ"ר אור בלומוביץ

בלומוביץ ז"ל, בן 20, מפרדס חנה - כרכור, שירת כלוחם בגדוד 601, עוצבת עקבות הברזל (401), נפל באסון הנמר"ה ברפיח. 

סמ"ר אור בלומוביץ ז"ל
סמ"ר אור בלומוביץ ז"ל

סמ"ר עז ישעיה גרובר

גרובר ז"ל, בן 20, מטל מנשה, שירת כלוחם בגדוד 601, עוצבת עקבות הברזל (401), נפל באסון הנמר"ה ברפיח. 

סמ"ר עז ישעיה גרובר ז"ל
סמ"ר עז ישעיה גרובר ז"ל

סרן ווסים מחמוד
סרן ווסים מחמוד, בן 23, מבית ג'ן, שירת כסגן מפקד פלוגה בגדוד ההנדסה 601. מחמוד ז"ל, ששמו כבר הותר לפרסום אתמול, פיקד על הנמר"ה שבה שהו כלל הלוחמים ונפגע ככל הנראה ממטען. מכריו של מחמוד ז"ל סיפרו כי הוא היה צפוי להשתחרר היום משירות בצה"ל, וכי משפחתו כבר תכננה לערוך לו מסיבה.

סרן ווסים מחמוד, בן 23 מבית ג'ן, שירת כסגן מפקד פלוגה בגדוד ההנדסה 601. מחמוד ז"ל, ששמו כבר הותר לפרסום אתמול, פיקד על הנמר"ה שבה שהו כלל הלוחמים ונפגע ככל הנראה ממטען. מכריו של מחמוד ז"ל סיפרו כי הוא היה צפוי להשתחרר היום משירות בצה"ל, וכי משפחתו כבר תכננה לערוך לו מסיבה.

עוד הוסיפו כי סבו של סרן ווסים מחמוד ז"ל היה החלל הראשון ביישוב ממנו הוא עצמו מגיע - בית ג'ן. מחמוד ז"ל הותיר אחריו הורים וארבעה אחים גדולים. ב-1.4 היה צריך לצאת לחופשה של שלושה חודשים לפני הלימודים, אך במקום הוא נשאר בצבא כדי להילחם עם חייליו.

ראש העדה הדרוזית, השיח' מופק טריף ספד לו: "ערב החג הקדוש לעדה הדרוזית, קיבלנו את הידיעה הקשה והכואבת על נפילת קצין צה"ל סרן ווסים מחמוד מבית ג'ן. העדה הדרוזית משלמת שוב ושוב מחיר כבד מאוד, כבד מנשוא, במלחמה. שוב אנו מגלים בשדה הקרב את השותפות והשוויון בנטל בשדה הקרב ובאובדן. שותפות זו וגם השוויון חייבים להיות גם בחיי היום יום, אך לא כך פני הדברים".

אסון הנגמ"ש בדרום הרצועה

8 לוחמי צה"ל נהרגו בתקרית הקשה אתמול בבוקר ברפיח שבדרום רצועת עזה. האירוע התרחש באזור השעה 5:00 בבוקר, ובעיצומו של קרב ארוך שמנהל צה"ל כבר מספר ימים בשכונת תל א-סולטאן שבמערב העיר רפיח. שיירה של כלי רכב משוריינים נעו קרוב מאוד לציר פילדלפי ואז, על פי הערכה ההערכה - הופעל מטען לעבר הרכב החמישי בשיירה.

8 הרוגים באסון הנמ"ר ההנדסי ברפיח - סיקור N12

כתוצאה מפיצוץ המטען, וחומרי נפץ שנמצאים על הנמר"ה, נוצרה בעירה שבעקבותיה נספו כל שמונת הלוחמים שבתוך הכלי. נגמ"ש הנמר"ה הינו הנגמ"ש של חיל ההנדסה שפועל עם הכוחות בשטח. מדובר בנגמ"ש ייעודי של החיל והוא נועד לשאת גם חומרי נפץ בצורה שאמורה לשמור על הלוחמים שנמצאים בתוכו.

הרכב המשוריין שנשא את הלוחמים החליף לפני 8 שנים את הפומ"ה, פורץ המכשולים ההנדסי, ששימש עד אז את כוחות ההנדסה. הכלי יכול לנוע כשבבטנו מצויים לא פחות מ-10 לוחמי הנדסה, ובעת לחימה, הוא מוביל את הכוחות עד לנקודות המורכבות והמסוכנות ביותר בשדה הקרב, שבהן הם יכולים לפרוץ במהירות ולטפל במכשולים מאתגרים תוך כדי שהנגמ"ש הייחודי מחפה עליהם.

נתניהו: "על אף המחיר הכבד - עלינו לדבוק במטרות המלחמה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לתקרית הקשה: "היום שילמנו מחיר קורע לב נוסף במלחמתנו הצודקת על הגנת המולדת. לאויב המפלצתי הזה אין שום כוונה לעצור כאן. יחד עם שאר חלקי ציר הרשע של איראן, הוא ימשיך לנסות להשמידנו. אם אנחנו לא נעצור אותו - הוא לא יעצור. ולכן, אין תחליף לניצחון".

עוד הוסיף רה"מ: "אל תתנו לאיש להסיט אתכם מהעובדה הפשוטה והברורה - על אף המחיר הכבד והמטלטל, עלינו לדבוק במטרות המלחמה: השמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של חמאס, השבת כל חטופינו, וידוא שעזה לא תהווה עוד איום על ישראל והשבת תושבינו בבטחה לבתיהם - הן בצפון והן בדרום".

נשיא המדינה יצחק הרצוג כתב: "הלב דואב על נפילת שמונה לוחמי הנדסה הבוקר בקרב בדרום רצועת עזה. אנו אבלים על האובדן הכבד, על הקרבת חייהם של מיטב בנינו ומחבקים בעצב ודמע את המשפחות האבלות ומצדיעים לחבריהם למערכה. יהי זכרם ברוך".