הותר לפרסום: ראמי חביבאללה, מורה בשנות השלושים לחייו מהגליל, חשוד בקידום פעילות טרור בישראל בהכוונת פעילי חמאס מחו"ל. בין השאר צילם החשוד מפעל ביטחוני בנוף הגליל כדי לסייע לפגוע בו באמצעות טילים. כתב אישום יוגש הבוקר (ראשון) נגדו ונגד חשוד נוסף שגייס.

ראמי חביבאללה
ראמי חביבאללה

מחקירת השב"כ וימ"ר צפון עלה כי חביבאללה מעין מאהל, מורה לאיסלאם ואימאם במסגד מקומי, ניהל בשנתיים האחרונות קשר חברי עם פעיל חמאס שהכיר בטורקיה. כבר אז הבין החשוד כי מדובר בפעיל חמאס, שכן ברשתות החברתיות שלו ניתן לראות תמונות משותפות עם ח'אלד משעל ורשומות תמיכה בחמאס.

לפני מספר חודשים צילם החשוד מפעל ביטחוני בנוף הגליל, סימן את מיקומו ושלח לחברו בטורקיה על מנת לסייע לגורמים עוינים לפגוע במתקן האסטרטגי באמצעות טילים מדויקים. השניים שוחחו באמצעות קודים, והפעיל הטורקי אישר שקיבל את הפרטים והודה לו על עבודתו.

בשלב הבא, החשוד חביבאללה החליט להרחיב את הפעילות: הוא גייס שלושה פעילים נוספים, שניים מעין מאהל ואחד מנוף הגליל, במטרה להקים תא טרור בישראל. חביבאללה הורה להם להשיג נשק כדי להתחיל ולקדם פיגועים באזורים אסטרטגיים בישראל. המעצר המשותף של שב"כ ויחידת 33 "הגעדונים" של המשטרה ב-1 בינואר סיכל את התכנון וההתארגנות של חוליית הטרור.

שיגור מיירט במפרץ חיפה (צילום: לפי סעיף 27 א')
שיגור מיירט במפרץ חיפה, ארכיון | צילום: לפי סעיף 27 א'

אחד מהחשודים הנוספים הוא חאלד סאלח, תושב עין מאהל בן 35 אשר ונעצר גם הוא ובחקירתו עלה כי הסכים לבצע פעילות טרור יחד עם חביבאללה והציע לספק את אמצעי הלחימה לטובת הפעילות. מעורב נוסף הקשור בפעילות נעצר במעצר מנהלי. עוד שני חשודים נחקרו ושוחררו במסגרת הפרשה לאחר שלא הבשילו החומרים נגדם לכדי כתב אישום.

במקביל, התנהל מעקב אחר הפעילות הכלכלית של החשוד וכך נחשפו העברות של אלפי שקלים לטורקיה - באמצעות חשבונות של חלפני כספים בשפרעם ובטולכרם, שנימקו כי חשבו שמדובר בסיוע לנזקקים.

בחקירתו הודה חביבאללה במרבית החשדות והסביר כי היוזמה הזו החלה עם היוודע "הפיגוע בבית החולים בעזה", אירוע שהתברר כטיל כושל ששוגר מעזה וכלל לא קשור לצה"ל. הפרקליטות תבקש בין היתר להאריך את מעצר החשודים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.

כתב האישום מייחס לחביבאללה שורה של עבירות ביטחון לאיוב במלחמה, מגע עם סוכן חוץ, פעולה אסורה ברכוש למטרות טרור, קשירת קשר לביצוע מעשה טרור ועוד. בעניינו של ח'אלד סאלח הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של קשירת קשר לביצוע מעשה טרור.

חאלד סאלח
חאלד סאלח

"בתום חקירה משותפת של היחידה המרכזית במחוז הצפוני עם שב"כ, הוגש כתב אישום חמור נגד מורה מהצפון בגין מספר עבירות ביטחון", סיכם חאלד זינאלדין, ראש צוות במחלק מיעוטים במחוז צפון. "מהחקירה עלה כי המורה יצר קשר עם גורמי טרור בחו"ל ושלח להם תמונות ומיקומים רגישים בארץ על מנת להפציצם בירי רקטי מעזה. עוד עלה כי הנאשם גייס כספים למטרת ארגוני הטרור, וכמו כן גייס מספר אנשים לפעילות טרור בתוך ישראל. משטרת ישראל תמשיך לפעול עם שב"כ כדי לסכל כל פעילות חבלנית עוינת והבאת המחבלים מאחורי סורג ובריח".

ניצב משנה אייל הררי, מפקד היחידה המרכזית של מחוז צפון אמר: "היחידה המרכזית (ימ"ר) של המחוז הצפוני בשיתוף פעולה מצוין עם שרות הביטחון הכללי והפרקליטות פועלים ומסכלים איומי טרור אשר מטרתם לפגוע בחברה הישראלית. מקרה זה ממחיש עד כמה נחישותם של גורמי הביטחון הביאו לתפיסת המחבלים ובכך מנעו את הפיגועים שהיו מביאים אבדות קשות בקרב אזרחי ישראל".

עו"ד רמזי כתילאת, פרקליטו  של רמי חביבאללה, מסר: "כתב האישום הוא תולדה של חקירה בה ננקטו אמצעים לצמצום דרסטי של זכויות מרשי בחקירה ומכאן שהדרך לאובדן הרצון החופשי קצרה ביותר. אנו נלמד את חומרי החקירה לעומק ונגיב באופן מפורט בבית המשפט".