פרסום ראשון: צה"ל החל בניקוי שכונת זייתון שבעיר עזה ממחבלי חמאס כדי שישראל תוכל להוציא לפועל פיילוט, במסגרתו אזרח עזתי ינהל את השכונה במקום חמאס, כך דיווחנו הערב (רביעי) ב"מהדורה המרכזית".

מטרת ישראל היא שאותם גורמים מקומיים ישלטו בקבלת הסיוע ההומניטרי ויחלקו אותו לתושבים כדי לייצר אלטרנטיבה לארגון הטרור הרצחני בצפון הרצועה. האתגר: לאבטח את המרחב - ו"למנוע מחמאס להפריע".

שכונת זייתון
שכונת זייתון

כחלק מהכנת עבודת המטה, נציגים עזתים נפגשו לאחרונה עם גורמים ישראליים לטובת הנעת המהלך. למרות התוכנית, תושבי צפון הרצועה שנמלטו מבתיהם בחודשים האחרונים דרומה, לא יוכלו לחזור עדיין לצפון הרצועה, והפיילוט ייושם על התושבים שנשארו במקום.

שכונת זייתון
שכונת זייתון

כחלק מהפיילוט, בישראל שמים דגש על שינוי מוחלט של ספרי החינוך הנלמדים בבתי הספר ברצועת עזה, ומסיתים לשנאת ישראל ושנאת יהודים. בנאומו, התייחס הערב השר בני גנץ לפיילוט בין-לאומי, לפיו מדינות ערביות מתונות יקימו מנהלת אזרחית שתנהל את הרצועה ביום שאחרי המלחמה. 

זייתון (צילום: דובר צה"ל)
זייתון | צילום: דובר צה"ל

ביממה האחרונה צה"ל פשט על שכונת זייתון שבעיר עזה, במתקפה משולבת מהאוויר ומהקרקע. עשרות מחבלים חוסלו ואחרים נשבו בפעילות שהובילה אוגדה 162, ואותר אמל"ח רב. על פי תושבי השכונה התקיפות היו בלתי פוסקות, וכללו ירי ארטילרי, תקיפות ממטוסי קרב ומסוקים והתקדמות טנקים.