כוחות צה"ל חזרו השבוע לפעול בג'באליה, אחרי שבצבא זיהו שחמאס מנסה לשקם את תשתיות הטרור שלו באזור. לראשונה כוחות צה"ל נכנסו אל מחנה הפליטים בעיר, והם מתמודדים עם מחבלים ששינו את שיטות הפעולה שלהם. גם הירי מג'באליה חודש - והבוקר (רביעי) הופעלה התרעה בעוטף עזה בשל שיגור מהאזור. 

בצה"ל הבינו שחמאס פועל לשיקום תשתיות הטרור שלו בתוך מחנה הפליטים. חמאס ניסה להפעיל מחדש שרידי מסגרות של ארגון הטרור, ששרדו את הלחימה בשלב העצים של הפעולות בצפון הרצועה. המחבלים ככל הנראה הסתתרו - ואחרי שצה"ל עזב את האזור הם התנקזו למחנה הפליטים ובנו שם מסגרת לוחמת. 

צה"ל, שנכנס לראשונה למחנה הפליטים בג'באליה, פועל גם בבתי ספר ובמתחמי אונר"א, משם המחבלים יוצאים למתקפות. המחבלים שינו את שיטות הלחימה שלהם - ובמהלך היתקלויות הם מפעילים מטענים ומשתמשים יותר בירי RPG על הכוחות. 

דובר צה"ל עדכן כי לוחמי צוותי הקרב של חטיבות 7, הצנחנים ו-460 ניהלו ביממה האחרונה קרבות עצימים מול עשרות חוליות חמושות וחיסלו מספר רב של מחבלים בג'באליה. באחת התקיפות, כלי טיס של חיל האוויר חיסלו את חוליית המחבלים שביצעה ירי למרחב שדרות אתמול.

לוחמי חטיבת הנח"ל במרחב ג'באליה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועה | צילום: דובר צה"ל

 

 

המחבלים בג'באליה לא פועלים בצורה מאורגנת. הם יוצאים ותוקפים בעיקר בצורה של זינוב בכוחות. צה"ל לעומת זאת ממשיך עם שיטות הפעולה שלו - וחיל האוויר והכוחות בקרקע נמצאים בקשר רציף. לעיתים חיל האוויר יורה ממש בסמוך לכוחות. כמאה מחבלים חוסלו בג'באליה מאז שצה"ל שב לפעול במקום.

לפי ההערכות, בג'באליה היו כ-250 אלף פלסטינים בזמן פרוץ המלחמה, וכ-100 אלף מהם נמלטו אחרי תחילת התמרון הקרקעי. 

צה"ל פעל בימים האחרונים גם בזייתון, שכונה בעיר עזה. בשונה מג'באליה, הכוחות יצאו מהאזור, ואוגדה 99 ממשיכה לאייש את המסדרון שחוצה את הרצועה לצפון ולדרום. 

חמאס חוזר לאזורים שצה"ל עוזב - ומשנה את שיטות הפעולה

במערכת הביטחון חוששים שההישגים הצבאיים של ישראל יצטמצמו, כל עוד אין תוכנית לחלופה לחמאס, כך לפי דיווח בוול סטריט ג'ורנל. במקביל לפעולה שהחלה ברפיח - חמאס חוזר לתקוף את כוחות צה"ל בצפון רצועת עזה, והקרבות באזור חודשו. 

תיעוד פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
חמאס עלול לשרוד ולהשתקם בחלקים שונים ברצועה | צילום: דובר צה"ל

חייל מילואים סיפר לעיתון האמריקני כי מחבלי חמאס תוקפים בצורה אגרסיבית, ויורים יותר נשקים נגד טנקים לעבר חיילים ששוהים ברצועה. "חמאס נמצא בכל מקום בעזה", הסביר יוסט הילטרמן, מומחה למזרח התיכון, "הוא רחוק מלהיות מובס". 

ארגון הטרור עלול לשרוד ולהשתקם באזורים שונים ברצועה, כך לפי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, שהתבסס על גורמי צבא ישראלים בהווה ובעבר והערכות של המודיעין האמריקני.