חה"כ לימור סון הר-מלך, חברת מפלגתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, השתלחה הבוקר (חמישי) פעם נוספת במפקד פיקוד מרכז האלוף יהודה פוקס והטילה עליו את האחריות לפיגוע הירי שאירע הבוקר בכביש 1 סמוך למעלה אדומים. "יהודה פוקס האחראי על מה שקורה", אמרה חברת עוצמה יהודית שהצהירה בעבר כי האלוף פוקס "מגבה מחבלים".

"צריך לשנות את תפיסות העולם ביחס לאויב שלנו", אמרה סון הר מלך לישראל כהן וארלנגר בקול ברמה וביקרה את מדיניות הממשלה. "כל עוד התפיסות האלה לא ישתנו – גם עכשיו כשאנחנו רואים את דרגי השטח, הדרג הפיקודי וגם הלוחמים – אנחנו רואים לחימה עצימה אבל עדיין. יש פער שאני חושבת שיהיה מאוד קשה להשלים אותו".

סון הר-מלך: "הדרג המדיני הוא חותם גומי לדרג הצבאי"

"פעם אחר פעם מגיעים פיגועים כאלה ואחרים והטבח הנורא הזה שהגיע - אנחנו חשבנו שכולם התפכחו כולל אותם מפקדים במטכ"ל", אמרה חה"כ סון הר-מלך. "לצערי הרב אני יושבת בוועדת החוץ והביטחון ודברים לא השתנו. אצלנו ביהודה ושומרון יש אדם שיש לו סמכות של ראש ממשלה והוא האלוף פוקס. הוא האיש אליו צריכים להפנות את הביקורת ביחס להתנהלות ביהודה ושמרון שעדיין לא יודעת להבדיל בין התושבים הצדיקים. הוא לא אשם אלא התפיסה שהוא אוחז בה. הוא עדיין לא הבין".   

עוד הוסיפה חברת הקואליציה: "השר גלנט - העמדות שלו והתפיסות האסטרטגיות שלו ביחס ליהודה ושמרון מאוד דומות לאלוף פוקס, לכן הוא מישר קו תמיד. יש מחשבה שמי שמוביל פה ומי שמכריע בשטח איך תראה הפעילות ומה תהיה הטקטיקה זה הדרג המדיני, אבל לא. לאורך כל השנים הדרג הפיקודי של מערכת הביטחון הביאו מסקנות, ולנו כמדינאים אין לנו שום יכולת לערער על זה היינו רק חותם גומי, וגם עכשיו לצערי. הדרג המדיני הוא חותם גומי לדרג הצבאי כי תמיד הייתה תהילה סביב הדרג הצבאי. אני לא מסירה אחריות גם להם יש אחריות לשאול שאלות, לא ליישר קו עם המערכת הזו".

בן גביר: "צריך לשים מחסומים בכפרים ולהגביל את חופש התנועה"

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, שמקרי הרצח הפליליים והלאומניים זינקו במהלך כהונתו, הגיע הבוקר לזירת הפיגוע, שבו נרצח צעיר בשנות העשרים לחייו ונפצעו 11. בדבריו שיבח בן גביר את המדיניות המקלה שהוביל בדבר חלוקת נשקים לאזרחים והוסיף: "אנחנו מחלקים עוד ועוד נשקים, כולם מבינים שנשק מציל חיים". 

"לפני כחצי שנה אמרתי בצורה מפורשת - הזכות לחיות גוברת על הזכות לחופש תנועה של תושבי הרשות הפלסטינית. הזכות לחיים של תושבים יהודים באיו"ש גוברת על חופש התנועה של תושבי הרשות", אמר בן גביר והתייחס להתבטאויותיו שגררו תגובה מטעם משרד רה"מ באנגלית וגינוי חריף של משרד החוץ האמריקני.

השר איתמר בן גביר בזירת הפיגוע (צילום: פלאש 90)
השר איתמר בן גביר בזירת הפיגוע | צילום: פלאש 90

"אני מצפה שיהיו עוד ועוד מחסומים והגבלות", הוסיף השר. "שמעתי על ההסברים בשנה האחרונה כשאמרתי שצריך סיכולים ממוקדים ואמרתי שלא צריך להכניס פועלים מעזה ואמרו 'זה יבעיר את השטח'. בסוף הם לא צריכים תירוץ כדי להבעיר את השטח. צריך לשים מחסומים בכפרים ולהגביל את חופש התנועה. אני אמשיך במדיניות ואחלק עוד ועוד נשקים. להפסיק להיות יפי נפש".