אחרי המחדל של 7 באוקטובר, המשטרה מעדכנת את הנוהל המסדיר את פעילות כיתות הכוננות ביישובים. לפי הנוהל החדש, קיימות סמכויות רבות לחברי כיתות הכוננות שעוברים הכשרה בסיסית בלבד. 

הנוהל קובע שחברי כיתות כוננות מקומיות יעמדו בתנאי בסיסי של שירות צבאי בדרגת רובאי 02 (הדרגה הנמוכה ביותר) וגילם הוא 68 לכל היותר, יהיו אחראים ל"חתירה למגע עם מחבלים", "סריקות מבית לבית" ו"חיפוש נעדרים". זאת בנוסף לסמכויות כלליות ל"סיוע לתחנה להגנה על שלום וביטחון הציבור".

על פי הנוהל המעודכן, משימות מתנדבי כיתת כוננות בשגרה הן: הפעלה במקרה של פיגוע ביטחוני, תגבור משימות אבטחה בזמן פח"ע, עיבוי מחסומים, חיפוש נעדרים ועוד. בחירום, כיתת הכוננות תשמש כ"כוח עתודה מבצעי, זמין להפעלה מהירה", איסוף מידע ראשוני מהשטח, ביצוע סריקות לאיתור אדם, רכב או חפץ חשוד וסיוע בפינוי והכוונת אוכלוסייה מאזורי איום ואסון.

כיתות כוננות (צילום: דוברות המשטרה)
חלוקת לנשק לכיתות כוננות, ארכיון | צילום: דוברות המשטרה

הרכב כיתות הכוננות יתבסס על מתנדבי משמר אזרחי ש"אושרו והוסמכו כמתנדבי אבטחה". כל כיתות הכוננות הן תחת פיקודה של משטרת ישראל וכפופות לתחנה באזור המגורים. הכיתות יורכבו מתושבי המקום בלבד והמתנדבים רשאים לפעול בעת הזנקה גם ללא נוכחות שוטר בשגרה ובחירום. הכיתה תתבסס על זמינותם של המתנדבים לקריאה והמצאות נשק וציוד ייעודי בביתם. 

המשטרה הוסיפה לנוהל רשימת ציוד אישי נדרש לחברי כיתת כוננות: נשק ארוך מסוג M5, תחמושת ל-4 מחסניות, כספת לנעילת נשק ארוך, קסדה רב-שכבתית, אפוד מגן קרמי הכולל פאוץ' למחסניות, כובע זיהוי משטרתי, נרתיק ומיקרופון למכשיר קשר ועוד. החברים נדרשים לעבור שני אימונים בשנה שבהם מתרגלים לחימה בשטח בנוי, הגנה עצמית וירי בנשק ארוך.

עינת עובדיה, מנכ"לית מכון זולת לשוויון וזכויות אדם פנה לאחרונה למפכ"ל וליועמ"ש של המשרד לביטחון לאומי בהצעה להסדיר בדחיפות עם תקנות מפורטות את כיתות הכוננות ומתחה ביקורת קשה על הצעת המשטרה: "הנוהל החדש מופקר ומטורלל ומהווה סכנת חיים ממשית ומיידית לציבור ולחברי כיתת הכוננות. במקום להפיק לקחים מאסון השביעי באוקטובר, הנוהל מעגן מצב של הפקרות והאצלת סמכויות מרחיקות לכת למתנדבים ללא הכשרה ופיקוח מתאימים".

עו"ד איתי מק ממכון זולת הגיש למשטרה הצעה לתיקונים אפשריים בנוהל כיתות הכוננות, אך זו נדחתה: "הנוהל החדש של המשטרה לא נותן מענה לנקודות הקריטיות שאנחנו הצפנו ולמעשה מהווה איחוד של נהלים קודמים עם תוספות חדשות ומסוכנות".

הבסיס החוקי להפעלת כיתות הכוננות הוא בסעיף 49ב' לפקודת המשטרה: בכל פעולה שהמשטרה מוסמכת לעשות למען שמירת ביטחון הנפש והרכוש מפני פגיעת איבה, רשאית היא להסתייע במשמר האזרחי.