עדכונים שוטפים

23:18 - צה"ל תקף תשתיות מבצעיות של חיזבאללה בלבנון

מטוסי קרב של צה"ל תקפו מפקדה של חיזבאללה ותשתיות מבצעיות בהן שהו פעילי ארגון הטרור בדרום לבנון. מהשיגורים שבוצעו מלבנון לעבר ישראל לא היו נפגעים, צה"ל תקף את מקורות הירי.

23:01 - חיזבאללה הודיע: ארבעה פעילי הארגון נהרגו בתקיפות צה"ל

22:53 - הירי נמשך: אזעקות בערב אל-עראמשה ואדמית

22:40 - אזעקה נוספת בערב אל-עראמשה

22:33 - אזעקה בערב אל-עראמשה

22:30 - צה"ל תקף את מקורות הירי שביצעו שיגורים לגליל

זוהו שני שיגורים מלבנון, אחד לעבר זרעית שנפל בשטח פתוח ונוסף לעבר ערב אל-עראמשה שלא חצה לשטח ישראל. לא ידוע על נפגעים.

22:05 - החות'ים קיבלו אחריות על פגיעה במכלית נפט

התקרית בים סוף: מרכז הסחר הימי הבריטי אישר כי אש פרצה במכלית נפט לאחר שהיא נפגעה, לא דווח על פצועים. דובר הזרוע הצבאית של החות'ים קיבל אחריות לפגיעה במכלית.

20:51 - אזעקות בזרעית ובשומרה שבגליל המערבי

האזעקות הופעלו אחרי תקיפה ישראלית בדרום לבנון, לפי הדיווחים במקום יש לפחות שני הרוגים.

20:48 - עשרות מחבלים בח'אן יונס הסגירו את עצמם לידי צה"ל

הלחימה בעיר השנייה בגודלה ברצועה נמשכת - ועוד מחבלים הניחו את נשקם ונעצרו. היום יצא תיעוד מהרצועה שבו נראים עשרות המחבלים העצורים בלי חולצות, מובלים על-ידי לוחמי צה"ל להמשך חקירה.

20:45 - דיווח: צה"ל תקף בדרום לבנון אחרי השיגורים לחרמון

לפי הדיווחים, צה"ל תקף ארבעה בתים בעיירה בית ליף, וישנם הרוגים ופצועים באורח קשה כתוצאה מהתקיפה.

20:17 - ראש השב"כ הפציר בחברי הקבינט המדיני-ביטחוני: הקימו ועדת חקירה ממלכתית

ראש השב"כ רונן בר פנה לשרים במהלך הישיבה אתמול ודרש את הקמת הוועדה: "הציבור משווע לוועדת חקירה ממלכתית, יהיה סוף לכל השקרים והקונספירציות". את הדברים אמר על רקע טענות הקונספירציה של חברת הכנסת גוטליב. בר הזהיר: "פרסום זהות לוחמים זה מדרון חלקלק, אם לא נטפל בזה עכשיו - זהות לוחמינו תהיה הפקר". מהשב"כ נמסר: "איננו מתייחסים לנאמר בדיוני קבינט. השירות והעומד בראשו ימשיכו להגן על עובדי השב"כ מפני מי שמבקש לפגוע בהם". לכתבה המלאה

19:57 - אמיר קטאר שוחח בטלפון עם נשיא ארה"ב ביידן על המלחמה בעזה 

על רקע הפסגה המדינית שצפויה להתקיים באירופה בימים הקרובים בהשתתפות בכירים מארצות הברית, ישראל קטאר ומצרים - אמיר קטאר ונשיא ארצות הברית ביידן שוחחו בטלפון על המלחמה בעזה והמאמצים לשחרור החטופים. 

19:21 - דיווח על תקרית בים סוף

מרכז הסחר הימי הבריטי (UKMTO) דיווח על תקרית כ-60 מיילים ימיים מדרום-מזרח לנמל עדן בתימן. הרשויות פתחו בחקירה ולא נמסר מידע נוסף.

18:54 - ארה"ב: "האשמות על רצח עם שמבצעת ישראל אינן מבוססות"

דובר משרד החוץ של ארה"ב הגיב על החלטת בית הדין לצדק בהאג, שהורה לישראל לפעול לשיפור המצב ההומניטרי בעזה, אך לא דרש את הפסקת הלחימה. "ההאשמות שישראל מבצעת רצח עם הן חסרות בסיס", אמר הדובר, "לישראל יש את הזכות להגן על עצמה כדי לוודא שמתקפות נוספות כמו השבעה באוקטובר לא יחזרו על עצמן".

18:33 - מזכ"ל האו"ם גוטרש: "יש מגעים משמעותיים לעסקה"

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש שוחח עם מפגינות למען שחרור החטופים מחוץ לביתו. "יש מגעים משמעותיים ואני מחזיק אצבעות לעסקה", אמר להן. "אני אשמח לבוא לישראל, אני מכבד את ישראל ויש לי הרבה חברים שם. אני מבין מה אתן עושות פה, ואם הייתי במקומכן הייתי עושה את זה גם. המחשבה לא לדעת מה קרה לבני משפחה היא בלתי נסבלת".

17:58 -פעם נוספת: זוהו שיגורים מלבנון

השיגורים כוונו לעבר החרמון, לא היו נפגעים. בצה"ל תקפו את מקורות הירי

17:45 - שר הביטחון גלנט: "בית הדין בהאג מנסה לחרוץ דין על דבר שהוא ההפך מצדק"

שר הביטחון ביקר ביחידת הלוט"ר במתקן אדם. "אנחנו נחסל את החמאס", אמר גלנט ללוחמים. "זה לא ייקח יום אחד, זה ייקח תקופות ארוכות. תכינו את עצמכם לעניין הזה, יש לכם את החובה ואת הזכות להילחם את המלחמה הכי צודקת שיכולה להיות לעם ישראל ולמדינת ישראל".

גלנט התייחס בדבריו גם להחלטת בית הדין לצדק בהאג. "בית הדין בהאג מנסה לחרוץ דין על דבר שהוא ההפך מצדק", אמר. "אצלנו, חייל בצה״ל יוצא למשימה כשעל לוח ליבו ובזיכרונו ערכי צה״ל, רוח צה״ל, שמדברת על מה זה ערכיות ומה זה לוחמה אמיתית, ובמי צריך לפגוע ובמי לא צריך לפגוע. על מחבלים חמאס מצאנו פתקים: 'דם היהודים הוא דם יותר טעים מדם של מישהו אחר, תלכו ותשתו אותו'".

17:35 - צבע אדום בכיסופים שבעוטף עזה

17:20 - צבע אדום בעין השלושה שבעוטף עזה

17:11 - ארצות הברית הקפיאה זמנית את הסיוע לאונר"א: חשד שחלק מעובדיה השתתפו בטבח ה-7.10

סוכנות הפליטים הפלסטינית של האו"ם הודיעה כי פתחה בחקירה בנושא מעורבות של כמה מעובדיה בהתקפת הפתע של חמאס. "הרשויות הישראליות סיפקו לאונר"א מידע על מעורבותם של כמה הסוכנות בהתקפות הנוראיות", מסר הנציב הכללי של אונר"א. ארה"ב הודיעה: בעקבות החשדות - משהים זמנית את מימון הארגון. לכתבה המלאה

16:33 - הטרור הפסיכולוגי של חמאס: פרסם סרטון של 3 חטופות בחיים

ארגון הטרור פרסם אות חיים משלוש חטופות שנמצאות כבר 112 יום בשבי: דורון שטיינברכר, קרינה ארייב ודניאלה גלבוע. ב- N12 בחרנו שלא לפרסם את תוכן הסרטון. נטען כי הוא צולם ביום ה-107 למלחמה, כלומר בתחילת השבוע, אך לא ניתן לדעת בוודאות מתי צולם. השלוש נחטפו מנחל עוז וכפר עזה ב-7 באוקטובר. 

סשה ארייב, אחותה של קרינה, מסרה בשם המשפחה: "ראינו את הסרטון, שמענו את קרינה, לא הפסקנו ולא נפסיק לרגע לעשות הכל כדי להחזיר אותה הביתה בחיים". לכתבה המלאה 

דורון שטיינברכר, דניאלה גלבוע, קארינה ארייב
דורון שטיינברכר, דניאלה גלבוע, קארינה ארייב

16:23 - לראשונה מזה חודש: אזעקות הופעלו באשקלון. בהמשך התברר כי מדובר בהתראות שווא.

15:29 - רה"מ נתניהו על האג: "עצם הנכונות של בית הדין לדון בטענה השקרית לרצח עם - אות קלון שלא יימחה"

רה"מ נתניהו התייחס בהצהרה מוקלטת לפסיקת בית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג ואמר כי "ישראל נלחמת מלחמה שאין צודקת ממנה. אנחנו נלחמים נגד מפלצות החמאס שרצחו, אנסו, ערפו וחטפו את אזרחינו. אנחנו נמשיך לעשות הכל כדי להגן על עצמנו ועל אזרחינו, תוך שמירה על הדין הבינלאומי". 

"כמו לכל מדינה, לישראל יש את הזכות הבסיסית להגנה עצמית. בית הדין בהאג דחה בצדק את הדרישה המקוממת לשלול מאיתנו זכות זו", המשיך נתניהו."אבל עצם הטענה שישראל מבצעת רצח עם בפלסטינים היא לא סתם שקרית - היא מקוממת, והנכונות של בית הדין בכלל לדון בזה - זה אות קלון שלא יימחה לדורות".  

15:06-  דרא"פ: "מקווים שישראל לא תסכל את הצו"; הפלסטינים: "תזכורת שאף מדינה לא מעל החוק"

ממשלת דרום אפריקה, המדינה שהגישה להאג את התביעה נגד ישראל, הגיבה על החלטת בית הדין: "דרום אפריקה תמשיך לפעול בתוך המוסדות הבין-לאומית על מנת להגן על הזכויות של הפלסטינים ברצועה, מקווים מאוד שישראל לא תפעל לסכל את יישומו של הצו".

משרד החוץ הפלסטיני בירך על  החלטת בית הדין הבינ"ל בהאג ואמר כי זו "תזכורת חשובה ששום מדינה היא לא מעל החוק".

15:05 - אזעקה הופעלה בשדרות והסביבה. 

15:00 - בכירים בישראל על פסיקת בית הדין בהאג: יצאנו בזול. הישג משפטי גדול, לצד נזק תדמיתי גדול

בישראל מגיבים להכרעת בית הדין הבין-לאומי בהאג, שלא הוציא צו ביניים להפסקת המלחמה. גורמים בכירים אומרים: יצאנו בזול, זה הישג משפטי גדול לצד נזק תדמיתי גדול.

לצד זאת, בקואליציה לועגים להאג. השר לביטחון לאומי צייץ בחשבון ה- X שלו (טוויטר לשעבר): "האג שמאג", בצירוף דגל ישראל.  הוא הוסיף: "החלטת בית הדין האנטישמי בהאג מוכיחה את מה שהיה ידוע מראש: בית הדין הזה אינו מבקש צדק, אלא את רדיפת העם היהודי. הם שתקו בשואה והיום ממשיכים בצביעות ועולים שלב נוסף. אסור להישמע להחלטות המסכנות את המשך קיומה של מדינת ישראל, ועלינו להמשיך בכתישת האויב עד הניצחון המוחלט". 

14:00: בית הדין בהאג הוציא שני צווים - אך לא הורה להפסיק את המלחמה 

בית הדין לצדק בהאג לא הורה על הפסקת הלחימה, אך הוא דרש מישראל לפעול נגד הסתה לרצח עם, ולשפר את המצב ההומניטרי בעזה. בית הדין קבע שעל ישראל להגיש בתוך חודש דוח שעוסק בפעולות שהמדינה נקטה באותם הנושאים. 

השופט מטעם ישראל בהרכב, הפרופסור אהרן ברק, תמך בהחלטה לפעול נגד מי שמסית לרצח עם.

בתחילת ההקראה, נשיאת בית הדין הבין-לאומי התייחסה לטבח 7 באוקטובר, ותיארה את פעולות חמאס בעוטף עזה, בהן נהרגו 1,200 ישראלים ונלקחו מאות חטופים. לאחר מכן, היא פירטה על פעילות צה"ל ברצועת עזה, והתייחסה ל"נזק הרב ולעזיבתם של המונים מתושבי הרצועה את בתיהם".

תביעה כנגד ישראל בבית הדין בהאג (צילום: רויטרס)
תביעה כנגד ישראל בבית הדין בהאג | צילום: רויטרס

13:46: שיגורים לחרמון: אין נפגעים, צה"ל משיב אש

מספר שיגורים בוצעו לפני זמן קצר אל החרמון, וזוהו נפילות בשטחים פתוחים - ללא נפגעים. צה"ל משיב באש ארטילרית לעבר מקורות הירי. 

מדובר צה"ל נמסר כי מטוס קרב תקף מבנה צבאי ששימש את ארגון הטרור חיזבאללה במרחב בינת ג׳בל. במרחב אלחיאם שבדרום לבנון, צה״ל תקף אתמול מבנה צבאי נוסף של הארגון.כמו כן, משעות הבוקר צה״ל ביצע ירי ארטילרי לעבר מספר מרחבים בדרום לבנון.

13:44 - שר החוץ הבריטי: "התקדמות להפסקת הלחימה בעזה ושחרור חטופים"

שר החוץ הבריטי, דיוויד קמרון, אומר בריאיון ש"ישנה התקדמות לקראת הפסקת הלחימה בעזה, הכנסת סיוע ושחרור החטופים". הוא מציין כי "יש לחץ על ישראל בצורך בהפסקה בלחימה על מנת לשחרר חטופים.
 עוד לדבריו, "חמאס צריך לעזוב את עזה כדי לאפשר פתרון של שתי מדינות". 

בנוסף, קמרון מציין כי "ישראל שוקלת את הצעת בריטניה לפתוח את נמל אשדוד להכנסת סיוע לעזה, אבל זה ידרוש עוד דחיפה רבה. ישראל אחראית למה שקורה בעזה וצריכה להימנע מעוד קטסטרופה הומניטרית". 

בנוגע לפנייה של דרום אפריקה לבית הדין הבין-לאומי, הוא אומר ש"הפנייה לא מועילה להשגת הפסקה של הלחימה". 

13:25: נשיא טורקיה ארדואן: "מצפה שבית הדין בהאג יפסוק שישראל ביצעה רצח עם"

חצי שעה לפני פרסום הפסיקה של בית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג בעניינה של ישראל, נשיא טורקיה ארדואן אומר שהוא "מצפה שבית המשפט יפסוק שישראל ביצעה רצח עם בעזה". 

במקביל - דובר ממשלת גרמניה, שהודיעה שהצטרפה להליך המשפטי בהאג כצד שלישי לצידה של ישראל, הודיעה שהיא תכבד כל החלטה של בית הדין - כולל צעדי חירום. 

12:55: דיווח: שתי תקריות ימיות בדרום מערב תימן, ללא נזק ונפגעים

מרכז הסחר הימי הבריטי (UKMTO) עדכן על שיגורי טילים במרחב מצר באב אל-מנדב, ככל הנראה בשני אירועים שונים, סמוך לנמל עדן וסמוך לנמל חודידה בתימן. על פי הדיווחים זוהו פגיעות ופיצוצים במים, אין נזק ואין נפגעים. בנוסף, דווח שכוחות הקואליציה הימית המערבית מגיבים לאירועים.

12:05 - הותר לפרסום שמו של חלל צה"ל שנפל בקרב בדרום הרצועה

צה"ל התיר לפרסום את שמו של רס"ם אלירן יגר, בן 36 מתל אביב, לוחם בגדוד ההנדסה 8170 בחטיבת גבעתי, שנפל אתמול בהיתקלות עם מחבלים בדרום רצועת עזה.

בנוסף, לוחם ביחידת עוקץ נפצע שלשום קשה בפיצוץ מטען בקרב בדרום הרצועה.

רס"ם במיל' אלירן יגר ז"ל (צילום: אתר צה"ל)
רס"ם במיל' אלירן יגר ז"ל | צילום: אתר צה"ל

11:30 - הלוחמים זיהו מחבלים עם RPG – החוליה חוסלה מהאוויר: תיעוד מח'אן יונס

צה"ל פרסם תיעוד של יחידת האיסוף 636 מחיל הגנת הגבולות בח'אן יונס שבדרום הרצועה. בפעילות, זיהו הלוחמים חוליית מחבלים עם שלוש רקטות RPG, והכווינו את כוחות חיל האוויר שחיסלו אותם.

במהלך פעילות היחידה באזור, יחד עם כוחות נוספים, איתרו הלוחמים כ-200 פירי מנהרות, השמידו מעל ל-130 תשתיות טרור, הפציצו כ-10 משגרים וחיסלו חוליות נ"ט.

מפקד יחידה 636, סגן-אלוף ג': "מתחילת הפעילות הקרקעית ברצועת עזה מביאים לוחמי יחידות האיסוף הקרבי תמונת מודיעין משמעותית ומכרעת מעומק שטח האויב".

11:00 - תיעוד: המונים בשוק בדיר אל-בלח; נהירה לכיוון רפיח

תיעוד מהשוק ההומה בשכונת דיר אל-בלח שבמרכז הרצועה. בסרטון שהופץ בערוץ הטלגרם אבו עלי אקספרס נראים המוני תושבים מסתובבים בין הדוכנים ובתי העסק. בתיעוד אחר שהופץ ברשתות החברתיות נראים עזתים יוצאים מבית החולים נאסר שבח'אן יונס, לכיוון רפיח הסמוכה לגבול מצרים.

9:30 - ביום השלישי ברציפות: מפגינים חסמו את מעבר כרם שלום

מעבר כרם שלום נחסם בידי מפגינים שניסו למנוע את הכנסת משיאות האספקה לרצועת עזה. "אף סיוע לא יעבור עד שאחרון החטופים יחזור", נמסר מתנועת צו 9 שמובילה את המחאה.

ביום השלישי ברציפות: מפגינים חוסמים את כרם שלום (צילום: אפרת אברהמי, צו 9)
"אף סיוע לא יעבור עד שאחרון החטופים יחזור" | צילום: אפרת אברהמי, צו 9

08:55 - מערכת ההגנה האווירית יירטה מטרה אווירית חשודה מעל הים התיכון באזור מושב לימן

08:40 - דובר צה"ל: עשרות מחבלים חוסלו בלחימה בח'אן יונס

הלחימה העצימה בח'אן יונס ממשיכה, ולוחמי צה"ל חיסלו עשרות מחבלים לצד דירות מבצעיות ואמצעי לחימה. לוחמי מגלן זיהו חוליית מחבלים שביצעה ירי נ"ט לעבר כוחות צה"ל, והכווינו מטוס קרב שתקפו וחיסלו את החוליה. לוחמי חטיבת גבעתי חיסלו חוליה של שישה מחבלים שאיימה על הכוחות בסיוע טנקים וצלפים. 

תיעוד מפעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
הלחימה בח'אן יונס | צילום: דובר צה"ל

08:10 - שר הביטחון גלנט למזכיר ההגנה האמריקני אוסטין: "ללחץ האמריקני יש חשיבות רבה"

שר הביטחון גלנט שוחח הלילה עם מזכיר ההגנה האמריקני לויד אוסטין. גלנט ואוסטין דנו בהתקדמות הלחימה בעזה ובמאמצים להשבת החטופים. שר הביטחון הביע את הערכתו על המעורבות האמריקנית במאמצים להשבת החטופים, והדגיש שללחץ האמריקני יש חשיבות רבה.

השניים שוחחו גם על הלחימה בגבול הצפון, וגלנט הדגיש כי "המשך התוקפנות וסירוב חיזבאללה לנסיגת כוחותיו ממרחב הגבול מקטינה את האפשרות להגעה לפתרון מדיני - למרות תמיכתה של ישראל בפתרון זה".

תיעוד מפעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד מפעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

08:00 - אחרי יממה וחצי בלי אזעקות בצפון: התרעה במושב מרגליות שבאצבע הגליל

נפילה זוהתה בשטח פתוח באזור מרגליות, ללא נפגעים או נזק.

04:30 - לקראת ההכרעה בהאג: בלינקן שוחח עם השרה ליחסים בין-לאומיים ושיתוף פעולה של דרום אפריקה

מחלקת המדינה של ארה"ב: שר החוץ האמריקני, אנתוני בלינקן, והשרה ליחסים בין-לאומיים ולשיתוף פעולה של דרום אפריקה, נלדי פאנדור, שוחחו על ה"מצב בעזה". הם דנו בצורך להגן על חיי חפים מפשע, להבטיח סיוע הומניטרי, לפעול למען שלום אזורי מתמשך שיבטיח את ביטחון ישראל ויקדם הקמת מדינה פלסטינית עצמאית.

02:11 -  מזכ"ל האום אנטוניו גוטרש: "אני קורא לאפשר גישה הומניטרית מהירה, בטוחה, ומתמשכת לעזה"

00:05 - דיווח: משרד החוץ פנה לשגרירויות הזרות וביקש שיוודאו שיש ברשותן מכשירים לגיבוי

משרד החוץ פנה השבוע לשגרירויות ונציגויות זרות בישראל וביקש מהן לוודא שיש ברשותן גנרטורים לגיבוי ומכשירי טלפון לווייני - כך דווח בפייננשל טיימס. בהודעה שנשלחה נכתב כי משרד החוץ "אוסף את המידע כהיערכות לתרחיש של הסלמה ביטחונית שתביא להפסקות חשמל נרחבות".

23:30 - בכירים בארה"ב: יצרנו ערוץ תקשורת עם ישראל לבירור מקרים שבהם אזרחים עזתים נפגעו

ארה"ב הקימה ערוץ עם ישראל המתמקד באיסוף מידע על תקריות בעזה שבהן נהרגו או נפצעו אזרחים בלתי מעורבים בלחימה ברצועה, כך אמרו בכירים אמריקנים לרויטרס. 

ערוץ התקשורת הוקם אחרי פגישה של שר החוץ האמריקני בלינקן עם קבינט המלחמה מוקדם יותר החודש, בו הוא הביע דאגה על מותם של אזרחים והוסיף שארה"ב זקוקה לתשובות.

22:30 - דיווח בוול סטריט ג׳ורנל: הודו תפרוס כוח צי בים סוף בשל האיומים על נתיבי השיט מצד החות'ים

מצעד צבאי של החות'ים בתימן (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

22:00 - המשטרה לאחר שמפגינים חסמו באיילון לזמן קצר: נעצרו שני חשודים, לא ממשפחות החטופים

במשטרה עדכנו כי שניים נעצרו בהפגנת משפחות החטופים בנתיבי איילון מוקדם יותר הערב, אך לא מדובר מנציגי המשפחות עצמן. החסימה, התקיימה לאורך זמן קצר, והמפגינים פונו מהמקום בידי השוטרים.

21:40 - דיווח: הלחץ האמריקני על סין בנוגע למתקפות החות'ים

דיווח בוול סטריט ג'ורנל: ג'ייק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, בדרכו לתאילנד - שם ייפגש עם וונג יי, שר החוץ של סין, בניסיון ללחוץ עליו להשפיע על החות'ים להפסיק את התקיפות בים סוף