על רקע הסערה סביב מעורבותם של 12 מעובדי אונר"א בטבח ב-7 באוקטובר, לרמטכ"ל הרצי הלוי הוגשה חוות דעת צבאית בעניין הגינוי הנרחב לסוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים - שממליצה להפסיק לעשות זאת, לפחות בזמן הקרוב. כך פרסמנו לראשונה הערב (שבת) ב"חדשות סוף השבוע".

המסמך לא גובש לבקשתו של הלוי אלא הדרגים המקצועיים בצבא סיפקו את חוות דעתם באשר למתקפות החוזרות והנשנות על סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם בעזה. במסמך שהוגש לרמטכ"ל עולה כי ההדלפות, שגרמו לשורת מדינות להשעות את המימון לארגון - לא היו פרי הדלפה מסודרת ישראלית. כך גם אושש בדיווח ב"ניו יורק טיימס".

הרמטכל הרצי הלוי (צילום: באדיבות דובר צהל)
הרמטכ"ל הרצי הלוי, ארכיון | צילום: באדיבות דובר צהל

במסמך כתבו שני קצינים בכירים: "לטווח הקצר אנחנו ממליצים שלא להעמיק את 'ההשחרה' של אונר"א טרם הדיון הצפוי בקונגרס ועד לדיון הייעודי לקביעת מדיניות בנושא על ידי הדרג המדיני תוך ניתוח החלופות". כלומר, אם "נשחיר" את אונר"א ללא חלופה ברצועה - התוצאה תהיה גרועה יותר, כך כתבו בכירים לרמטכ"ל לקראת דיון בנושא שייערך בשבוע הקרוב.

השעיית המימון לאונר"א:

עוד נכתב במסמך כי "הקמפיין הזה הוא סוג של כדור שלג" - הקמפיין הבין-לאומי נגד הסוכנות כבר לא תלוי בישראל ואין מה לעשות לגביו. הם הוסיפו כי מדיניות הצבא בעניין טרם נקבעה. כעת, על הדרג המדיני להחליט אם לוחצים על דוושת הגז ומתכוונים לשים קץ לארגון אחרי 75 שנה לפעילותו.

תגובת דובר צה"ל: הרמטכ"ל לא ביקש לכתוב מסמך הקורא לא להשחיר את הארגון. מדובר במסמך המציג המלצה אחת מתוך אופציות שונות. אונר"א הינו ארגון בעייתי כפי שמשתקף בממצאים שצה"ל חשף במהלך המלחמה, ואין זו בפעם ראשונה. גיבוש המדיניות ומגוון הדעות בנושא יתבצע בשיח בין הדרג הצבאי למדיני.