האם תשובת חמאס לעסקה ניתנה בלי ידיעתו של מנהיג ארגון הטרור בעזה? בישראל מבינים שיחיא סינוואר הוא מנותק קשר - אפילו מול המתווכות עצמן. ככל הידוע, הוא לא היה שותף לקבלת החלטות בימים האחרונים, גם כאלה שקשורות לעסקת חטופים חדשה.

כרגע לא ידוע אם הקשר עם סינוואר ניתק בשל היותו תחת מרדף ומתקשה לייצר קשר מבחינה טכנית, או שמא זה "מהלך טקטי" של מנהיג חמאס בעזה ושאולי נשמע ממנו בימים הקרובים.

רמז למצבו של סינוואר נתן שר הביטחון גלנט בהצהרה שנשא מוקדם יותר השבוע, שבה אמר: "סינוואר לא מנהל את המערכה ולא מפקד על הכוחות. הוא עסוק בהישדרותו האישית. הפך מראש חמאס למחבל נמלט".

בהצהרה אמר השר גלנט כי התנאים המיטביים להחזרת החטופים יבשילו רק עם הגברת הלחץ הצבאי על חמאס והוסיף: "התמרון היבשתי - הדרך להכריע את חמאס. נגיע גם למקומות שלא לחמנו בהם, במרכז הרצועה ובדרומה, ובמרכז הכובד האחרון - רפיח. יידע כל מחבל שסופו יהיה כניעה או מוות, אין אפשרות שלישית".

"הנהגת חמאס ויחיא סינוואר בראשה נמצאת במנוסה מכוחות צה"ל", הוסיף שר הביטחון. "סינוואר עובר ממסתור למסתור ובימים האחרונים לוחמי צה"ל מצאו במקומות שבהם שהה לאחרונה מסמכים משמעותיים, בעזרתם אנו מעמיקים את פעולותינו ואחיזתנו בתוכניות חמאס. מחבלים נמצאים בקטר במלונות יוקרה, קל שם יותר לפתח אשליות לעומת המנהרות של עזה".