על רקע איומי הנקמה מאיראן אחרי חיסול בכיר משמרות המהפכה בדמשק, דובר צה"ל הודיע הערב (רביעי) על עיבוי וגיוס אנשי מילואים למערך ההגנה האווירית. ההערכה בישראל היא שאיראן תנסה באמצעות שלוחותיה במזרח התיכון לפגוע בישראל, מתימן דרך סוריה ועד לבנון. אם איראן תגיב בירי מאדמתה – הדבר כבר ייצר משוואה אחרת ותגובה ישראלית שלא הייתה עד כה.

חייל צה"ל משקיף על מערכת כיפת ברזל (צילום: חיל האוויר, דובר צה"ל)
חייל צה"ל ליד מערכת כיפת ברזל. ארכיון | צילום: חיל האוויר, דובר צה"ל

המנהיג העליון עלי ח'אמנאי איים אתמול על ישראל ואמר כי היא "עוד תצטער" על החיסול ליד שגרירות איראן, מה שמביא להיערכות גבוהה במערכת הביטחון מחשש לנקמה איראנית. גם מערכים נוספים תוגברו והיערכותם שונתה כחלק מהמוכנות לשיגורים לישראל, ביניהם מערך מטוסי הקרב של חיל האוויר.

שר הביטחון יואב גלנט אמר אחר הצוהריים בסיום תרגיל לבחינת מוכנות העורף האזרחי במחוז חיפה לתרחישי מלחמה: "אנחנו צריכים להיות ערוכים ומוכנים לכל תרחיש ולכל איום, כנגד אויבים קרובים וכנגד אויבים רחוקים. אנחנו נדע כיצד להגן על אזרחי ישראל ואנחנו נדע כיצד לתקוף את האויבים שלנו ואנחנו מחויבים בהכנה גם בצה"ל, גם במערכת הביטחון וגם במרחב האזרחי".

במסגרת התרגיל, נבדק הקשר בין השלטון המקומי, משרדי הממשלה וגופי הביטחון וההצלה, בדגש על מעבר מהיר משגרה לחירום. שר הביטחון הדגיש כי "האפשרות שישראל תתמודד עם תרחיש מלחמתי לאור הצורך להשיב את תושבי הצפון לביתם – גובר". 

לדברי גלנט, "כמי שאחראי על כך שהמשק בשעת חירום יפעל, המסר שאני רוצה להעביר לציבור: מוכנות ודריכות בכל הנושאים. הדבר הזה חיוני על מנת שנדע להיערך למקרה ומשהו יקרה, בין אם ביוזמת אויב, ובין אם ביוזמתנו".

גלנט אמר עוד כי "אנחנו מגבירים את המוכנות שלנו, ולצד זה אנחנו גם מרחיבים את הפעולה שלנו אל מול חיזבאללה, אל מול גופים אחרים שמאיימים עלינו, אנחנו מכים את האויבים שלנו בכל רחבי המזרח התיכון. אחד הנושאים שיגיעו לפתחנו בתקופה הקרובה יהיה כיצד אנחנו מתמודדים עם הנושא של החזרת התושבים לבתיהם. אנחנו מעדיפים את דרך ההסדרה וההסכמה שתביא לכך שיוסר האיום. עלינו לקיים היערכות לאפשרות כוחנית בלבנון שיכולה לקחת בחשבון גם את התרחיש שאנחנו מתארים פה, שזה תרחיש של מלחמה וצריך להיות מוכנים לנושא הזה ולהבין שזה יכול לקרות".

שר הביטחון יואב גלנט (צילום: שחר יורמן)
שר הביטחון יואב גלנט בתרגיל בחיפה | צילום: שחר יורמן

לדברי שר הביטחון, "התוצאה בשדה הקרב נקבעת לפי מה שאתה גורם לאויב, אבל גם מה שהוא גורם לך וכשאנחנו נגיע, אם חלילה נגיע למערכה כזאת, צריך שכמות הנפגעים, כמות הנזק לשטחנו תהיה קטנה ככל הניתן וכמות הנזק בצידם תהיה גדולה ככל הניתן. אנחנו לא מייחלים למלחמה בלבנון, אני אומר לכם שמלחמה כזאת תהיה אתגר קשה למדינת ישראל, אבל היא תהיה קטסטרופה לחיזבאללה וללבנון, לא פחות מזה ובמיוחד בבירות ובדרום לבנון".