דובר צה"ל ודוברות השב"כ חשפו אחר הצוהריים (שני) תיעוד ראשון מהמבצע ברפיח שבמהלכו חולצו פרננדו סימון מרמן (60) ולואיס הר (70), שנחטפו לרצועת עזה מקיבוץ ניר יצחק ב-7 באוקטובר.המבצע הנועז "יד זהב" יצא לדרך בתום שבועות של איסוף מודיעין איכותי ומדויק, בשיתוף פעולה של לוחמי צה"ל, השב"כ והימ"מ.

המבצע לחילוץ החטופים - סיקור N12

מפקד הימ"מ סיפר כי כדי לא לסכן את החטופים, לוחמי הימ"מ הגלישו אותם באמצעות חבלי סנפלינג מהקומה השניה עד למטה, מבלי לעבור בקומה הראשונה שבה היה עלול להיווצר סיכון מיותר. עוד נודע כי הרחוב שבו הוחזקו החטופים היה מלא במחבלים.

שלוש שניות בלבד חלפו מהרגע שבו פוצץ המטען בכניסה לבית ועד שנשמעו בקשר המילים של הלוחמים: "החטופים בידינו". הלוחמים פרצו לחדר וצעקו: "אנחנו לוחמי הימ"מ. באנו לחלץ אתכם, באנו לקחת אתכם הביתה, קדימה".

חמ"ל צהל בזמן שחרור החטופים (צילום: דובר צה"ל)
חמ"ל המבצעים של פיקוד הדרום במהלך מבצע החילוץ ברפיח | צילום: דובר צה"ל

בתיעוד החדש נראית הפעולה הקרקעית של לוחמי הימ"מ שפרצו באישון לילה לבניין שבו הוחזקו החטופים בלב רפיח, לצד תקיפות כלי הטיס של חיל האוויר וליווי הפעולה מחמ"ל המבצעים של פיקוד הדרום.

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ביקרו היום עם מפכ"ל המשטרה ומפקד מג"ב ביחידת הימ"מ ופגשו את הלוחמים ומפקד היחידה תנ"צ ח' שחילצו את החטופים ממרכז רפיח. "אנחנו ביום של שמחה שמהולה בעצב", אמר נתניהו ללוחמים. "שמחה על השחרור של חטופינו ועצב על נפילת לוחמינו. אבל אני רוצה להגיד לכם שהשחרור של לואיס ושל פרננדו זהו אחד ממבצעי החילוץ המוצלחים בתולדות מדינת ישראל".

ראש הממשלה נתניהו ולוחמי הימ"מ (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
ראש הממשלה נתניהו ולוחמי הימ"מ | צילום: קובי גדעון , לע"מ
ראש הממשלה נתניהו ולוחמי הימ"מ (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
ראש הממשלה נתניהו ולוחמי הימ"מ | צילום: קובי גדעון , לע"מ

"לפני כמה ימים הביאו לי את המבצע לאישור ואישרתי אותו", סיפר ראש הממשלה. "כמה שעות אחרי חשבתי על שלושה דברים: אחד, חשבתי על קדושת המשימה. שתיים, חשבתי על הסיכונים מול הסיכויים, והיו סיכונים. שלישית, חשבתי עליכם, על הלוחמים. חשבתי מה יקרה ברגע המכריע, כי מניסיון אני יודע שברגע הפריצה הפער בין ניצחון לאסון הוא מילימטר".

נתניהו תיאר את המעקב אחר המבצע מחמ"ל המבצעים המיוחדים של השב"כ: "ב-01:40 לפנות בוקר, אני רואה אתכם שמים את המטען וכעבור שניות אני שומע "החטופים בידינו". חיסלתם את החוטפים, את המחבלים, עשיתם את דרככם חזרה לארץ ללא פגע - מבצע מושלם, ביצוע מושלם".

פרננדו סימון מרמן ולואיס הר לאחר שחרורם
פרננדו סימון מרמן ולואיס הר בתמונה ראשונה לאחר השחרור
הבניין שבו הוחזקו החטופים פרננדו סימון מרמן ולואיס
הבניין שבו הוחזקו החטופים במרכז רפיח

"אני רוצה להגיד לכם: אני כל כך גאה בכם", המשיך ראש הממשלה. "אני גאה בכם, בשב"כ, בצה"ל. עבדתם כמכונה משומנת. אתם הלוחמים פשוט הכי טובים שיש. באתי הנה להגיד לכם את זה ולהצדיע לכם בשם כל אזרחי ישראל. אתם הכי טובים בעולם. מברוק!".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אמר ללוחמים: "הוכחתם שאפשר לעשות את הבלתי יאומן, והוכחתם עוד דבר, בימים האלה שמדברים על עסקה, ויש כאלה שרוצים עסקה מופקרת, אני סומך על ראש הממשלה שלא תהיה עסקה מופקרת, ושאנחנו בעזרת ה' נלחמים עד הסוף, נלחמים כדי להכריע, אפשר להחזיר אותם. בהקרבה, במסירות ובנחישות, אפשר להחזיר אותם הביתה - תמשיכו כך,  ואנחנו בעזרת ה' נחזיר אותם הביתה, בזכותכם ובזכות הנחישות שלכם".

מבצע "יד זהב" - שלב אחר שלב:

  • המבצע תוכנן תקופה ממושכת, אושר לפני שבוע - ונדחה ברגע האחרון. הוא יצא לפועל סביב השעה 1:00 לפנות בוקר.
  • ברגע שניתן "אור ירוק" ליציאה למבצע, הגיעו רה"מ בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט וצמרת מערכת הביטחון למטה השב"כ כדי לעקוב מקרוב אחרי ההתפתחויות.
  • המבצע יצא לדרך בשילוב לוחמים מיוחדים שנעו ברגל לכיוון הבניין שבו הוחזקו החטופים.
  • הבניין צמוד לשלושה בניינים נוספים, הוא בן שתי קומות ולפי המודיעין החטופים שהו באותה העת בקומה השנייה.
  • הכוח עלה לקומה השנייה ונתקל בדלת נעולה: הוא פוצץ את הדלת ומחסל את החוטפים, ששמרו על החטופים כל העת ממבואה סמוכה.
  • בתוך פחות מדקה מרגע פיצוץ הדלת - היו שני החטופים בידי הלוחמים בחיים.
  • הכוח התחיל לסגת החוצה תוך שהוא מגונן על החטופים בגופם. אש נפתחת לכיוון הלוחמים מהבניינים הסמוכים.
  • הכוח חוזר פנימה, כוחות נוספים מגיעים לחיפוי מהאוויר והקרקע - והלוחמים חוברים לכוח רכוב שהגיע לפנותם לנקודת החבירה עם המסוק - נסיעה של כ-10 דקות.
  • המבצע נמשך בסך הכול כשעה והוא נוהל מחפ"ק השב"כ, שם שהה גם מפקד חיל האוויר (מח"א) בגלל הרגישות בהפעלת הכוחות לחיפוי ולחילוץ.