אחרי איומים והצהרות רבות על כניסה לרפיח, החלה הבוקר (שני) ישראל בפינוי אזרחים מאזור השכונות המזרחיות בעיר. החל משעות הבוקר הוטלו כרוזים ונשלחו מסרונים הקוראים לתושבים בשכונות המזרחיות להתפנות לאזור ההומניטרי באל-מוואסי ולעיר ח'אן יונס. האזור ההומניטרי המורחב כולל בתי חולים שדה, אוהלים וכמויות מוגברות של מזון, מים, תרופות ואספקה נוספת.

מאחר שברפיח שוהים יותר ממיליון פלסטינים, כל תוכנית פעולה רחבה בעיר להשמדת חטיבת חמאס כוללת פינוי נרחב וממושך של אזרחים צפונה. עם זאת, בשלב זה לפי החלטת הקבינט, מדובר בפינוי זמני ומוגבל של כ-100 אלף בני אדם כהיערכות לפעילות בעיר.

הרחבת המרחב ההומניטרי בעזה (צילום: דובר צה"ל)
הרחבת המרחב ההומניטרי בעזה | צילום: דובר צה"ל
פינוי השכונות המזרחיות ברפיח אל המרחב ההומוניטרי (צילום: דובר צה"ל)
הפינוי הזמני של השכונות המזרחיות ברפיח אל המרחב ההומניטרי | צילום: דובר צה"ל

מדובר צה"ל נמסר כי "בהתאם לאישור הדרג המדיני, צה"ל קורא לאוכלוסייה שבשליטת חמאס להתפנות זמנית אל המרחב ההומניטרי המורחב. עניין זה יתקדם באופן מדורג בהתאם להערכות מצב שוטפות שיתקיימו כל העת. צה"ל ימשיך לפעול למימוש מטרות המלחמה ובהן פירוק חמאס והשבת כלל החטופים".

בכרוזים שהטיל צה"ל בשכונות המזרחיות של רפיח נכתב: "צה"ל מודיע על הרחבת האזור ההומניטרי שבמרחב אלמואסי. מעתה, האזור יפרס מדיר אל-בלח בצפון ועד בלוקים 2323, 2371, 2360, בדרום ובמזרח עד למרכז העיר חאן יונס כפי שמופיע במפה המצורפת. באזור זה יימשך הסיוע ההומניטרי המורחב. צה"ל ימשיך להילחם בארגוני הטרור המשתמשים בכם כמגן אנושי. אנו מזכירים כי העיר עזה היא מרחב לחימה מסוכן, הימנעו לעלות מצפון לנחל עזה. אין להתקרב לגדר הביטחונית המזרחית והדרומית. צבא ההגנה לישראל".

כרוזים שהוטלו ברפיח
צה"ל מטיל כרוזים בשכונות המזרחיות של רפיח: להתפנות באופן מיידי לאזור ההומניטרי

ועדות ההגנה העממית ברפיח
ועדות ההגנה העממיות ברפיח

אמש שוחח שר ההגנה של ארה"ב לויד אוסטין עם גלנט כדי לדון על פעילות צבא ישראל ברפיח. אוסטין חזר על הדרישה האמריקנית כי זו תהיה חייבת "לכלול תוכנית אמינה לפינוי אזרחים פלסטינים תוך שמירה על זרימת הסיוע ההומניטרי לאזור".

רפיח (צילום: רויטרס)
עיר האוהלים ברפיח | צילום: רויטרס

עוד על פי ההודעה, השניים דנו על נושא המשא ומתן "המתמשך לשחרור החטופים". השר אוסטין ביקש להביע את תנחומיו על שלושת החיילים שנהרגו כתוצאה מהמטח ששוגר מרפיח לכרם שלום.

עידו טסטה, טל שביט, ראובן מרק מורדכי אסולין ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
עידו, טל וראובן - 3 החיילים שנפלו בכרם שלום | צילום: דובר צה"ל

אתמול בשעות הצוהריים נורה מטח של 14 פצמ"רים לעבר כרם שלום מאזור רפיח. 3 לוחמים נהרגו ו-10 נוספים נפצעו. הלוחמים שנפגעו היו במשימה של אבטחת כלים, שהיו אמורים לשמש את הכוחות בעת כניסה אפשרית לרפיח. 

_OBJ

כעת, צה"ל בודק מדוע מטח הפצמ"רים ששוגר מכיוון מחנות עקורים סמוך לרפיח לעבר הכוחות לא יורט. יתכן שהסיבה לכך היא ששיגורים מסוג זה מתבצעים כמה מאות מטרים בלבד ממקום הנפילה, ולכן גם ההתרעות מגיעות רק לאחר הנפילה. כמו כן מתחקרים מדוע האירוע נגמר באופן הטרגי הזה אם נשמעה אזעקה לפני.