בתחילת החודש חשפנו ב-N12 את החלטתו הדרמטית של הרמטכ"ל, רב-אלוף הרצי הלוי, לפתוח בהקמת צוותי חקירה לכשלים שהובילו לטבח כדי להפיק לקחים להמשך הלחימה. הבוקר (חמישי) דווח ב"ידיעות אחרונות" כי לאחר הסערה והביקורת בקבינט על ההחלטה - הרמטכ"ל החליט להקפיא את הקמת הוועדות.

הפרסום ב-N12 הכה גלים בקבינט המדיני-ביטחוני והשרים הופתעו לגלות על הקמת הצוותים דרך התקשורת. בין הבכירים בוועדה נמנו: הרמטכ"ל לשעבר שאול מופז, ראש אמ"ן לשעבר אהרן זאבי-פרקש - וגם מפקד פיקוד הדרום לשעבר סמי תורג'מן. אמש אלוף (במיל') פרקש התראיין לחדשות 12 ואמר כי הוועדות יתחילו לפעול כשהרמטכ"ל יורה על כך.

השר סמוטריץ בועדת הכספים (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
סמוטריץ' לרמטכ"ל: "אי אפשר שהצבא ינהל תחקירים אחרי שהקונספציה של 20 שנה קרסה" | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

אלוף (במיל') זאבי-פרקש, שהיה ראש אמ"ן, אמור היה לבחון את תפקיד אגף המודיעין במחדל. בריאיון לקרן מרציאנו הוא סיפר: "את ההודעה שאני קיבלתי אני יכול לחלוק איתך: זה בלשון צבאית נקרא 'נעל"ח' - נדחה עד להודעה חדשה. אני חושב שכנראה הרמטכ"ל יבין שאפשר וצריך להקים את הצוות הוא יקים אותו. אני חושב שחיונותו רבה לאור העובדה שכולנו רואים את המשכיות הלחימה, את העובדה שזה לא משהו קצר ושצריך להפיק לקחים תוך כדי. אני חושב שזה לטובת הצבא והמדינה והיכולת הביטחונית שלנו".

ראש אמ"ן לשעבר התייחס למתקפה על הלוי בישיבת הקבינט שהתקיימה זמן קצר לאחר הפרסום, במהלכה רים תקפו בחריפות את הרמטכ"ל על החלטתו. "אני חושב שמעולם מדינת ישראל לא נתקלה בלחימה כזאת. כולנו הופתענו ב-7 באוקטובר. יש דברים שעשינו אותם כי לא הייתה ברירה, זה יום נוראי, יום קשה שאף אחד לא ישכח אותו. וכתוצאה מזה צריך לראות איך אפשר לעשות דברים אחרת".

 הרמטכ"ל הרצי הלוי (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל הרצי הלוי | צילום: דובר צה"ל

כפי שחשפנו בתחילת החודש, שרי הקבינט רגב, אמסלם, סמוטריץ' ובן גביר תקפו את הרמטכ"ל על החלטתו וזעמו: "למה אתה צריך עכשיו את התחקור? יש לנו בטן מלאה ואנחנו מתאפקים". הישיבה, שעסקה ב"יום שאחרי" ברצועת עזה, הגיעה לסף רתיחה, התפוצצה ופוזרה. 

שאול מופז (צילום: דובר צה"ל לע"מ)
הרמטכ"ל לשעבר שאול מופז | צילום: דובר צה"ל לע"מ

עוד בתום הישיבה הבהיר הרמטכ"ל כי התחקירים לא החלו וייפתחו רק בסוף המלחמה. עוד ציין כי הם יהיו מבצעיים בלבד ולא יעסקו כלל במדיניות. בנוסף, השרים תקפו את ההחלטה למנות את שאול מופז לצוות הבדיקה וכינו אותו "אבי ההתנתקות והכישלון". הרמטכ"ל הבהיר שמדובר בתחקיר מבצעי עם השלכות על המשך הלחימה. נתניהו השיב: "לפעמים צריך להקשיב לשרים".