ב-10 במרץ יחל חודש רמדאן, והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר דורש להגביל את עליית ערביי ישראל להר הבית. על רקע הדרישה הזו, פרסמנו לראשונה אמש (רביעי) במהדורה המרכזית, כי קבינט המלחמה החליט להפקיע ממנו את הסמכות להחלטה עקב חשש להתלקחות הזירה - ושהדרישה שלו יורדת מהפרק. קבינט המלחמה הוא זה שיקבל את ההחלטות במקומו. בן גביר בעקבות הפרסום: "מצפה מראש הממשלה להכחיש שנגרר אחרי הקונספציה של גנץ". 

זאת לאחר שהשרים גנץ, איזנקוט וגלנט הפעילו לחץ על נתניהו - ודרשו שבן גביר לא ישתתף בהחלטות בנושא הר הבית. השרים פנו לנתניהו והבהירו: "בנושא נפיץ אין מקום לשיקולים זרים ופוליטיים".

ההחלטות שקבינט המלחמה צפוי לקבל

לקראת תחילת רמדאן, חברי קבינט המלחמה ידונו בהחלטות - שנחשבות למשמעותיות: לא יוטלו הגבלות גורפות על כניסת ערביי ישראל; המשטרה תקבע מכסת מתפללים לפי קיבולת ושיקולי בטיחות בלבד; הגבלות פרטניות יוטלו רק בהתאם למידע מודיעיני - כפי שהיה נהוג בעבר.. לפי ההערכות: תחילה תותר כניסת 60-50 אלף מתפללים. 

על רקע ההחלטה, משרד החוץ האמריקני הבהיר אמש: קוראים לישראל לאפשר גישה להר הבית למתפללים בזמן רמדאן, כפי שהיה נהוג עד כה.

הר הבית ברמדאן - החלטות קבינט המלחמה
הר הבית ברמדאן - החלטות קבינט המלחמה

ההחלטה של שרי הקבינט להפקיע את סמכותו של בן גביר מהנושא הרגיש, הגיעה לאחר אזהרה של קצינים בסגל הפיקוד של המשטרה. לפיה, אם הדרישות להגבלת מתפללים ערבים תתקבל - זה עלול להביא להתלקחות בירושלים ובערים המעורבות. 

בתגובה רשמית, המשטרה יצאה נגד הקצינים שהזהירו בנושא. "צר לנו שבנושא רגיש ומורכב שנדון בדיונים מסווגים בדרג המדיני וטרם התקבלו כל החלטות בעניינו, יש גורמים שמשמיעים עמדות שלא ברור על מה הן מסתמכות ויש בהן כדי לפגוע בתהליך ולהלהיט את הרוחות. נדגיש, משטרת ישראל תציג את עמדותיה הרשמיות בפני הדרג המדיני ולא באמצעות כלי התקשורת ותמשיך לעשות כל שלאל ידה כדי לשמור על האיזון בין חופש הפולחן לבין שלום הציבור וביטחונו", נמסר.

גם שר הביטחון מתח ביקורת על התבטאויות בן גביר בנושא, ואמר: "בתקופת מלחמה כל אחד אומר מה שהוא רוצה - כולל אנשים שאמורים להיות אחראים, אבל הם לא אחראים. התוצאה של העניין היא פוטנציאל היסחפות שיכול להגיע בזמן קצר. עלינו לעצור את זה בש"ג. מול כל הרעשים האלה - עושים מה שצריך, מול מי שצריך ופועלים".


מהשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר נמסר בתגובה לפרסום: "אני מצפה מראש הממשלה להכחיש את הדיווח לפיו בסוגיית הר הבית הוא החליט להיגרר אחרי הקונספציה של בני גנץ לפיה שקט קונים בהתקפלויות ובכניעה לטרור, ועל כוונה להעביר סמכויות המצויות בידי השר לביטחון לאומי לידי קבינט הקונספציה".