הוול-סטריט ג'ורנל פרסם אמש (ראשון) מאמר דעה של דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי, שבו טען כי מתקפת חמאס ב-7 באוקטובר היא "ללא ספק המתועדת בהיסטוריה" - בעקבות הצילומים הרבים והמזעזעים של מחבלי ארגון הטרור מהטבח בעוטף עזה, שאף פורסמו ברשתות החברתיות. עוד טען הגרי במאמר כי זהו היה "רק השלב הראשון באסטרטגיית התקשורת של חמאס".

ישראל במלחמה - סיקור N12

"כשהלחימה עברה לעזה, חמאס עבר מלטבוח באזרחים ישראלים להסתתר מאחורי אזרחים עזתים", כתב תת-אלוף הגרי. עוד טען דובר צה"ל כי ב-16 השנים האחרונות, חמאס הטמיע באופן שיטתי את תשתית הטרור שלו בתוך ומתחת לשטחים אזרחיים בעזה כחלק מאסטרטגיית המגן האנושי שלו. "חיילי צה"ל גילו שלרוב הבתים בעזה יש מנהרות טרור מתחתיהם או מחסני נשק בתוכם", כתב. "רוב בתי הספר, המסגדים, בתי החולים והמוסדות הבין-לאומיים שימשו את חמאס לפעולות הצבאיות שלו". הגרי הוסיף כי לאזורים הבטוחים אליהם פינה צה"ל את האזרחים - הגיע גם חמאס, והפך אותם לאזורי היערכות מחדש.

במאמרו כתב הגרי כי מחבלי החמאס הטמיעו את עצמם בין אזרחים, והסתירו את עצמם מהמצלמות המסקרות את המלחמה. "בהנחיה ללבוש בגדים אזרחיים - חמאס מסווה את המחבלים שלו כחפים מפשע", כתב דובר צה"ל. "ע"י ניהול מלחמה מתחת לבתי חולים, חמאס מקווה שהחוק הבין-לאומי ואהדת הציבור יהוו מגן לפעילותו הצבאית".

פיר מנהרה שנחשף בעזה (צילום: דובר צה"ל)
"לרוב הבתים בעזה יש מנהרות טרור מתחתיהם או מחסני נשק בתוכם". פיר מנהרה שנחשף ברצועה, ארכיון | צילום: דובר צה"ל

לדבריו של הגרי, צה"ל מנהל את פעולותיו בזהירות, בשקיפות ובהתאם לחוק הבין-לאומי - שלא כמו חמאס. "חמאס רוצה שהעולם יאמין שצה"ל נמצא במלחמה עם כל עזה", כתב תת-אלוף הגרי. "במציאות, המלחמה שלנו היא נגד חמאס, לא נגד תושבי עזה. לכן, אנחנו נוקטים בצעדים נרחבים כדי למזער את הפגיעה באזרחים שהחמאס מציב באש הצולבת. אנו נלחמים במלחמה זו בלב כבד ומודעים לאובדן הטרגי של חיי אזרחים משני הצדדים".

עוד הוסיף דובר צה"ל: "המשימה שלנו היא לפרק את חמאס ולהחזיר את החטופים שלנו הביתה - לא להרוס את עזה או לעקור את אנשיה. האסטרטגיה שלנו נשארת עקבית וברורה: להבטיח ש-7 באוקטובר לעולם לא יחזור על עצמו. נמשיך למלא משימה זו תוך שמירה על ערכינו וחשיפת פניו האמיתיות של חמאס לעולם".