יחיא סינוואר "מנותק קשר" כבר 12 יום לפחות, לפי ההערכות – ואיש לא שמע ממנו בימים האחרונים. הנתון הופך להיות משמעותי יותר ויותר: אמש (שישי) פרסמנו כי ישראל ביקשה מקטאר ומצרים להפעיל לחץ על חמאס לבחור גורם אחר שמולו אפשר יהיה לעבוד, בהיעדרו של סינוואר.

בישראל נחושים לחזור למסגרת שסוכמה בפגישה בפריז – הסכם שחמאס כבר חרג ממנו בדרישות קיצוניות שלא נוגעות למלחמה באופן ישיר. הקשיים שמערים חמאס והתנאים שישראל לא מוכנה לקבל תוקעים את המשא ומתן: ישראל צפויה להעביר בימים הקרובים את תשובתה למתווכים. גורם ביטחוני בכיר טוען כי "התשובות שקיבלנו לא טובות מספיק, רק שינוי עמדת חמאס יאפשר להתקדם במו"מ".

גלנט ודדי ברנע בפגישת עבודה במטה המוסד (צילום: שחר יורמן, תקשורת שר הביטחון)
סקר לנוכחים בחדר את תגובת חמאס למתווה | ראש המוסד ברנע עם שר הביטחון גלנט | צילום: שחר יורמן, תקשורת שר הביטחון

אמש פרסמנו באולפן שישי את תשובת ישראל לתגובת חמאס למתווה פריז. בדיון ביום חמישי בקבינט התגבש קונצנזוס שעמדת חמאס היא מגוחכת ו"נון סטארטר" ואין טעם לנסוע לשיחות למצרים כל עוד אין צמצום של הפערים בתשובה של חמאס. אם יהיה צמצום כזה, לא מן הנמנע שישראל תיכנס לחדר. אלה העקרונות של תשובת ישראל לתגובת חמאס:

• חזרה למסגרת של "הבנות פריז"  - כלומר, להוציא מהמסמך את כל הדרישות של חמאס שאינן קשורות לנושא, אלו שנוגעות להר הבית או למצב האסירים בבתי הכלא בישראל
• התעקשות ישראלית על "מפתחות שחרור הומניטריים" בשלב הראשון
• דחיית השחרור של האסירים הכבדים לשלבים הבאים של העסקה - כלומר, כאשר יגיע השלב שבו מחזירים חיילים יהיה אפשר לדבר על אסירים שהם רבי מרצחים.

עקרונות תשובת ישראל לחמאס
עקרונות תשובת ישראל לחמאס

גורם ביטחוני: "צה"ל לא ייצא מח'אן יונס, חמאס צריך להבין זאת"

על רקע האפשרות שהצבא יפעל גם ברפיח, גורם ביטחוני בכיר הבהיר אמש כי "צה"ל לא ייצא מח'אן יונס, חמאס צריך להבין את זה". רק אתמול התקבל לכך סימן נוסף, כאשר בפשיטה מוצלחת של סיירת גבעתי וכוחות מיוחדים נתפסו עשרות מחבלים שהתחבאו בבית חולים בח'אן יונס: המחבלים הסתוו לרופאים ואנשי צוות, אך זוהו ונעצרו.

לוחמי הקומנדו בחאן יונס (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי הקומנדו בחאן יונס | צילום: דובר צה"ל

ביממה האחרונה חוסלו יותר מ-20 מחבלים בח'אן יונס בידי הכוחות: צוות קרב של חטיבה 7 ופלוגות לוחמים מבית הספר לקומנדו הצטרפו בחזרה ללחימה במחנה הפליטים. מתחילת הפעילות שם פונו 150 אלף תושבים ויותר מ-600 מחבלים נעצרו. בצה"ל מבהירים כי מקומות המחבוא למחבלים נגמרו.