דובר צה"ל הודיע היום (חמישי) כי במהלך הכנסת סיוע הומניטרי לרחוב א-ראשיד בשכונת רימאל בעיר עזה, התפתחה התקהלות אלימה של אלפי עזתים סביב המשאיות, שניסו לבזוז את הסיוע. במקום נוצר כאוס, וכמה תושבים נפגעו מדוחק ומדריסה. בנוסף, כוחות צה"ל ירו על חלק מהתושבים שהתקרבו אליהם מחשש שסיכנו את ביטחונם. הפלסטינים מדווחים: 104 נהרגו בתקרית.

לפי תחקיר ראשוני של צה"ל, פחות מ-10 נפגעו מאש כוחותינו. בצה"ל הסבירו כי מדובר בעזתים שהתקרבו לטנק במרחק של עשרות מטרים מהכוח. התבצע נוהל מעצר חשוד מסודר - קודם כול ירי אזהרה לאוויר, ובהמשך ירי לעבר פלג גוף תחתון. אין נפגעים לכוחותינו באירוע.

התקהלות של העזתים סביב משאיות הסיוע (צילום: דובר צה"ל)
התקהלות של העזתים סביב משאיות הסיוע. מתוך התיעוד | צילום: דובר צה"ל

עוד הסבירו בצבא כי ⁠רובם המוחלט של הנפגעים באירוע הוא כתוצאה מדוחק ודריסה של המשאיות. התחקיר הצה"לי נמשך. משרד הבריאות הפלסטיני בעזה הנשלט בידי חמאס מדווח כי 104 נהרגו בתקרית ו-280 נפצעו. לפי דיווחים אחרים, מספר הפצועים אף גדול יותר.

התיעוד מהאירוע, ודקה אחר דקה: כך התרחש הכאוס בהכנסת הסיוע 

צה"ל פרסם תיעוד אווירי מהאירוע ובו נראה המון עזתי עט על המשאיות. בתיעוד נראים התושבים רצים לעבר המשאיות ומטפסים עליהן, בזמן שלפחות חלק מהן נוסעות. בסרטון, שצולם מכלי טיס כלשהו, לא רואים את הירי של צה"ל. 

האירוע התרחש הלילה (בין רביעי לחמישי) בשעה 4:00. כ-30 משאיות נכנסו מכרם שלום ומרפיח ונסעו עד לאזור שכונת רימאל. ברגע שהבינו שהגיעו משאיות סיוע, אלפי עזתים שהגיעו מכיוון החוף התנפלו על המשאיות. בצה"ל מסבירים שכתוצאה מהדוחק מספר תושבים נהרגו.

התקהלות של העזתים סביב משאיות הסיוע (צילום: דובר צה"ל)
התקהלות של העזתים סביב משאיות הסיוע. מתוך התיעוד | צילום: דובר צה"ל

חלק מהמשאיות הצליחו להמשיך צפונה, ובצבא קיבלו דיווחים ממתאם פעולות הממשלה בשטחים שחמושים במחסות ירו ופגעו במשאיות בעיר עזה ובסמוך לשכונת רימאל, באזור כיכר א-נבולסי. במקביל לכך, לפי צה"ל, חלק מההמון העזתי נע לכיוון כוח של לוחמים שתכליתו לאבטח את המשימה ההומניטרית.

חלק מההמון הגיע עשרות מטרים מהטנק, והכוח שחש בסיכון, ירה ירי אזהרה. תושבים שלא התרחקו - נורו גם באזור הרגליים. בצה"ל אומרים כי כל העת נבחנים פתרונות שונים למשימות הללו, וכי הם ימשיכו להציג חלופות שונות כדי לטפל במצב ההומניטרי, כשבראש ובראשונה ביטחון כוחותינו.