משפחות החטופים מחכות גם הערב (שישי) לבשורה כלשהי על התקדמות העסקה לשחרור יקיריהם, בצל הידיעה הקשה על תחקיר מותו של החטוף יוסי שרעבי, שלפי ההערכה נהרג כתוצאה מתקיפת צה"ל. הערב (שישי) חשפנו ב"אולפן שישי" את עקרונות התשובה הישראלית לתשובה של חמאס.

בדיון אמש בקבינט המלחמה דנו ראש הממשלה, השרים החברים בפורום המצומצם וגורמי המקצוע בתשובה הישראלית שתוגש למתווכות לאור התשובה של חמאס. בדיון התגבש קונצנזוס שעמדת חמאס היא מגוחכת ו"נון סטארטר" ואין טעם לנסוע לשיחות למצרים כל עוד אין צמצום של הפערים בתשובה של חמאס. אם יהיה צמצום כזה, לא מן הנמנע שישראל תיכנס לחדר.

אחרי שראש המוסד והאלוף במילואים ניצן אלון עברו עם חברי הקבינט על מסמך התשובה של חמאס - ומתגבשת ההחלטה לנסח תשובה ישראלית על הכתב, שאלו הם העקרונות שלה:

  • חזרה למסגרת של "הבנות פריז"  - כלומר, להוציא מהמסמך את כל הדרישות של חמאס שאינן קשורות לנושא, אלו שנוגעות להר הבית או למצב האסירים בבתי הכלא בישראל
  • התעקשות ישראלית על "מפתחות שחרור הומניטריים" בשלב הראשון
  • דחיית השחרור של האסירים הכבדים לשלבים הבאים של העסקה - כלומר, כאשר יגיע השלב שבו מחזירים חיילים יהיה אפשר לדבר על אסירים שהם רבי מרצחים.
עקרונות תשובת ישראל לחמאס
עקרונות תשובת ישראל לחמאס

בחלק האחרון של הדיון, כך נודע ל-N12, התגלע סוג של ויכוח בתוך הקבינט: השרים גנץ ואיזנקוט ביקשו להעלות את הדברים אל הכתב ולשלוח למתווכות את התשובה מהר ככל האפשר, אבל אז ראש הממשלה נתניהו אמר: "לפני שנמסור את העמדה הרשמית שלנו כתובה - אני רוצה להעביר את זה שוב דרך הקבינט הגדול".

רה"מ בקבינט המלחמה
תשובת נתניהו לגנץ ולאיזנקוט

המשמעות: יהיה עיכוב של כמה ימים בתשובה הישראלית, כדי לראות שכל השרים בקבינט הגדול נותנים את הסמכתם לתשובה הישראלית הזו - שתנוסח בידי ראש המוסד והאלוף במילואים ניצן אלון. בינתיים, השיח מול המתווכות נמשך, גם של ישראל וגם של חמאס.

ברשת אל-ערביה דיווחו היום שהמשא ומתן לעסקת חטופים בין חמאס לישראל "תקוע". לפי הדיווח, תגובת חמאס על המתווה שהוצע "הביכה" את המצרים. בנוסף, ברשת דיווחו שבעקבות תשובת חמאס, ארה"ב וקטאר שמתווכות בעסקה זועמות ו"בוחנות גירוש של הבכירים מדוחא" שבקטאר.

הרמטכ"לים איזנקוט וגנץ בהודעה על ריצה משותפת (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
רצו להעביר את התשובה למתווכים במהרה. גדי איזנקוט ובני גנץ | צילום: תומר נויברג, פלאש 90