פרטים חדשים מחקירת הפיגוע הרצחני בפקק בכביש 1 בדרך לירושליםהותר לפרסום כי מתן אלמליח, תושב מעלה אדומים בן 26, נרצח היום (חמישי) בפיגוע הירי. חוליית הטרור, שכללה 3 מחבלים חמושים היטב, הגיעה מאזור בית לחם - בשני כלי רכב שונים. עם הגעתם לפקק, פרקו השלושה מהרכבים את כלי הנשק האוטומטיים שהיו ברשותם וירו ללא הבחנה.

מתן אלמליח ז"ל
מתן אלמליח ז"ל

בשב"כ חשפו כי שלושת המחבלים הם מוחמד זואהרה, בן 26, תושב תעמרה ובית לחם, ואחיו - כאד'ם זואהרה, בן 31, תושב בית לחם, כלוא בעברו על רקע שהייה בלתי חוקית. יחד איתם ביצע את הפיגוע אחמד אלוחש, בן 31, תושב זעתרה. בתיעוד מהפיגוע נראה אחד המחבלים רץ בין הרכבים עם נשק אוטומטי.

שני האחים המחבלים שביצעו את הפיגוע ליד מעלה אדומים
האחים מוחמד וכאט'ם זואהרה, ביצעו את הפיגוע ליד מעלה אדומים
אחד המחבלים שביצע היום את הפיגוע ליד מעלה אדומים (צילום: 27א')
אחד המחבלים שביצע היום את הפיגוע ליד מעלה אדומים, עם נשק שלוף | צילום: 27א'

הפיגוע התרחש בחלק בכביש שפתוח לתנועת כלי רכב פלסטיניים, שידוע בעומסי התנועה הגדולים שבו בשעות הבוקר. אחד משני כלי הרכב שאיתם הגיעו למקום היה שכור, תוצרת קיה בצבע כחול ועם לוחית זיהוי פלסטינית. במשטרה הדגישו שלמרות שמועות שונות שנפוצו - לא נאסרה תנועה של פלסטינים במקום, אך יחד עם זאת הוחלט לעבות את האבטחה בציר.

שעות לאחר הפיגוע, כוחות צה"ל, שב"כ ומג"ב מתחקרים ומעכבים חשודים בכפר זעתרה הסמוך לבית לחם, ממנו הגיעו המחבלים.

הפיגוע - במתווה שסומן כנקודת תורפה ביטחונית

למרות שיש מאות התרעות במערכת הביטחון לביצוע פיגועים - ככל הידוע לא היה מודיעין על האירוע הקטלני שהתרחש היום. יחד עם זאת, כבר בנובמבר האחרון התריע ראש מועצת בנימין על נקודת תורפה בפקקים שלפני המחסומים. במכתב ששיגר לרה"מ נתניהו ולשר הביטחון גלנט, כתב ישראל גנץ: "בכבישים אלו, פקקי תנועה סותמים את הנסיעה ולא מאפשרים לצבא ולכוחות הביטחון וההצלה להגיע מנקודה לנקודה במרחב. ולמעשה אי אפשר לתת מענה לאירוע בזמן אמת".

זירת הפיגוע (צילום: 27א')
זירת הפיגוע | צילום: 27א'

הבוקר מסר ראש המועצה גנץ: "הפיגוע הקשה הבוקר במחסום ליד מעלה אדומים התרחש במתווה שממנו הזהיר ראש מועצת בנימין. מחבלים חמושים ניצלו את עומס התנועה שלפני מחסום א-זעים, הסתובבו בין כלי הרכב ופתחו באש לעבר אזרחים".

שיחת הטלפון הראשונה למוקד מד"א

פיגוע בכביש 1 - מעלה אדומים (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
זירת הפיגוע סמוך למעלה אדומים | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

אזרחית: "אני צריכה להזמין אמבולנס, אני בעלייה בין מעלה אדומים לירושלים. היה פה פיגוע ירי, יש פה אנשים שרצו לצדדים ונפצעו".

מוקדנית: "אתם רואים מישהו עכשיו שיורה?".

אזרחית: "נגמרו הקולות של היריות אבל יש פה אנשים פצועים על הרצפה בצדדים".

מוקדנית: "כמה אנשים את רואה?".

אזרחית: "יש פה מישהי פצועה".

מוקדנית: "היא שוכבת?".

אזרחית: "כן".

מוקדנית: "אוקיי בסדר, קודם כל להתרחק. אתם לא רואים את המחבל?".

אזרחית: "אנחנו לא רואים".

מוקדנית: "חוץ ממנה יש עוד מישהו שנפגע?".

אזרחית: "לא לידי אבל אני מאמינה שיש עוד פצועים".

מוקדנית: "בת כמה היא בערך?".

אזרחית: "בת עשרים בערך, בהכרה מלאה".

מוקדנית: "אנחנו בדרך אליכם".

עמד בפקק בדרכו לעבודה - ונטרל את המחבלים

חנניה בן שמעון, לוחם מילואים בן 23 שיצא מעזה בשבוע שעבר הוא שירה באחד המחבלים וניטרל אותו. את שני המחבלים בזירה העליונה חיסל שוטר שמנע את המשך הטבח. הוא עמד בפקק בדרכו לעבודה והיה סמוך למחבלים במקרה. "ירדתי מהאופנוע, שמתי כובע זיהוי והתחלתי לחתור למגע", סיפר. "היה מחבל שניהל איתי לחימה, צמצמתי אליו - והסתיים האירוע. עשיתי את המוטל עליי, כמו כל שוטרי משטרת ישראל, לא עשיתי שום דבר שונה. כל שוטר ב-DNA שלו, חותר למגע".